Oct 1, 2009

Yazan Kategori Genel | 5 Yorum

Zipcar’dan iPhone uygulaması

Zipcar’dan iPhone uygulaması

Bu konu Türkiye’yi pek ilgilendirmese de bir gün Türkiye’de de hayata geçmesini ümit ediyorum.

ABD’nin 50’den fazla şehrinde faaliyet gösteren Zipcar adında bir oto kiralama firması var. Diğer oto kiralama firmalarından farklı olarak, bu firmanın çeşitli şubeleri, garajları yok. Kiraladıkları otomobiller, faaliyet gösterdikleri şehirlerin çeşitli noktalarındaki otoparklara dağılmış durumda. Siz bir araba kiralamak istediğiniz zaman firmayı arayarak veya internet üzerinden size en yakın arabanın yerini öğreniyorsunuz ve Zipcar tarafından size tahsis edilen elektronik kartla arabayı çalıştırıp istediğiniz yere gidiyorsunuz. İşiniz bittikten sonra da Zipcar’ın faaliyet gösterdiği herhangi bir şehrin herhangi bir noktasına arabanızı park ediyorsunuz.

California’da Santa Barbara’dan kiraladığınız arabayı Los Angeles’da istediğiniz otoparka bırakabilirsiniz. Sizden sonra bir başkası da arabaya atlayıp Long Beach’e doğru uzayabilir. Fiyatları diğer oto kiralama firmalarına göre biraz pahalı olsa da son derece keyifli bir sistem.

Eskiden sadece çeşitli şehirlerde çalışırdı, bir süredir sadece üniversite kampüslerinde bekleyen Zipcar otomobilleri de var.

Zipcar, geliştirdiği iPhone uygulamasıyla artık arabaya ihtiyaç duyduğunuzda arama sürenizi iyice kısaltıyor. Buradan indireceğiniz uygulamayla bulunduğunuz yere en yakın Zipcar aracını tespit edebilirsiniz. Sadece arabayı tespit etmekle kalmaz, kilitlerini açıp kapatabilir, kornasını çalabilirsiniz. Tüm kilitlerin uzaktan kumandalı olduğu bir devirde telefonla kilit açmak ne işe yarar ben de anlamadım gerçi.

Eğer Zipcar bu uygulamayı sadece kendi bünyesindeki araçlarda kullanmak yerine piyasaya yayarsa çok işe yarayacağını düşünüyorum.

  1. California’da sadece San Francisco’da Zipcar ofisi var. Bay Bridge cikisinda biyerde gormustum.

  2. New York’a da ofis açmışlar dedi dün birisi. Sanırım her eyalete sadece bir yönetim bürosu açıyorlar. Belki o kadar bile değildir. Gerçi arabalar her zaman her yerde bulunduktan sonra ofise ne gerek var :)

  3. http://www.zipcar.com/cities?&return_url=%2ffind-cars sitelerinde varmis zaten liste. Yaninda yesil simge olanlar Zipcar ofisi olan sehirler. California’daki arabalarin yarisi Zipcar logosu tasiyo kac tane var acaba burda :) Bak bi de filolarini yeniliyolar hybrid modeller kullancaklarmis artik. Cevreye duyarlilik!!! Bu hybrid isi goz boyamak icin ii firsat verdi sirketlere :)

  4. Hybridin yaygınlaşması için en hızlı yöntem rent a car firmalarının hybridleri benimsemesi zaten. Düşünsene Zipcar gibi Enterprise, Fox, Avis falan da hybrid kullansa ne güzel olur. Fox bir sürü Hybrid Honda Insight almış, hepsi onun gibi yapmalı bence. Hoş ben yine araba kiralamam da, kiralayacak olanlar için güzel olur.

    Hem oto kiralamacıların hybrid kullanması pek göz boyama değil ya. Bankalar falan zarf atıyolar da kiralamacılar için karlı yatırım bu.

  5. Burcu Güler says:

    Artık Türkiye’de de var: http://www.atlagit.com

Yorumlara kapımız açık