Oct 3, 2009

Yazan Kategori Formula 1 | 4 Yorum

F1 Racing ile reklam yapmak

F1 Racing ile reklam yapmak

F1 Racing, Türkiye piyasasındaki tek Formula 1 dergisi. Doğru düzgün Formula 1 izleyicisinin bile olmadığı bir ülkede yayın yapma cesaretinde bulunan cesur bir dergi üstelik. Türkiye’deki yayın hakları Doğuş Grubu’nun elinde olan dergi, düşük tirajlar yüzünden Türkiye’de yayını durdurmuştu.

Geçtiğimiz Haziran ayında yayın haklarını TRT aldı ve yeniden başladılar. Formula 1 hakkında en güncel bilgileri bir ay beklememe gerek kalmadan sıcağı sıcağına elde ediyor olmama rağmen, sırf destek olmak için -bazen aksatarak da olsa- bu dergiyi mutlaka satın alırım.

A+ kitleye hitap eden bir dergi olduğundan, satış adetleri düşük olsa da çok sayıda ve iyi kalitede reklam almayı başarır F1 Racing. Ancak bazen o kadar gudik reklamlar ve promosyonlara girişiyorlar ki, elimdeki derginin kalitesi hakkında bir kez daha düşünmeye başlıyorum.

F1 Racing Ekim sayısında, Otacı promosyon yapmış. Derginin iç sayfalarında bir ilanla desteklediği promosyonda, dergiyle birlikte saç dökülmesine karşı tek kullanımlık bir test şampuanı ve sabun vermiş. Evet, bildiğimiz sabun!

Dergiyi elime aldığımda poşetin içinde dağılmış kireç gibi tozları görünce şaşırdım. Minik sabun kutusunu görünce tozların kaynağını anladım.

Yahu kardeşim! Sevgili Otacı. Yarış dergisiyle sabun dağıtılır mı, bu nasıl bir promosyondur Allah aşkına? Dergi daha rafa çıkamadan, nakliyede bütün sabunlar paramparça olmuş zaten, deneyecek hali kalmamış ki? Sabun tozu olmuş sizin numune! Emin olun, kimse deneyemedi o sabunları, derginin ambalajını açar açmaz çöpe gitti tüm emekleriniz.

Maksat böyle gudik bir promosyon kampanyası yaptıktan sonra konuşulmaksa, yani benim şu anda yaptığım şey sizin reklam kampanyanızı destekliyorsa, o zaman bu kadar kasıp sabun masrafı yapmanıza gerek yoktu ki. Sabun dağıtmaya gerek kalmadan, daha fazla ses getirecek bir reklam da yapabilirdiniz.

Başarısız!

Reklam ajansı olan bir arkadaşım, otomobil dergisiyle prezervatif dağıtma modası başlatmıştı Türkiye’de. Yanılmıyorsam TR Tuning dergisinin yanında Safex Prezervatif dağıttılar, olayı gören diğer prezervatif üreticileri de hem TR Tuning hem Tuning Türkiye dergilerine prezervatif yağdırmaya başladılar. Birkaç ay boyunca her derginin içinden prezervatif çıkmıştı.

O başarılı bir kampanyaydı mesela… Başarılı olmasa diğer markalara ilham vererek böyle bir moda başlatmazdı zaten. Dergi okuyucunun eline geçene kadar sapasağlam duran bir ürünle, hedef kitleye direk hitap ettiler. Ama sabun… Dergi sayfalarının arasına karışmış sabun tozları…

Çok kötü çookkk… Lütfen bir daha yapmayın. “Yabışıyo sayfalar!”

  1. Prezervatif hikayesini bilioruuuummm nim ajans – farugun fikriydi anlatmisti bana:)

  2. Bir şeyi de bilmesen diyorum! :)) Evet o hikaye. Draglarda bir Citroen’e de sponsor olmuştu Safex. Eğlenceli kampanyaydı ama be, prezervatif sponsorluğunda yarışan Saxo epey ses getirmişti :)

  3. O Citroen’i Jennifer kullanmaliydi haha o zaman tam olurdu :))))

  4. Çok dalga geçiosun onunla! Sen makaraya sarıyosun ama hatun Aston Martin DBS alıyor cici, mesleği kendi seçimi :))

    Ayrıca Türkiye’de Jenny gibi birini bulamasalar da Faruk bir manken yarıştırmayı düşünüyordu o arabayla. Prezervatif sponsorlu Citroen Saxo ünlü bir manken pilotajında yarışacaktı, epey reklam olacaktı. Sonradan vazgeçtiler sanırım.

Yorumlara kapımız açık