Oct 3, 2009

Yazan Kategori Formula 1 | 5 Yorum

Massa’nın Piquet isyanı

Massa’nın Piquet isyanı

Felipe Massa geçtiğimiz yıl kaçırdığı şampiyonluğun faturasını Nelson Piquet’nin üçkağıdına yüklemiş. Hamilton da “halamın bıyıkları olsa amcam olurdu” tadında bir açıklama yaparak cevap yetiştirmiş.

Massa’nın verdiği röportajda bu olaya değinmesi biraz çocukça görünse de hak vermemek elde değil. 2008 Singapur GP’de Piquet kaza yapana kadar yarışın liderliği Massa’daydı. Fakat Piquet’nin kazasının ardından güvenlik aracı piste girmiş, Ferrari hesapta olmayan bir pit stop yapmış, Massa belki de yerini pisi pisine kaçırmanın verdiği moral bozukluğuyla gerileyerek yarışı 13. sırada tamamlamış ve zafer Fernando Alonso’nun olmuştu.

Hamilton ve Massa arasındaki şampiyonluk mücadelesi sezonun son yarışına kadar devam etti ve Lewis Hamilton, sadece 1 puan farkla dünya şampiyonluğuna ulaştı. Hatta son yarış olan Brezilya GP’yi Massa kazanmış, babasının sevinç içinde padoku birbirine kattığını izlemiştik. Fakat Hamilton’ın son turda Timo Glock’u geçerek yarışı 5. sırada tamamlamasıyla şampiyonluk kupasının son saniyelerde Massa’nın avuçlarından Hamilton’a geçmesine şahit olmuştuk.

Yarış sonrası tartışmalar günlerce devam etmiş, Glock’un Hamilton’a bilerek yol verdiği tartışmaları almış yürümüştü. Hâlâ aynı tartışmalar devam ediyor.

Elbette ki şampiyonluğun son yarışın son turuna kalmasında Singapur GP’deki Piquet kazasının etkisi büyük. Yarışlarda sezon boyunca gerçekleşen olayların meydana getirdiği kelebek etkilerini sayarsak Nakajima’nın bile şampiyon olabileceği iddiasını ortaya atabiliriz.

Hamilton da bunu ima etmiş. “Sezon boyunca şöyle olsaydı böyle olurdu diyebileceğimiz bir çok olayla karşılaştık, Massa’nın bunları söylemesine çok şaşırdım” gibisinden bir açıklama yapmış.

Hamilton’ın bu konuda böyle bir açıklama yapma gereği duyması çok saçma olmuş. Hiç konuşmamalıydı. Massa burada sezon içindeki herhangi bir kazadan bahsederek “o kaza olmasaydı ben şampiyon olurdum, Hamilton da havasını alırdı,” demiyor.

İncelenmiş, şike amaçlı yapıldığına karar verilmiş, sorumluları Formula 1 tarihinin en ciddi cezalarından birine çarptırılmış olan bir kazadan bahsediyor. O nedenle Massa’ya kısmen katılıyorum. Evet, Nelson Piquet, Fernando Alonso’nun birinci olabilmesi için Singapur GP’de duvara çarparak güvenlik aracının piste girmesine sebep olmasaydı Massa o yarışı kazanabilir ve sezon sonunda şampiyon olabilirdi. Bu küçük, sıradan bir kaza değil. Şikeyle gerçekleşen bir kaza ve sadece Renault’a değil, McLaren’a da yaradı.

Ferrari taraftarı olmasam da, Massa için üzüldüm.

  1. massa haklı briatore yüzünden şampiyon olamadı. o kaza olmasa şampiyon massa olcaktı.

  2. Bence de haklı ama iş işten geçti artık. Renault ceza alsa da bu ceza kaçan şampiyonluğu geri getirmeyecek.

  3. hükümdar says:

    massa da şampiyon olursa artık hiç izlemeyelim f1 falan. massaya olsa olsa schumacher gibi, alonso gibi pilotların yanında 2.pilot olmak yakışır,Aynı Irvine ve Barrichello gibi. Bu tip pilotlar geçmişte de şampiyon oldu (Villeneuve,Damon Hill) sonra ne hallere düştüler. Hükümdar against Massa…

  4. Hamilton’ın şampiyon olabildiği bir seride Massa kesinlikle hak eder şampiyonluğu. Schumacher gibi bir pilotun arkasında 2. pilot olur ama o kadar da küçümsenecek bir isim değil Massa bence. Akay isn’t against Massa! :)

  5. hükümdar says:

    yiğidi öldür hakkını ver akay kardeş, hamiltonı ben de pek sevmem ama şu anda yarışanlar arasında en yetenekli isimlerden. hele GP2’da Türkiye’de son sıralardan gelip 2.olduğu yarışı hatırlarsan,böyle birşeyi ancak özel yetenekte pilotlar yapabilir.(Ör:Senna-Donington-93,schumi-SPA-95,ispanya-96) massa’nın böyle özel bir yarışını hatırlamıyorum.büyük bir ihtimal de kariyerinin sonuna kadar da olmayacak.

Yorumlara kapımız açık