Dec 9, 2009

Yazan Kategori Genel, Pist - Endurance | 2 Yorum

Danica Patrick NASCAR’da

Danica Patrick NASCAR’da

Danica Patrick şanslı bir kadın. FHM, Sports Illustrated gibi dergilere kapak oldu, Playboy’dan gelen soyunma teklifini reddederek sadece röportajı kabul etti. Playboy’a soyunmayı reddediyor ama öyle bir model ki, internette giyinik fotoğrafını bulmak samanlıkta iğne bulmaktan daha zor.

Danica Patrick

2007 yılında kazandığı 5 milyon dolarla, 2007’nin en çok kazanan bayan sporcuları arasında 5. sıraya yerleşti. Çünkü asıl işi modellik değil, yarış pilotluğu. Danica Patrick bir Indy 500 şampiyonu.

Çok ahım şahım bir pilot olmasa da, Indy 500’da birçok ilki başararak istatistiklere girdi. Seriye başladığında yılın en genç yarışçısı oldu. 2008’de Indy Japan 300 yarışını kazanarak bir Indy yarışını kazanan ilk kadın pilot oldu. Bunlar da yetmedi, Indy 500 2009 sezonunda şampiyon olarak bir ilki daha başardı.

Danica PatrickDanica’nın ilk zaferinin ardından spor medyası boş durmadı tabi. Daha iyi bir seride yarışması gerektiğine dair birçok köşe yazısı çıktı, haberler yapıldı. O da bunun verdiği gazla Formula 1’da yarışmak istediğini ilan etti. Hatta Honda F1 Team ile Jerez testlerine çıkacağı söylenmişti.

Ama Danica’nın Formula 1 rüyası çabuk bitti. Bernie Ecclestone, “O otursun evinde oyuncaklarıyla oynasın. Ben burada oldukça Formula 1’a giremez. Ancak ben ayrıldıktan sonra yeni düzenlemelere gidilirse rüyasına ulaşır,” şeklinde bir açıklama yaparak sadece Danica’nın değil, Formula 1’da bir kadın pilot görmenin ilginç olacağını düşünen herkesin hayallerini yıkıverdi.

Formula 1 kural kitabında bayan pilotların yarışamayacağına dair bir madde olduğunu sanmıyorum. Olsaydı, bilirdik. Hoş, Bernie Ecclestone Formula 1’ın başına geçtiğinde kadınlar trafikte bile araba kullanamıyorlardı. O nedenle Formula 1 kurallarına o zamanlar böyle bir madde eklenmiş olması mümkün değil, bir kadının yarışmasına ihtimal bile yoktu çünkü.

Danica bu nedenle başarılıdır aslında. Kadınların sadece pit kızı olarak süs niyetine yer aldığı bir seride yarışabileceklerini de gösterdi, kafaları karıştırdı. Fakat arkasındaki medya gücüne rağmen Bernie Ecclestone’un kişisel prensiplerini geçemedi. Bernie açıklama yapana kadar “yarışır – yarışamaz” tartışmaları yapan medya bile, açıklamanın ardından sustu ve bir daha Danica için F1’ın konusu bile geçmedi. Sen nasıl bir adamsın Bernie Amca?

Formula 1’da yarışıp yarışmaması çok da önemli değil aslında, yarışsa da bir başarı elde edemez. Ama bir bayan pilotun nasıl olacağını düşünmeden de edemiyor insan.

Danica’nın ümitleri tükenmiş değil tabi. Sonuçta ABD’de yaşıyor ve Formula 1 olmazsa NASCAR olur diyerek NASCAR takımlarıyla görüşmeler yaptığını öğrenmiştik. Yaptığı görüşmelerde en sonunda başarı sağlamış ve ABD’de en çok izlenen motor sporu olan NASCAR’a adımını atmayı başarmış.

Danica PatrickBugün yapılan açıklamaya göre, Danica Patrick 2010 sezonunda GoDaddy.com takımının 7 numaralı Chevrolet’siyle yarışacak. Üstelik sadece NASCAR’da değil, aynı sponsorun desteğiyle Indy’de yarışmaya da devam edecek. Bu habere pek şaşırmadım, halkla ilişkiler açısından NASCAR için iyi bir seçim. Seride daha önce yarışan bayan pilotların hiçbiri sezon tamamlamış değil. Sadece NASCAR Truck Series’de halen yarışmaya devam eden birkaç isim var.

Fakat Danica Patrick gibi Indy 500 şampiyonluğunun ardından tüm sezon yarışmak için anlaşma imzalayarak NASCAR’a giren yok. Danica Indy’de olduğu gibi NASCAR’da da bir ilki başardı ama pilotluğu açısından pek başarılı olacağını zannetmiyorum.

Danica Patrick ilk yarışına 6 Şubat’ta Daytona’da çıkacak, bakalım neler yapacak. Başarısız bile olsa GoDaddy için mükemmel bir reklam ortamı sağlayacağına eminim.

  1. kadının biraz göbeği var sanki. araba hangi sakızdan çıktı peki?

  2. Kız şampiyon oldu, sen sakız makız diyosun. Buyur pistlerde çık karşısına :))

Yorumlara kapımız açık