Dec 10, 2009

Yazan Kategori Formula 1 | 1 Yorum

Söndür sinyalini Şumi!

Söndür sinyalini Şumi!

Sevgili Schumacher;

Formula 1 dünyasında bir efsanesin. Bunu kimse inkâr edemez. Emekli olana kadar yaptıklarınla, yarışlardaki muhteşem performansın, padoktaki davranışların, takım içi ve dışı ilişkilerinle Formula 1’daki en önemli pilotlardan biri oldun.

Yedi kez dünya şampiyonu olmak her yiğidin harcı değildi, sen başardın. Bir gerçek daha var ki, bu başarıları kazanırken yalnız değildin. Belki tek başına bu kadar başarılı olamazdın. Ross Brawn farklı takımda olsa, Jean Todt bir başka takımda olsa şartlar daha değişik olabilir, bu başarıların oranları değişebilirdi.

Fakat şartlar o kadar iyi gitti ki, potansiyeli en yüksek isimler Formula 1’daki en önemli takımda birleşerek muhteşem bir ekip oluşturdular. Bu ekibin en önemli üyelerinden biri olan sen de üst üste yarışlar kazanarak bir efsane haline geldin.

Marilyn Monroe nasıldı Michael? Güzeldi, öyle değil mi? Daha 36 yaşında, güzelliğinin zirvesindeyken veda etti dünyamıza. Peki Rita Hayworth nasıldı? Veya Claudia Cardinale? Rita Hayworth 69 yaşında öldü, Claudia Cardinale bugün 71 yaşında. Bir zamanlar tüm erkeklerin rüyalarını süsleyen bu kadınlar yaşlandıkça zirveden düştüler, yavaş yavaş yok oldular.

Marilyn Monroe ise zirvedeyken bıraktığı için bir efsane oldu, efsane kalmaya da devam edecek.

Tıpkı Ayrton Senna gibi. Ve senin gibi…

Ayrton SennaAyrton Senna o korkunç kazada ölmeseydi bugünkü gibi bir efsane olur muydu, emin değilim. Formula 1 tarihinin en büyük pilotlarından biri olsa da, bugün “en iyi pilot” olarak anılmasının önemli bir nedeni, tam kariyerinin zirvesindeyken ölmesiydi.

Sana kimse öl demiyor. Ama geri dönme. Zirvedeyken bıraktın, zirvede kalmaya devam et. Eğer geri dönersen hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, bunu sen de biliyorsun. Jean Todt artık FIA Başkanı, Ross Brawn kendi takımında işi ticarete dökmüş durumda.

Formula 1 artık pilot olarak yarışacağın bir yer değil. Ferrari’de danışmanlık yapmak varken pilot koltuğuna oturmaya çalışma.

Bunları yapmayacağını biliyorum. Zirvedeyken bırakıp efsane olmuş, motor sporları tarihinde bir ikon haline gelmiş olan ismine bu kötülüğü yapacak bir adam değilsin.

Yedi kez dünya şampiyonu, dünyanın en çok kazanan sporcusu, sayısız rekor ve başarıyla Formula 1’ın efsanesi olan 40 yaşındaki Schumacher, Sebastian Vettel ile, Heikki Kovalainen ile mücadele etmeye kalkışmamalı. İnsanoğlu nankördür. Eskaza yenilirsen eski başarılarını tifosiler bile hatırlamaz, “Vettel nasıl çaktı Schumacher’e” geyiklerine malzeme olursun.

Ama bilmeyenler var. Sen de bunu düşünerek insanların kafasını karıştırmaya devam ediyorsun, etme.

Michael SchumacherBıraktığın sezondan beri sürekli aynı söylentileri pompalıyorsun medyaya. “Michael dönecek mi, Ferrari’de Schumacher beklentisi, Schumacher geri dönüyor” haberlerinden artık midem bulanmaya başladı. Bunlara bakıp bakıp güldüğüne eminim. Ve yine eminim ki, amacın sadece ismini gündemde tutmak.

Michael Schumacher gibi bir ismin gündemde kalması için böylesi medya oyunlarına ihtiyaç duyduğunu görmek can sıkıyor.

Geçtiğimiz Ağustos’ta Ferrari, senin için üçüncü araç istediğini açıklayarak gereksiz bir tartışma başlatmış, medyanın günlerce süren tantanası FIA Başkanı Max Mosley’in “üçüncü araç bir fantezidir” açıklamasıyla son bulmuştu.

Ferrari ile yaptığın tüm görüşmelerde medya “Schumacher geri dönüyor” haberleri yaptı.

Menajerin Willi Weber ne yapmaya çalışıyor bilmiyorum. Sen yarışınca daha çok mu para kazanacak, yoksa senin ismini gündemde tutmak Weber’in asli görevi mi? Medyaya sürekli asılsız haberler pompalamak neyin nesidir? Der Spiegel bir şey yazıyor, Ferrari yalanlıyor, FIA bir şey açıklıyor, Weber sinirleniyor. Tüm bu karmaşanın sonunda elde edilen tek şey, Michael Schumacher isminin medyada daha fazla yer alması.

Günlerdir medyada pilot olarak Mercedes ile anlaşacağın söyleniyor. Ne sen ne de Willi Weber bunu yalanlamadınız. Mercedes de ses çıkarmadı.

Neredeyse tüm kariyeri Ferrari ile özdeşleşmiş bir emekli pilotun dört yıl sonra geri dönüp Mercedes ile pistlere çıkacağını söyleyene kim inanır? Eğer sen bunu yapacak kadar aptalsan bir şey diyemem, fakat öyle bir adam değilsin.

Para, ün, şan, bunların hiçbirinde sahip olduğundan fazlasını sunamaz sana Mercedes. Bunu herkesten çok sen biliyorsun ama yine de medyada bu tip haberlerin çıkmasına göz yumuyor, alttan alta gaz veriyorsun.

Emin ol, bu haberler artık mide bulandırıcı olmaya başladı. Gündemde kalmak için türlü maymunluklar yapan tırt mankenler, şarkıcılar gibi boş haberler basmak, medyadan yararlanmaya çalışmak bir Michael Schumacher gibi bir efsaneye yakışmıyor.

Lütfen artık medyaya geri dönüş sinyalleri vermeyi bırak, adına yakışır işler yapmaya devam et.

  1. hükümdar says:

    Her büyük sporcu gibi Schumi’nin de egosu azami seviyede. dönüyo muydu, dönmüyo muydu muhabbetiyle manşetlerden inmemek kendini hala tatmin etmesini sağlıyor. Ancak Schumi gibi bir F1 dehası şu anda dönse
    -Raikkonen de çekilmişken- müthiş sonuçlar alır gibi geliyor bana. Tarihte de örnekleri yok diil. Niki Lauda, Alain Prost ara verip dünüşte şampiyon olan pilotlar. Bunlara artı değer katmıştır dönmeleri, haa Schumi’nin kanıtlayacak birşeyi var mı; yok. Ama ego söz konusuyken mantığa da pek bakmamak gerek.
    Sonuç olarak senle aynı fikirdeyim. Dönmesinin kendi açısından mantıklı bi tarafı yok ama F1 için şart. F1 çökmüş durumda ve bi parıltı ancak Schumacherle yanabilir. Bakalım Schumi F1 için kendini feda edecek mi?

Yorumlara kapımız açık