Pit Café

Otomotiv eksenli seyahat, sanat, iş dünyası, gündem yazıları

Kenan Sofuoğlu TRT Röportajı

Türkiye Kenan Sofuoğlu’nu görmemekte, duymamakta ısrar ediyor. Bırakın dünya şampiyonluğuna ulaşmadan önceki başarılarını, Supersport 2007 Dünya Şampiyonu olduğu bile bilinmiyor.

2006’da Avrupa üçüncüsü olmasına rağmen 3 yerine 54 numaralı motosikleti kullanıyor. Kendi memleketinin, Sakarya’nın plaka numarası olduğu için. Bunu biliyoruz. Ama röportajda anlattığına göre Kenan’ın 54 numaralı motosikleti kullandığından Adapazarı belediye başkanının bile haberi yokmuş.

İtalyanların, Fransızların domine ettiği bir dünyada, kaskında Fatih Sultan Mehmet portresiyle, Osmanlı armasıyla yarışan ve hepsini geride bırakarak zirveye ulaşan tek Türk Kenan. İki gerzek mankenin kavgasından çarşaf çarşaf haber yapacak malzeme çıkaran medya ise hâlâ habersiz Kenan’ın varlığından. Olmadık yerlere para akıtan firmalar Kenan’a sponsor olmayı düşünmüyorlar bile.

Motorsporları en pahalı ve zor spor türlerinden biri. Böylesine zorlu bir yolda bu kadar büyük bir özveriyle yarışmasına, başarısına başarı katmasına rağmen bir Allah’ın kulu da kalkıp neden bu adamın elinden tutmaz, inanın aklım almıyor.

Eğer bir gün maddi sıkıntılar yüzünden yarışmayı bırakırsa, motosiklet dünyası fena dalga geçecek Türkiye ile. 2004 ve 2006’da Avrupa üçüncüsü, 2007’de dünya şampiyonu olmuş, 2008’deki Superbike denemesinde başarısız olunca 2009’da Supersport’a dönerek en çok yarış kazanan pilot rekorunu kırmış bir adam çekilirse bu yarışlardan, herkes dalga geçer Türkiye ile. Zaten şu anda bile makaraya sarıyorlar bizi.

Koskoca ülkenin anlı şanlı firmaları bu kadar gelecek vaat eden, başarıları bu kadar ortada olan bir pilota destek vermiyorsa; televizyonlarıyla, gazeteleriyle, dergileriyle caka satan envai çeşit medya kuruluşundan bir tanesi bile Kenan Sofuoğlu’nun yarıştığı Supersport yarışlarını canlı yayınlamıyorsa tutup da Türkiye’yi takdir mi etsinler?

shoeikenansofuogluDünyanın en pahalı kask üreticilerinden biri olan Japon Shoei bile Kenan Sofuoğlu’nun başarılarına güvenip Kenan’ın yarışlarda kullandığı kaskın replicasını üretip satarken, Türkiye’den bir firmanın Kenan’ın tulumunda logosu yok. Gerçekten tuhaf bir anlayış.

Rubens Barrichello’nun Formula 1 2009 Valencia GP’yi kazanarak Brezilya marşının yüzüncü kez çalınmasını sağladığında hissettiklerimi burada tarif edemem. Kenan Sofuoğlu Supersport’un neredeyse tüm yarışlarında Türk Bayrağı’nı kürsüye astırırken, şampiyon olup elinde Türk Bayrağı ile pistte şampiyonluk turu atarken Türkiye’deki sponsor olabilecek firmalar veya medya kuruluşları ne düşünüyordu ki?

“Ulan yine Türk Bayrağı sallayan faşist Kenan birinci oldu!” mu diyorlardı?

Gerçekten merak ediyorum.

Aşağıdaki röportajı izleyin, kalanını kendisi anlatsın.


Önceki Yazı Post

Sonraki Yazı Post

Sen ne diyorsun?

© 2007 - 2019 Pit Café