Oct 11, 2009

Yazan Kategori Çevreci Otomobiller, Fuarlar & Organizasyonlar, Konsept Otomobiller, Otomobil Üreticileri | 5 Yorum

Şirinlik muskası Honda EV-N

Şirinlik muskası Honda EV-N

Tokyo Motor Show’da gövde gösterisi yapmaya hazırlanan Honda, konseptlerini tek tek sunmaya devam ediyor. Bunlardan biri de geçtiğimiz Eylül’de sunumu yapılan şirin şehir içi otomobili Honda EV-N.

Honda EV-N’in tasarımı, 1967 – 1972 arasında üretilen Honda N360 modelinin yeniden yorumlanmasına dayanıyor. Otomotiv dünyasında retro tasarımların ve çevreci motorların yarıştığı bir dönemde, hem çok şirin tasarımıyla hem de %100 çevreci motoruyla bu araba, “olmuş.”

EV-N’in en büyük sürprizi kapısına saklanan UX-3. En çok hoşuma giden de bu oldu. Özellikle Londra gibi şehir merkezlerine giren otomobillerin ücret ödemek zorunda bırakıldığı şehirlerde, EV-N gibi yedek taşıtlı minik otomobillerin çok iş yapacağını düşünüyorum.

hondaevn2(Söylentilere göre yakında İstanbul’un bazı merkezi noktalarında da trafik yoğunluğunun önüne geçebilmek için oraya giren taşıtlardan ücret alınacak. Honda UX-3 gibi, Segway gibi, Toyota i-Real gibi taşıtlar işte o zaman çok işe yarar hale gelecektir. Özellikle UX-3, taşıma kolaylığı ve pratikliği sayesinde gözde bir taşıt olabilir. Honda’nın elektrikli şehir içi otomobili olarak piyasaya sunduğu EV-N’in kapısına UX-3 gömmesinin bir amacı da bu tip pazarlardaki ihtiyaçlar için şimdiden bir temel atmak olabilir.)

Honda EV-N, firmanın çevreci otomobillere yönelik attığı adımlardan en önemlisi aslında. Çünkü hybrid otomobiller gibi melez yakıt kullanmayan, sadece elektrikle çalışan bir model bu. Enerjisini lithium-ion pillerden alan Honda EV-N, aynı zamanda tavanındaki güneş enerjisi panelleriyle de gücünü takviye ediyor.

Sadece elektrik ve güneş enerjisiyle çalışması da bu otomobili melez yakıt kullanan diğer miniklerden birkaç adım ileri taşıyor.

Bu tip küçük otomobillerden pek hoşlanmasam da EVN’in çevreciliğini ve başarılı tasarımını kutlamak gerektiğini düşünüyorum.

hondaevn1Honda EV-N

hondaevn3Honda EV-N

hondaevn4Honda EV-N

hondaevn5Honda EV-N

hondaevn6Honda EV-N’in iç mekanı dar olmasına rağmen gayet şık.

hondaevn7

Arka koltuklar katlanarak ortalama bir kompakt otomobilin bagaj hacmine ulaşılabiliyor.

hondaevn8Tavandaki güneş panelleri ekstra enerji sağlıyor.

hondaevn9

Ön ızgara Karaşimşek’in şirini olmuş.

hondaevn10

Koltuk döşemesi isteğe göre değiştirilebiliyor.


  1. bir kez honda, daima honda. budur cidden. honda’dan baska bir araba almayacagimi biliyorum artik. bu da yani resmen percinledi beni kendisine. olsa da koysak garajimiza. bunaldikca gidip oksasak, sevsek. super guzelmis.

  2. Evet, bu yine daha önceki çevreci otomobillere göre şık bir tasarıma sahip. Ama hala otomobil diyince gözümüzde canlanan tasarımlar ile bunlar arasında çok fark var. Hala beklemedeyiz :)

  3. Oyuncak niyetine alıp oynanası bir şey olmuş ya. Kendi segmentinde satış rekorları kıracağına eminim. Zaten sevimliliği bir yana, yakıt tasarrufu konusunda kendi sınıfında hiç rakibi yok.

    Bu tasarımlara aniden geçemezler zaten, önce konseptleri sunarak insanların gözünü alıştırmak lazım. Alışılmışın dışına çıkmaya çekiniyor insanlar.

  4. Cok seker ama minicikkk konforlu olmaz ki bu kadar minik olursa

  5. Olur olur. Honda o! Bu kadar uzamasaydın sen de :)

Yorumlara kapımız açık