Dec 22, 2009

Yazan Kategori Genel, Motorsporları, Motosiklet | 9 Yorum

Kenan Sofuoğlu’nun basın bildirisi

Kenan Sofuoğlu’nun basın bildirisi

Bu sitede sadece kendi yazdıklarımı, otomotiv ve motor sporları hakkında kendimce yorumlarımı yayınlıyorum, basın bildirisi değil. Ancak Türkiye’de zerre kadar kıymeti bilinmeyen Kenan Sofuoğlu, kardeşim kadar sevdiğim bir adamdır. Söylediklerine sonuna kadar katılıyor, imzamı atıyorum. Sonuna kadar okumanızı rica ederim.

Basın Bildirisi

Ben Supersport dalında bir Dünya Şampiyonu’yum. Öyle bir şampiyon ki kendi ülkesinde yarışma imkanı olmayan bir şampiyon. Dünyanın en pahalı tesislerinden birine sahip olmamıza rağmen yarışmasına izin verilmeyen bir şampiyon. Yabancıların kendi vatandaşlığına almak için yarıştıkları, ancak bunu kabul etmeyen bir şampiyon. Âşık olduğu bu spor dalında, büyük fedakârlıklarla yarışan bir şampiyon.

Ülkemize kazandırılan İstanbul Park tesislerine, vakıfların fedakârlığına ilave olarak faizleri hariç 250 milyon dolar harcandı. Formula yarışlarının yayın ve ticari haklarının sahibi Ecclestone’a 135 milyon dolar garanti edildi. Bunun yarısı ödendi, kalanı ödenmeye devam ediyor. İstanbul Belediyesi İstanbul Park’a ulaşabilmek için 70 milyon doların üzerinde yol masrafı yaptı. Harcanan ve vaat edilenlerle birlikte maliyetin 400 milyon doları aştığı böylesine bir tesis acaba dünyada kaç adet var? Peki bu tesis yılda kaç gün kullanılıyor biliyor musunuz? Sadece üç gün. Geri kalan 362 gün, sadece Bay Ecclestone’u mutlu edebilmek için boş tutuluyor. Sizin vicdanınız buna müsaade ediyor mu? Peki son yarışı kaç kişi izledi? Ücretsiz dağıtılan biletlere rağmen 15 binden az. 100 binin üzerinde koltuk boş kaldı.

Halbuki bu tesisin yapılmasını planlayanlar ne demişlerdi? Neler vaat etmişlerdi? Bir hatırlamaya çalışın lütfen. Zihinlerinizi fazla zorlamanıza gerek yok.

Her yıl tanıtma fonundan 13 küsur milyon dolar alan Bay Ecclestone, şimdi 26 milyon dolar istiyor ve, “Vermezseniz ben bu yarışı başka ülkelere götüreceğim,” diyerek tehdit savuruyormuş.

Ben dünyanın her tarafında yarıştım. Bu konudaki rayiçleri biliyorum. Bunun bedeli 3-5 milyon dolar arasındadır. Ancak kazandığı paranın hesabını bilmeyen bazı petrol zengini ülkeler daha yüksek bedeller ödeyebilirler. Bildiğim şu ki gelişmiş ülkeler, kazandığı paranın halkı için ne ifade ettiğini bilen ülkeler 3-5 milyon dolardan daha fazla para ödemiyorlar.

Kaldı ki Formula yarışları dünyada seyirci kaybediyor. Motosiklet seyircisi artarken Formula’nın hem seyircisi azalıyor, hem de yarışan şirketlerin bir kısmı çekilme hazırlıkları yapıyorlar. Başta İngiltere olmak üzere, yarışın düzenlendiği bir kısım ülkeler de gelirlerin yeterli olmaması hesabıyla zaten çekilmek üzereler.

Ben, bu tesisin, senenin üç günü çalışmasına izin veren Bay Ecclestone’un istediği bedelin fahiş olduğunu iddia ediyorum. Halkımızın soyulmasına ses çıkarılmamasına isyan ediyorum.

Dünyada benzen pistler bütün sporculara ve halka açıktır. İlgili federasyonların koyduğu emniyet kuralları dahilinde antrenman yapılır, eğitimler verilir ve sayısız yarışlar düzenlenir. Sporcular, dünya şampiyonları böylesine tesislerde yetişir. Bu ülkenin parasıyla yapılan böylesine bir tesisi sporcusuna kapatma lüksü kimsede olamaz.

Ülkemizi, kendi paramızla yaptığımız tesislerimizi, yönetimimizi, sporcularımızı ve en önemlisi zihinlerimizi esir alan Ecclestone’un hükümranlığına lütfen bir son verelim. Biz kendi yağımızla kavrulmasını bilen asil bir milletiz. Bu tesisleri Türk halkına, Türk sporcusuna açalım. Bu esareti bitirelim, sporcumuzu kendi tesislerimizle buluşturalım.

Benzeri tesislerin dünyada nasıl işletildiğini bilmeyen bir halkı yanlış bilgilerle yönlendirmek, korkutmak kolay, ancak çok şükür ki aramızda bunun nasıl işletileceğini iyi bilenler var. Bu tesisin Türk halkı tarafından yönetilmesi konusunda sorulursa çözüm önerilerimiz elbette olacaktır.

Bu tesisin asıl sahibi benim. Bu tesisin asıl sahibi Türk sporcularıdır. Bizi Ecclestone’a tercih edenlere isyan ediyorum. Konuyu Başbakanımın, Maliye Bakanımın, Devlet Bakanımın, Gençlik Spor Genel Müdürümün, Türk Tanıtma Fonundan sorumlu Bakanımın, değerli basın mensuplarının, Türk sporcularının, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanının, ilgili federasyonların, bu ülkenin ve tesislerin sahibi tüm halkımın dikkatine arz ediyorum.

Ben bir Dünya Şampiyonu’yum. Başka ülkelerin kucağına itiliyorum. Yaşım ilerliyor. Ben kendi ülkemde çalışmak, kendi ülkemde yarışmak, kendi ülkemde şampiyon olmak, şampiyonluk kupasını ülkemde kaldırmak, yeni sporcuları teşvik etmek ve yeni yeni şampiyonların yetişmesine imkan sağlamak istiyorum.

Benim şampiyon olduğum, daima ilk üçte iddialı yarıştığım, rekorlar kırdığım Dünya Superbike (World SBK) yarışı varken içinde hiçbir Türk sporcusunun olmadığı ve yakın gelecekte de maalesef olamayacağı ve inanılmaz paralara mal olan Formula’ya ısrar niye?

Türk sporcularının kelepçelerini, prangalarını çözün. Bize hakkımız olan bu tesisi emanet edin. Sizi mahcup etmeyeceğimize söz veriyorum.

Kenan Sofuoğlu
Supersport Dünya Şampiyonu

Daha ne desin bu adam? Daha önce Kenan Sofuoğlu hakkında bu sitede yazılanları da buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

 1. Aslanım benim! İnanılmaz güzel yazmış. Bu ülkede değeri bilinmeyen onlarca hatta yüzlerce insandan sadece birisi ve en önemlilerinden biri. Fakat maalesef kendi bildiğini okuyan ne idüğü belirsiz şahsiyetler yine kulak asmayacaklar ona maalesef.

  Takmasın o, aynen devam etsin. Onun değerini bilenler de var burada. Boş versin diğerlerini, bizim yüzümüzü kara çıkarmadı şu ana kadar bundan sonra da çıkarmaz. İsterse başka ülkenin vatandaşı olsun, istediğini yapsın her zaman arkasındayız, her zaman destekliyoruz!

 2. kenan’a hak vermemek elde değil.. bu iş uğruna hayatını koydu bu adam.

 3. Hakan Berberler says:

  Motor sporlari ile pek alakam olamasa da Kenan surekli takip ettiğim, gurur duyduğum, bir sporcu olarak kıskandığım ve çok sevdiğim bir insan. Tüm zorluklara ve verilmeyen desteklere rağmen bu noktalara gelmiş, elinde Türk bayrağı ile tur atarken bizleri ağlatmış bir insan. Yazdıklarının hepsine katılıyorum

 4. kafayı sıyırcam.

 5. Bu basın bülteninin hiç olmazsa özet olarak gazetelerde çıkmasını isterdim ama çıkacağına da ihtimal vermedim. En sıradan magazin haberleri için çarşaf çarşaf hikaye anlatan Türk medyası, bekleneni yaptı ve iki satır yazmaya üşendi.

  Kenan Sofuoğlu’nun bu omurgasız medyaya, onu umursamayan koca bir millete nasıl sabrettiğini hâlâ anlamış değilim.

  Hiçbir başarı cezasız kalmıyor şu ülkede.

  İstanbul Park büyük bir başarıydı, onun da cezasını kendi ellerimizle verdik. Yok böyle bir millet, söylenecek söz bile yok bu insanlara.

 6. Hüseyin AL says:

  Kenan Sofuoğlu hepimizin gurur duyması gereken bir sporcu. Büyük Atatürk’ün “Ben sporcunun zeki, çevik aynı zamanda ahlaklısını severim” sözüne tamamen uyan bir açıklama yapmış. Derdini, kimseyi kırmadan, Türk sporcularının önünü açmak, bu ülkeyi daha iyi temsil etmek için oldukça güzel açıklamış. Değerli kardeşimizi haklı mücadelesinde destekliyor diğer arkadaşlarımızı da Kenan’ın duyurusunda ortaya koyduğu etik sınırlar içerisinde destek olmaya çağırıyorum.

 7. Şener Aksoy says:

  Normal şartlar altında gördüğüm okuduğum bilgilerin altına yazı yazmam pek ama şu basın bildirisini okuyup altına yazı yazmamak elde değil hele ki bu ülke de spor yapıyor ve emeğinin karşılığını alamıyorsan.Kenan Sofuoğlu’nun harikulade açıklmalarından dolyı tebrik ediyorum ama netice alamayacağını da adım gibi biliyorum.Kenan Sofuoğlu kariyeri ve bulunduğu konum itibarı ile açık açık yazamamış ama ben çok rahat bir şekilde söylüyorum:Bunun adı peşkeş çekmektir,bizimkilerin yabancıya olan hayranlığının belgesidir.Elin adamı gelmiş tüm haklarını almış elinden şimdi çırpınıyorsun ama boşuna,kaldı ki rest çekmek mümkün ama nerde bizim yöneticilerimizdeki o basiretli sağlam duruş(!)

  Umarım en azından bu basın bildirisi gerekli yerlere ulaşır ve ülkemizde bir dünya şampiyonu izleme fırsatı buluruz.

 8. kendi sesimizin içimizde yankılarını dinlemekten başka ne gelebilir ki. her zaman yakınıp duralım biz. elimizden hiç bişey gelmesin bizim. elinden bişey gelenide böyle engelliyelim. değersiz insanları hak etmedikleri mevkilere çıkartırsak sonucunada böyle katlanmak zorunda kalırız. yazık Kenan Sofuoğlu adına o kadar üzülüyorum ki. belki de bi çok insan var şu ülkede Kenan Sofuoğlu kimdir? sorusunun cevabını bilmeyen. belki GENÇLİK VE SPOR GENEL MÜDÜRLÜĞÜDE BİLMİYORDUR!! Kenan Sofuoğlunu.

 9. Sevgili Kenan Sofuoğlu’na sonuna kadar katılıyorum. Ben Tosfed’e bağlı kurullardan birinde gözetmenlik yapıyorum. Çoğunlukla İstanbul çevresinde olan yarışlarda görev alıyorum. İstanbul parka pisti sadece F1’e değil zaman zaman Türkiye pist şampiyonası ve benzeri yarışlara da ev sahipliği yapmıştır. Fakat bu yetersizdir. Allah’ın Malezyasında isterseniz takribi 20 euro gibi bir paraya pisti gezebilirisniz. Ama bizim güzel Türkiyemiz’de o piste girebilen insanlar sınırlı. Ferrari, porche, maserati sahiplerine gayet güzel fiyatlarla kiralanan bir pisttir bizimkisi. Böyle tesisler boş durdukçada bizim milletimizde caddede hız yapar, kazalar olur ve canlar yanar. Böyle, malesef böyle gider. Ta ki üst düzey birinin oğluna / kızına bir şey olana kadar

Yorumlara kapımız açık