Oct 11, 2009

Yazan Kategori Çevreci Otomobiller, Konsept Otomobiller, Otomobil Üreticileri, Spor Otomobiller | Yorum Yok

En hızlı hybridi kim yapacak?

En hızlı hybridi kim yapacak?

Hybrid teknolojilerinde acemilik dönemini geride bırakan otomotiv üreticileri artık hybrid sistemleri spor otomobillerde de kullanmaya başladılar. Bunların en başında da, en hızlı hybrid otomobili üreteceğini açıklayarak iki firmanın ortaklığında projeye girişen Morgan geliyor.

(Türkiye’de birçok kimsenin Morgan’ın varlığından bile haberi yok, oysa Morgan bu yıl 100 yaşını kutlayan efsane üreticilerden biri. Sıradan bir üretici de değil üstelik, 1954’den beri tasarımını değiştirmediği Morgan 4/4 başta olmak üzere birçok modeliyle otomobil severlerin gönlünde taht kurmuş bir firma. Stiline, tarzına hastayım!)

Yüzüncü yılını Morgan Aero SuperSports modeliyle kutlayan firma, bu kez de Morgan LIFEcar projesiyle dünyanın en hızlı hybrid otomobilini üretmek için çalışıyor. Riversimple ve QinetiQ gibi iki büyük İngiliz firmasının da ortaklığıyla ilerleyen projenin başındaki mühendis, Riversimple CEO’su Hugo Spowers.

LIFEcar projesinin en büyük hedefi: Doğaya hiçbir şekilde zarar vermeyen en hızlı otomobili üretmek.

Araçta kullanılacak olan şaside Morgan Aero 8 temel alınmış. Yakıt hücre sistemleri QinetiQ tarafından hazırlanıyor, sıvı hidrojen kaynaklı performans motoru için ise diğer modellerde olduğu gibi BMW ile ortaklığa gidileceği söyleniyor. Whispering wheel sistemi vardır hani, tekerlekler kendileri için güç üretirler; LIFEcar da whispering wheel benzeri bir teknoloji kullanarak motordan alacağı güce mümkün olduğunca katkı sağlayacakmış.

Hybrid sistemlerin bu kadar ilerlemesi, iddialı spor otomobillerde kullanılacak hale gelmesi sevindirici. Projenin yakında tamamlanacağı ve aracın 2011’de ABD’de piyasaya çıkacağı söyleniyor ama planlanan sürede ne kadar sapma olur bilemem.

morganlifecar7Morgan LIFEcar

morganlifecar1Morgan LIFEcar

morganlifecar2Morgan LIFEcar

morganlifecar4Morgan LIFEcar

morganlifecar5Morgan LIFEcar

morganlifecar6Morgan LIFEcar

morganlifecar8Morgan LIFEcar

Yorumlara kapımız açık