Oct 8, 2009

Yazan Kategori Konsept Otomobiller, Otomobil Üreticileri, Spor Otomobiller | 2 Yorum

Yeni bir tasarımcı: James Trim

Yeni bir tasarımcı: James Trim

Özellikle İngiltere, Almanya ve ABD’de birkaç eskiz karalayıp otomotiv tasarımcısı diye ortaya atlayan birçok genç olduğundan her tasarımcının konseptini incelemiyorum açıkçası. Fakat bu gençler arasında öyle isimler var ki, tasarımlarıyla alkışı hak ediyorlar.

Bu tasarımcılardan biri de 23 yaşındaki üniversite öğrencisi James Trim. İngiltere’de Coventry Üniversitesi’nde otomotiv tasarımı okuyan Trim’in yayınladığı dört tasarımdan sadece bir tanesi alışılmış bir modeli andırıyor. Diğer üç konsept ise harika olmuş.

Bu arkadaşın ismini bir süre önce BMW Z1 için yeniden tasarım yapmasıyla duymuştum. Sadece 1989 – 1991 arasında üretilen BMW Z1, en sıradışı kapılara sahip spor otomobil olarak hoşuma giden roadsterlardan biriydi zamanında. Kapılar ne klasik kapılar gibi öne veya arkaya, ne de kanat sistemiyle yukarı açılırdı. Arabaların camları nasıl açılıyorsa, Z1’ın kapıları da öyle açılırdı: Aşağı doğru!

James Trim, Z1’ın en karakteristik özelliği olan kapı açılma sistemini de hesaba katarak yaptığı tasarımla, geçmişte kalan bu modeli günümüze kazandırmayı planlıyordu. BMW ile görüşmeleri nasıl gitti bilmiyorum, umarım bu başarılı çalışma ziyan olmaz.

bmwz1Trim, geçtiğimiz Ağustos’ta Aston Martin Volare adıyla yeni bir konseptin sunumunu yapmış. Aston Martin’in Vantage ve One-77 modellerinden bir miktar etkilenildiği belli olsa da konsept, Aston Martin’in alışılmış tarzının oldukça ilerisinde bir tasarım olmuş.

Aston Martin yönetimi bir süredir çevreci bir otomobil üretmeyi planlıyordu. Hatta bütün otomobil üreticilerinin yeşil halkaya dahil olmaya çalıştığı günümüzde, Aston Martin’in herhangi bir konseptinin bile olmaması İngiltere’de bazen yüksek sesli eleştirilere de neden oluyordu. James Trim’in tasarımı tam zamanında ortaya çıkmış ve eğer Aston Martin tarafından ciddiye alınırsa mükemmel bir sanat eseri daha yollara çıkabilir.

Firmadan henüz resmi bir açıklama yapılmadığından, Volare henüz Aston Martin tarafından onaylanmış bir model değil. Ancak eğer üretime geçilirse Volare, 4×4 elektrikli çekiş sistemi ve hidrojen motoruyla en çevreci spor otomobillerden biri olacaktır.

Umarım Volare başarılı bir şekilde üretilir ve yollarda Aston Martin’in bir de çevreci sanat eserini görebiliriz.

astonmartinvolare1

astonmartinvolare2

astonmartinvolare3

James Trim’in en büyük bombasıysa, Jaguar C-XY adıyla hazırladığı Jaguar konsepti. C-XY, aslında C-X ve C-Y adında iki modelin birleşmesinden ortaya çıkan bir otomobil. Birleşme derken ismen birleşmeyi kastetmiyorum, iç içe geçen iki araçtan bahsediyorum.

Evet, C-X ana gövdeyi oluşturan beş metre uzunluğunda bir spor otomobil. C-Y ise, bu otomobilin içine yerleştirilmiş üç tekerlekli bir motosiklet. Keyfinize göre ister arabanızla, ister motosikletinizle yolculuk yapabiliyorsunuz.

Eğer araba kullanmak istiyorsanız motosikletinizi arabanıza sokarak aynı direksiyonla arabanızı kullanıyor, motosiklet kullanmak isterseniz de kabuğunuzu garajınıza bırakarak motosikletinizle gazlıyorsunuz.

jaguarcxyEn iddialı otomobil – motosiklet konseptlerinden biri olarak dikkat çeken Jaguar C-XY videosunu James Trim’in web sitesinden izlerseniz ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz.

Henüz 23 yaşında, yolun başında olan bu genç tasarımcının ismini gelecekte sık sık duyacağımıza eminim.

  1. Z1 cok ilginc! Nasil kayboluyo o kapi :s

  2. Kapıyla eşik aynı yükseklikte. Arabanın camını nasıl açıyorsan kapıyı da o şekilde açıyorsun yani. Katlanma falan yok. O yüzden not for girls :)

Yorumlara kapımız açık