Nov 4, 2009

Yazan Kategori Formula 1 | Yorum Yok

Renault Formula 1’dan ayrılabilir

Renault Formula 1’dan ayrılabilir

Honda 2009 başında gitti, BMW ve Toyota 2010’da olmayacaklarını açıkladılar. Bridgestone 2010 sonunda çekilecek. Formula 1’da yaprak dökümü devam ederken, bu sezonun en karmaşık takımı Renault hâlâ karar verebilmiş değil.

Renault’nun bugün yaptığı açıklamadan aldığım izlenimler, seneye gridde olmayacaklarını düşündürdü bana. Flavio Briatore yüzünden takımın başına gelenlerin ardından ana sponsor ING’nin de çekildiğini açıklaması takımı dımdızlak ortada bıraktı.

Bugün toplanan yönetim kurulu kesin bir karar veremediğini söylese de, tahminim seneye Renault F1 Team’in Formula 1’dan ayrılacağı yönünde.

Renault artık Formula 1’da durmak istemiyor. Çekilmek için de fırsat kolluyorlar. Ve sanırım kesin kararlarını açıklamak için FIA’nın Toyota’ya vereceği cezayı bekliyorlar. Concorde Anlaşması’na göre 2012 sezonuna kadar Formula 1’da kalması gereken Toyota, anlaşmayı çiğnediği için FIA’dan ciddi bir ceza yiyecek. Renault da Toyota’nın alacağı cezaya göre ayrılması durumunda ne kadar ceza ödemek zorunda kalacağını öğrenip bütçe planlamasını ona göre yapıyor diye düşünüyorum.

Eğer ödeyecekleri ceza makul bir rakam olursa seneye Formula 1’da durmazlar. Ama ödemek istemeyecekleri bir rakamla karşılaşırlarsa kalacaklardır.

Belki ayrılmak yerine sadece motor tedarikçisi olarak da kalabilirler. Sonuçta Red Bull gibi bazı takımlar Renault motoru kullanıyorlar ve ayrılmaya da hiç niyetleri yok.

FIA’nın Toyota açıklamasının ardından her şey belli olacaktır, bekleyip görelim.

Formula 1’ın gelmiş geçmiş en gıcık adamı aşağıdaki fotoğrafta pilotların arasında gördüğünüz adamdır. Artık yok, mutluyuz.

Solan umitlerin ilk gunleri

Yorumlara kapımız açık