Oct 1, 2009

Yazan Kategori Formula 1 | 2 Yorum

Alonso Ferrari’sine kavuştu

Alonso Ferrari’sine kavuştu

Aylardır konuşulanlar gerçek oldu ve Fernando Alonso, Scuderia Ferrari F1 Team ile üç yıllık anlaşma imzaladı.

Takım Başkanı Luca di Montezemolo birkaç gün önce bir basın toplantısında Alonso ile anlaştıklarını zaten ağzından kaçırmıştı, bugün yapılan açıklamayla da resmi imzalar atıldı. Yıllık 25 milyon dolara anlaşan Alonso, Ferrari ile üç yıllık sözleşme imzaladı.

Ferrari’ye büyük ümitlerle transfer olan ancak ilk yılındaki şampiyonluğunun ardından bekleneni veremeyen Kimi Raikkonen, sözleşmesinin bitmesine bir yıl kala karşılıklı anlaşmayla takımdan ayrıldı.

Raikkonen için ikinci pilotu henüz kesinleşmeyen McLaren Mercedes’e döneceği söylentileri var. Fakat Raikkonen her zamanki kuyruğu dik tutma huyundan vazgeçmiyor ve Formula 1’den ayrılabilirim diyor. Tahminimce perde arkasında McLaren ile görüşüyordur. Fakat Hamilton’ın McLaren’daki başarıları Raikkonen’e orada birinci pilot olma şansı vermez. Raikkonen de Formula 1’e yeni katılan takımlardan biriyle çalışmayı pek tercih etmeyecektir. Büyük ihtimalle, Raikkonen McLaren’da ikinci pilot olmayı kabul edecek ya da Alonso transferi sonrası yaptığı açıklamaya sadık kalarak Formula 1’den ayrılacaktır.

Alonso birçok F1 pilotu gibi yıllardır Ferrari’ye geçmenin hayalini kuruyordu ve bu düşüncelerini önceki sezonlarda da sık sık dile getirdi. Ancak Alonso gibi bir pilotun Ferrari’ye beklenen büyük başarıları getireceğine pek ihtimal veremiyorum.

Başarılarının ve başarısızlıklarının ardından yaptığı açıklamalarla, son olarak Singapur GP’deki kürsünün ardından üçüncülüğünü ceza alarak Formula 1’den uzaklaştırılan Flavio Briatore gibi bir skandal kralına adamasıyla Alonso, Ferrari ruhuna uygun bir pilot değil.

Üstelik Alonso Ferrari’de birinci pilot olarak yarışacak. Takımdan bu konuda resmi bir açıklama gelmemiş olsa da görünen köy klavuz istemez. Barrichello ile başlayan Brezilyalıları ikinci pilot olarak tutma geleneği Massa’da da devam etti. Bakalım Massa Alonso’nun arkasında beklemeye razı olacak mı…

Alonso ile yarışacak olan Ferrari’nin 2010 sezonunda birkaç olaya hatta bir skandala karışmasını bekliyorum.

  1. evet, alonso ferrari’sine kavuştu iyi de oldu bence umarım bekleneni verir, ve inşallah başarılı olur.

  2. Schumacher bile başarılı olacağına inandığını söylemiş ama nedense benim pek inanasım gelmiyor. Bir şampiyonluk yaşasa bile Ferrari’nin de adını lekeleyecek bir skandala karışma ihtimali yüksek. 2007’deki Nigel Stepney skandalı yeterince yaraladı Ferrari’yi, Alonso yüzünden bir yenisi patlak vermez umarım.

Yorumlara kapımız açık