Oct 3, 2009

Yazan Kategori Dünden Bugüne Hikayeler, Formula 1 | 4 Yorum

Suzuka ve Honda

Suzuka ve Honda

Toyota’nın Fuji Pisti ve Honda’nın Suzuka Pisti, Japonya’nın Formula 1 tarihinde çok önemli yerlere sahip olan iki yarış pisti. Suzuka Pisti’nin gözümdeki yeri her zaman ayrı olmuştur. Formula 1 takviminin en eski pistlerinden biri olan ve neredeyse takvimde bulunduğu tüm sezonlarda son yarış olarak heyecan yaşatan Suzuka, tam sekiz kez şampiyonun belli olduğu yarışa ev sahipliği yaptı.

Suzuka, 1962’de Honda’nın test pisti olarak inşa edildi. Formula 1 takviminde yerini uzun yıllar korudu, büyük çekişmelere sahne oldu. Çocukluğumun kahramanları olan Alain Prost ve Ayrton Senna kapışmalarının en canlı şahitlerinden biridir bu pist. 1989’da şampiyonluğunu bir önceki yarış olan Jerez’de ilan etmiş Prost’un Senna ile Suzuka zaferi için kapışması iki pilotun çarpışarak yarış dışı kalmasına sebep olmuştu.

Adını bulunduğu şehirden alan Suzuka, en heyecanlı pistlerden biridir. Formula 1’in 8 formundaki tek pistidir, tünelleri, köprüleri bulunur. Çok virajlı olmasına rağmen yüksek hızlara izin veren düzlükleri de vardır. Haritaya bakınca kolay görünse de zor pisttir. Pit alanı öncesindeki Casio Virajı benim diyen pilotu bile zorlar. Spoon adında cins mi cins bir virajı vardır Suzuka’nın, çok hızlı başlayan Spoon’da apeks fazla ilerde olduğu için borderlara tırmanıp dengeyi kaybederek bariyerlere bindiren çoktur.

suzukaharitaEn teknik ve hızlı pistlerden biridir Suzuka. Frenlere fazla iş düşmez, lastikler de orta derecede aşınır. Mevsim nedeniyle yarış haftasonu sık sık yağmurlu havalara denk gelir. Geçişlerin bolluğu, yağmurun getirdiği ekstra heyecana karışır, en zevkli yarışlara sahne olur.

Suzuka’yı sevmemin nedenleri arasında uzun geçmişi sayesinde bize bıraktığı acı tatlı hatıralar olsa da, en büyük neden bu pistin Honda tarafından yapılmış olması. Honda Japonya’daki test sürüşlerini Suzuka’da yapmaya devam ediyor. Honda markasına ne kadar düşkün olduğumu beni tanıyanlar iyi bilir.

2006 sezonundan sonra 2007 ve 2008 için yerini iki sezonluğuna Fuji Speedway’e bırakan Suzuka, Hermann Tilke tarafından yenilenip, sezonun sondan üçüncü yarışı olarak 2009’da geri döndü.

Bu haftasonu yine yağmurlu bir yarış izleyeceğiz, aşırı yağmur yüzünden cuma antrenmanları bile aksadı. 2004 sezonunda da tayfun tehlikesi nedeniyle sıralama turları pazar sabahına ertelenmişti.

hondaeskiyeniBu sezonun diğer sezonlardan bir farkı var. Honda, motor tedarikçiliğinin ardından B.A.R. ortaklığını da bırakıp kendi markasıyla Formula 1’e girmeye başladığından beri bir türlü hedeflenen başarıya ulaşamadı. Ross Brawn’ı transfer ettikten sonra, Brawn’ın verdiği sözlere de kulak asmayan Honda yönetimi, 2009 sezonunun başlamasına haftalar kala Formula 1’den ayrıldığını açıkladı.

Fakat aynı personel ve pilotlarla yarışan, Honda ruhunu taşımaya devam eden takım, Ross Brawn önderliğinde, Brawn GP adını alarak başladığı 2009 sezonunda büyük sürprizlere imza attı ve şu anda takımlar şampiyonluğunu garantilemiş durumda.

Kariyerini Honda’da harcayan fakat istenen başarıya bir türlü ulaşamayan Jenson Button, eğer bu hafta sonu yarışı kazanırsa, 2009 dünya şampiyonluğunu matematiksel olarak ilan edecek. Çok ekstrem bir durum olmazsa 2009 şampiyonu zaten Button olacak ama umarım bu şampiyonluğu Honda’nın pistinde, Honda yöneticilerinin gözü önünde, onların evinde ilan eder.

Suzuka Button’ın sürüş stili için uygun bir pist. Pole pozisyondan başlamasa bile başarılı bir sonuç alacağına inanıyorum. Çok taraftarca bir yazı oldu ama Button’ın bu yarışı kazanmasını, arkasındaki Barrichello ile Brawn GP dublesini izlemek istiyorum.

Honda için ironik bir yarış olacak bu.

  1. Bu pisti oyunlardan biliorum. Oyunda koprunun altindan gecince sola donen viraj en zor olan bence. Hairpin yaziyo haritasinda. Orayi hic donemedigim icin hic sevmem suzuka pistini :)

  2. Bence oyunlarda bu pistin en zor virajı gerçekte de olduğu gibi Casio. Back Strech ve 130 R düzlüklerinde Allah ne verdiyse basarsın ama gazı ayarlayamazsan Casio’da patlarsın. 290 km’den 60’a inmen lazım düzgün dönebilmek için. Hairpin öncesinde ideal çizgiyi tutturabilirsen fazla zorlanmadan geçilir. Spoon’da apeks çok ileride kalıyor, tam viraj bitti derken karşılaşıyorsun o yüzden zor.

    Suzuka süper pist ya! Orda yarışmayı isterdim gerçekten :)

  3. hükümdar says:

    psygnosisin efsane oyunu F1 97 de benim de favori pistimdir. en zorlu virajlar start finiş düzlüğünden sonraki kombine sağlı sollu virajlar. bi kaçırırsan toparlayamazsın. suzukanın dönmesi iyi oldu. bi de 2010 da codemasters F1 oyunu çıkartacakmış .EA faciasından sonra umutla bekliyoruz. özledik F1 de tur rekorları kırmayı.

  4. Codemasters’ın çıkaracağı oyunu ben de merak ediyorum. EA gösterişten başka bişey yapmıyor zaten. Need for Speed Shift dediler, o da berbat olmuş.

Yorumlara kapımız açık