Dec 4, 2008

Yazan Kategori Genel, Konu Dışı Mevzular | Yorum Yok

Türkiye’de malt içeceği pazarı

Türkiye’de malt içeceği pazarı

Freşa’nın meyveli soda başarısından ve tüm soda üreticilerini peşinden sürüklemesinden sonra yenilikler aramaya başladı içecek sektörü.

Önce Fanta Tropik çıktı ki gerçek bir faciaydı. Karışık meyveli gazoz dediler, Coca Cola Company’nin reklâm gücüne rağmen tutunamadı ve yok oldu.

Sonra Türkiye’nin uzman malt içeceği üreticisi Anadolu Grubu, Ritmix’i çıkardı. Büyük promosyonlar, reklâm kampanyaları yaptılar ama yürütemediler. İşin komik yanı Efes Pilsen’in sahibi Anadolu Grubu’nun Ritmix ile açtığı yeni sektöre, Tuborg’un sahibi CBC Group’un F5 ile balıklama dalmasıydı. Yapılan yatırımlar, milyonlarca YTL’lik reklâm boşa gitti, ikisi de sessizce çekildiler piyasadan.

Fakat sanki bu işin Türkiye’de tutması bir ölüm kalım meselesiymiş gibi, bu kez de Fayrouz girdi piyasaya. Ritmix ve F5 gibi reklâm yapmadılar, ya o kadar güçleri yoktu, ya da bu işin tutmayacağını bile bile girmişlerdi. İkisi de başarısız bir pazar planlaması ve yönetimi anlamına gelir gerçi.

Birisi kalkıp bu firmalara Türkiye’de bira tüketiminin yüksek olmasının nedeninin biranın ucuz fiyatı olduğunu söylemeyecek mi? Bu insanların birayı malt içeceklerini çok sevdikleri için değil, ucuz olduğu için içtiğini ne zaman anlayacaklar ki? Pazar araştırması yaparken buna dikkat eden yok mu?

Malt içecekleri Türkiye’de tutmadı, kolay kolay da tutmaz.

Bu firmalar Ritmix, F5, Fayrouz için yatırım yapıp daralan pazarı yeni ürünlerle genişletmeye çalışırken Uludağ kalktı yüzlerce yıldır büfelerde bardakla satılan ve restoranda, lokantada, büfede, evde içilen limonatayı şişelemeyi akıl etti. İnovasyon dediğimiz şey illa ki pazara yeni ürün sokmak değil, pazardaki ürünlerden birinin imajını yükseltmek de aynı görevi görür. Malt içeceği üretenlerin bir yılda harcadığı parayı harcadı belki Uludağ, ama onların 5 yılda satamadığını sadece geçtiğimiz yaz içinde sattı.

Ben Uludağ Limonata reklâmını hiç görmedim televizyonlarda. Reklâm yaptığını biliyorum, hatta reklâm filmleri için başarısız diyenler oldu. Bununla birlikte Ritmix’in Şahan Gökbakar’lı, F5′in internet cafe temalı reklâmları hala aklımda. Fayrouz da beleş sponsorluk peşindeydi, yarışlarda falan görmüştüm.

Tüm bunlara rağmen içecek dünyasındaki inovasyon yarışını kazanan Uludağ oldu.

Önemli olan hitap edilen kitlenin zevkine uygun üretim yapmak, gerisi kendiliğinden gelir.

Yorumlara kapımız açık