Nov 14, 2009

Yazan Kategori Konsept Otomobiller, Otomobil Üreticileri | 2 Yorum

Aston Martin Cygnet

Aston Martin Cygnet

Doğan görünümlü Şahin fikri sadece Türkiye’ye özgü bir şey değil. Tamam, Doğan ve Şahin sadece Türkiye’ye özgü utanç kaynakları ama mantık aynı olunca, Aston Martin görünümlü Toyotalar da Avrupa yollarında arz-ı endam edebiliyorlar.

Üstelik Türkiye’de Doğan görünümlü Şahinlere TOFAŞ’ın resmiyette herhangi bir desteği yokken, İngiltere’de Aston Martin görünümlü Toyota iQ, firmanın kendisi tarafından piyasaya sürülüyor.

Toyota iQToyota iQ, 2008 Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılmış, kei car benzeri bir arabaydı. Önce Japonya’da, sonra Avrupa’da piyasaya girdi. Boyutlarına bakınca yeni nesil hybrid veya elektrikli otomobillerden biri olduğunu düşündürse de aslında sadece 1.3 Lt benzinli ve 1.4 Lt. dizel motorlarla yürüyen ortalama bir şehir içi otomobili. Yani fazla bir tasarruf sağlamıyor.

Fakat bir Aston Martin sahibiyseniz, böyle bir otomobili almayı düşünebilirsiniz. Birçok Aston Martin sahibi, mutlaka görece ekonomik bir arabaya da sahiptir. Toyota iQ kadar minik bir arabaya düşmeseler de, ikinci araba olarak en azından bir Honda, ekonomik bir BMW modeli gibi seçimler yapabilirler. Elinde ekonomik bir modeli bulunmayan Aston Martin de bunu düşünerek iQ için Toyota ile anlaşma yapmış.

Toyota iQ üzerine giydirilecek olan Aston Martin görünümlü kasa, mini bir Aston Martin kullanma hissi verecekmiş kullanıcısına. Euro NCAP testlerini 5 yıldızla geçen Toyota iQ’nun, daha lüks iç döşemeleriyle ve Aston Martin Cygnet adıyla yakında piyasaya çıkacağı söyleniyor.

Sanırım bunu sadece Aston Martin’ine kardeş arayanlar değil, bu markadan alışveriş yapmaya parası yetmeyen Aston Martin tutkunları da alacaktır. Aston Martin Cygnet, zamanında “amele Porsche’u” yaftasını yiyen Mazda 323 gibi, “fakir Martin’i” damgasını yemeye hazır olsun.

Çünkü Aston Martin görünümlü Toyota iQ’nun, Doğan görünümlü Şahin’den pek de bir farkı yoktur.

Aston Martin CygnetAston Martin Cygnet

Aston Martin CygnetAston Martin Cygnet

Aston Martin CygnetAston Martin Cygnet

  1. hükümdar says:

    bu nedir ya,aston martin “ceo”sunda hiç mi gurur yokmuş bu manyak araca logolarını yapıştırma izni vermiş. Mercedes’in Smartla işbirliği yapması gibi bunlar para kazandırabilir ama prestij asla…

  2. İşin kötü yanı, Toyota’nın teklifine verilmiş marka lisansı falan değil bu olay. Teklif Aston Martin’den gitmiş. Yeni yönetimin açılımları bu markanın imajına üst üste darbe vuruyor, bakalım sonraki adımları ne olacak…

Yorumlara kapımız açık