Oct 11, 2009

Yazan Kategori Fuarlar & Organizasyonlar, Konsept Otomobiller, Otomobil Üreticileri | 2 Yorum

Eğlence taburesi Honda UX-3

Eğlence taburesi Honda UX-3

Honda yöneticileri evvel zaman içinde birgün sirke gitmişler. Orada tek teker kullanan fili görünce demişler ki, “Takata! Fil kullanırsa insan da kullanır ki bunu!”

Sonra oturmuşlar, fuarlarda ziyaretçilere çay dağıtarak, futbol oynayarak denge kabiliyetini Bush’dan bile iyi seviyelere getiren ASIMO’yu biraz daha geliştirmişler. ASIMO’nun denge yeteneği geliştikçe, bu özellikleri sirkte gördükleri tek tekere uygulamak için çalışmaya başlamışlar.

Amerikalılar Segway yaptığında Japonlar “hadi canım ordan, tek tekerlek yapıcaz biz, sizin başkan bile düşmiycek üstünden,” diye dalga geçmişler. Biraz yavaş kalmışlar, başkanın görev süresi bitmiş ama olsun, Honda’nın UX-3 adını verdiği teknolojik tek teker en sonunda tamamlanmış.

hondaux3_2Honda UX-3, tekerlek dediğimiz binlerce yıllık nesneyi yeniden tanımlıyor. İnsanoğlu tekerlekli taşıtların manevra kabiliyetini geliştirebilmek için tekerleği bulduğu günden beri uğraşıyor. At arabalarından en gelişmiş otomobillere kadar kullanılan en bilindik yöntem, öndeki iki tekerleğin belli açılara kadar yana dönebilmesi. Önce hidrolik direksiyon çıktı bunu kolaylaştırmak için, sonra Mercedes gibi bazı firmalar tekerleklerin dönerken biraz yatmasını ve açıyı daraltmasını sağladılar, vesaire.

UX-3, tekerlek hakkında tüm bilinenleri ve işin zorluklarını yok ediyor. Artık sağa – sola dönmek veya hamamböceği gibi diyagonal ilerlemek isterseniz tekerleği çevirmenize gerek kalmayacak. Yapacağınız tek şey vücudunuzu sağa doğru yatırmak ve tekerleğin içindeki minik bilyelerin, aracı sağa doğru kaydırmasını sağlamak. Yani tekerleği döndürmek, manevra yapmak yok!

Honda, demin de bahsettiğim gibi UX-3’nin birçok özelliğini, teknoloji dünyasının AR-GE bebeği ASIMO’da geliştirmiş. Firmanın Honda Omni Traction Drive System (HOT) adını verdiği sistem de UX-3’yi Segway’in birkaç adım önüne yerleştirmiş.

UX-3 tam kapasiteyle şarj edildiği zaman bir saat boyunca çalışabiliyor. Bu aracı Segway’le karşılaştırmak saçma olacak ama en hafif Segway modeli 43 kg iken, UX-3 sadece 9.5 kg. Tamam, Segway kadar süratli değil. En hafif Segway’in azami hızı 15 km, UX-3 ise sadece 6 km. Ama çok az yer kaplayacak kadar minik ve hafif. Al koy arabanın bagajına, otoparktan eve, iş yerine kadar onunla git.

Zaten Honda da bunu düşünmüş ve yeni konsepti elektrikli otomobil Honda EV-N’in kapılarına birer tane UX-3 gömmüş. Promosyona bak sen. Allah göstermesin Honda EV-N ile bir dağ başında giderken şarj biter de yolda kalırsanız kapıdan UX-3’yi çıkarır ve en yakın prize kadar gazlarsınız. (Gerçi tavanındaki güneş paneli sayesinde EV-N’in şarjı kolay kolay bitmez de, neyse…)

Kısaca, Honda UX-3 süper bir şey, ey otomobil sevdalıları. Süper cici firma Honda bulduğu tüm yenilikleri çeşitli alanlarda kullandığına göre, UX-3’deki manevra sistemini bir gün yol otomobillerinde görebiliriz diye ümitlenmeye başlayabilirsiniz şimdiden. Belki Honda bu teknolojiyi Bridgestone ile paylaşır, neden olmasın… Park etme özürlü arkadaşlara da gün doğar o zaman.

Tasarım ve teknoloji harikası Honda UX-3, Tokyo Motor Show 2009’da görücüye çıkarılacak. Fuarda buna binip gezen ilk şahsiyet de ASIMO muhtemelen olacaktır. Bir gün robotlar dünyayı ele geçirirse Honda’yı sorumlu tutmak lazım.

Honda UX-3’nin temel özelliklerini aşağıdaki video çok güzel açıklıyor:

Şunlar da fotoğrafları:

hondaux3aHonda UX-3 kapalı hali

hondaux3bHonda UX-3 power düğmesi

hondaux3cHonda UX-3 açılması

hondaux3dHonda UX-3 park edilmiş

hondaux3eHonda UX-3 açılmış hali

hondaux3fHonda UX-3 yandan görünüşü

hondaux3gJapon güzeli Honda UX-3’yi taşıyor.

hondaux3hHonda UX-3 Japon güzelini taşıyor.

Gel de alma şimdi bunu.

  1. Ben bundan istiorummm!

  2. Hemen getiriyorum!

Yorumlara kapımız açık