Nov 4, 2009

Yazan Kategori Formula 1 | Yorum Yok

Toyota Formula 1’dan ayrıldı

Toyota Formula 1’dan ayrıldı

Toyota’nın Formula 1’dan ayrılma ihtimali bir süredir konuşuluyordu. Takım Başkanı John Howett geçen ay yaptığı açıklamada Japonya merkezinin Formula 1’dan ayrılma konusunda takıma baskı yaptığını, buna rağmen 2010 sezon sonuna kadar Formula 1’da kalmak istediklerini söylemişti. Concorde Anlaşması’na göre, 2012 sezonuna kadar pistte kalmaları gerekiyordu. Hatta Kimi Raikkonen ve Robert Kubica gibi pilotlarla görüşmeler yaparak ayrılmayı düşünmüyoruz sinyali vermişti.

Takımlar hakkında böyle bir spekülasyon başladığında, takımdan bu konuşmaları reddeden kesin bir açıklama gelmezse, aslında kesin kararın verildiğini anlayabilirsiniz. Toyota için de aynı şey geçerli. Giderayak pilot transfer piyasasını biraz dalgalandırdılar ve bugün de ayrıldıklarını açıkladılar. Sadece kendileri ayrılmakla kalmadı, sahibi oldukları Fuji Pisti’nde de kullanımına son verdiler.

Aslına bakarsanız Toyota’nın Formula 1’daki varlık nedenini hiçbir zaman anlamadım. 2002’den beri gridde olan takımın genel klasmandaki en büyük başarısı 2005 sezonundaki dördüncülük oldu. 139 yarışlık Formula 1 kariyerinde bir tane bile zafer kazanamayan takım sadece 3 kez pole position kazandı, 13 yarışı da podyumda tamamladı. Sanırım Toyota’nın Formula 1’daki tek birinciliği, bütçesine göre en başarısız takım olarak kırdığı rekordur. Sadece Ralf Schumacher için harcadıkları para bile bu klasmanda birinciliğe taşır onları.

Formula 1’da motor tedarikçisi olarak yarışırken büyük başarılara imza atan Honda, B.A.R’ı satın alıp takım olarak girdiğinde hiçbir büyük başarı yakalayamadı. Ama en azından Formula 1’da geliştirdikleri teknolojileri yol otomobillerine aktardılar, VTEC gibi motorlar geliştirdiler. Hatta başarısız oldukları sezonların ardından “en azından yeni teknolojiler deniyoruz,” gibi açıklamalar yapıldı. Toyota’da bunları da göremedim. “Formula 1’ı yeni teknolojiler için test amaçlı kullanıyoruz,” falan deselerdi biraz anlam kazanırdı her şey.

BMW ve Honda’nın ayrılık kararlarının ardından Toyota’nın da çekilmesi Formula 1’da garaj takımlarının yeniden şans bulmasını sağladı ama bu iyi mi olacak, kötü mü olacak, hep birlikte göreceğiz.

Yorumlara kapımız açık