Sep 30, 2009

Yazan Kategori Formula 1 | 2 Yorum

Toyota F1’dan ayrılıyor mu?

Toyota F1’dan ayrılıyor mu?

Fayda maliyet oranları açısından Formula 1’ın en başarısız takımı olarak kabul ettiğim Toyota ayrılık sinyalleri vermeye başladı. Sadece Ralf Schumacher için bile anormal rakamlar harcayan takım, en sonunda Japonya’dan ikazı aldı.

Maliyetlerin düşürülmesi tartışmalarında FIA’nın en büyük destekçisi olan Toyota, maliyetlerin düşürülmesinin yanlış olduğunu savunan FOTA ile de çeşitli tartışmalar yaşamıştı. O tartışmalarda Toyota’nın Formula 1’a olan bağlılığının süreceğini ifade ederek Honda için üzgün olduklarını ancak F1’den asla ayrılmayacaklarını bildiren Takım Başkanı John Howett bu kez farklı konuşuyor.

Japonya Toyota yönetiminin maliyetleri kısma hesaplarının F1 çalışmalarını da kapsadığını açıklayan Howett, Japonya’nın ya maliyetlerin kısılması ya da ayrılma konusunda takıma baskı yaptığını da ima etti.

Toyota, Concorde Anlaşması’na göre 2012 sezon sonuna kadar Formula 1’da kalmak zorunda. Fakat fabrikanın yaşadığı bütçe sıkıntıları işin yönünü değiştirebilir.

Honda ve BMW’nun ayrılık kararı vermesinin ardından Renault’nun da ceza alarak uzaklaştırılması zaten Formula 1’deki fabrika takımlarını neredeyse yok etmişti. Toyota’nın da ayrılması Formula 1’da sadece McLaren ve Ferrari gibi iki fabrika takımının yanında, Mercedes ve Cosworth motorlarıyla yarışan birkaç garaj takımının kalmasına neden olacak.

Takımın ayrılık kararı henüz kesinleşmiş değil ancak kısa süre içinde kesinleşeceğini düşünüyorum.

  1. toyota bırakmaz. kubica ile görüşüyolar: http://en.f1-live.com/f1/en/headlines/news/detail/091002123856.shtml

    glock ve trulli yi serbest bırakıcaklarmış.

  2. Toyota’nın bırakmasını ben de istemem. Seneye gride doluşacak olan bir sürü yeni takımın yanında Toyota tecrübeli bir fabrika takımı olacak. Ama ellerindeki pilotları bırakıp Renault ile anlaşmak üzere olan Kubica’nın peşine düşmeleri bir garip. Pilot seçimlerinde eskiden beri garip davranıyor Toyota.

    Sanırım bu işten en karlı çıkan Kubica olacaktır. Paylaşılamayan pilot oluverecek bir anda.

Yorumlara kapımız açık