Pit Café

Otomotiv eksenli seyahat, sanat, iş dünyası, gündem yazıları

Eşref Armağan ve Volvo S60

Bir tasarımın duyguları harekete geçirmesi ne demektir? Bunu en iyi kimler anlayabilir? Göremeyen, sadece elleriyle yoklayarak hisseden bir ressam, okşadığı o nesneyi tüm renkleriyle birlikte kâğıda aktarabiliyorsa duygular yeterince harekete geçmiş midir? Eğer çizen kişi doğuştan görme engelli ressam Eşref Armağan ve çizilen nesne de Volvo’nun şık spor sedanı Volvo S60 ise, bu iş olur.

Hani, değeri öldükten sonra anlaşılan sanatçılar vardır. Yaşarken kimsenin tanımadığı, ama kaybettikten sonra arkasından ağıtlar yakılan, “büyük adamdı rahmetli,” sohbetlerinde ana özne olan sanatçılar…

Özellikle hiçbir başarının cezasız kalmadığı güzide ülkemizde bu sanatçıların sayısı pek çoktur. Çünkü kıymeti kendinden menkul sanatçıların doldurduğu medya ekranları ve sayfalarında, laf yerine iş üreten gerçek sanatçılara yer kalmaz.

Bu sanatçılardan biri de Eşref Armağan. İsmini ilk duyduğumda henüz küçük bir çocuktum, belki ortaokula yeni başlamıştım. Türkiye Çocuk Dergisi’nde onunla ilgili bir yazı okumuş, görme engelli olmasına rağmen yaptığı resimlere hayran kalmıştım.

Evet, Eşref Armağan doğuştan görme engelli. Buna rağmen öyle bir ressam ki, görebildiğini iddia eden milyonlarca insanın yapamayacağı kadar başarılı resimler yapıyor. Eserleri tüm dünyada bilinen Eşref Bey, Türkiye’de belki de hiç tanınmıyor. Discovery Channel gelip onun hakkında belgesel çekerken, Türkiye’deki medya kuruluşları onun hakkında tanıtıcı bir haber yapmayı bile akıl edemiyorlar.

Eşref Armağan’ı son keşfeden, Volvo olmuş. Bu keşfin Türkiye’den herhangi bir girişimle ilgisi yok. (Zaten Volvo’nun Türkiye distribütörlüğü de herhangi bir Türk holding tarafından değil, %100 İsveç sermayesiyle kurulmuş olan Volvo Otomobil Tic. Ltd. Şti. tarafından yürütülüyor.)

Kampanyanın arkasındaki ajans, İngiltere merkezli viral reklam ajansı The 7th Chamber. Nike, Levi’s, Vodafone, Unilever, MTV, Nokia, Sony Ericsson gibi firmalarla birlikte büyük aşkım Aston Martin ve BMW gibi firmalar da The 7th Chamber’ın müşterileri arasında. Kampanya için Eşref Bey’i seçme fikrinin de ajans çalışanlarından Seda Aran’a ait olduğunu düşünüyorum. Emin değilim.

Volvo’nun T5 adını verdiği turbo motoru kullanan Volvo S60, 2002 yılından beri üretilen son derece başarılı bir spor sedan. 2.3 Lt. yüksek basınçlı, 5 silindirli turbo motoruyla 247 HP güç üreten S60, 2010’da piyasaya çıkacak olan ikinci nesil için makyajlanmış ve ortaya hem çok şık, hem de gayet tasarruflu bir performans otomobili çıkmış.

volvos60_20102010 model Volvo S60, artık daha tasarruflu bir otomobil. Beygir gücü açısından birinci nesil S60’lerin arkasında kalsa da, 1.6 Lt. motorla 180 HP güç üretebilmek yabana atılacak bir başarı değil.

İşte bu yeni nesil S60 için çok şık bir reklam filmi düşünmüş Volvo: Doğuştan görme engelli Eşref Armağan’a bu otomobili hissettirmek. Eşref Armağan da gitmiş, otomobili elleriyle görmüş, yeterince hissettikten sonra da oturup çizmiş. Onun için arabayı çizmek kolay, zaten incelemeden önce merak ettiği başka şey: Kullanmaya izin verecekler mi?

Çok başarılı, çok güzel bir film olmuş. Aşağıdaki YouTube videosunu göremiyorsanız buradan izleyin. Bir tasarımın duyguları gerçekten harekete geçirip geçirmediğini, dünyayı sadece duygularıyla görüp hissedebilen, görme engelli bir ressamdan başka kim anlayabilir?

Tebrikler Volvo, tebrikler The 7th Chamber. Saygılar Eşref Armağan.

Önceki Yazı Post

Sonraki Yazı Post

1 Yorum

  1. murat 1 Kasım 2009

    süper bi reklam olmuş. uluslararası platformda bi türk çalışması görmek gurur verici.

Sen ne diyorsun?

© 2007 - 2020 Pit Café