Pit Café

Otomotiv eksenli seyahat, sanat, iş dünyası, gündem yazıları

Cigarette Racing 46′ SLS AMG

CNR’daki Avrasya Boat Show önceki fuarlara nazaran çok sönük de olsa devam ediyor. Katılmasını beklediğim firmalardan bazıları katılmadı, diğerleri de fuarın genel gidişatından pek memnun değiller. Avrasya Boat Show ile ilgili gözlemlerimi başka bir yazıya bırakıyor ve iki gün önce biten Miami Boat Show’da dikkatimi çeken teknelerden birini duyurmak istiyorum: Cigarette Racing 46′ AMG.

Opa-Locka, Florida merkezli Cigarette Racing, 1969’dan beri powerboat işi yapan, kalitesinden kimsenin kuşku duyamayacağı bir firma. 11 – 15 metre arasında ürettikleri harika tekneler, kazandıkları offshore şampiyonlukları ve ödüllü tasarımlarıyla çoktan tarihe geçtiler. “The American Offshore Legend” diyorlar kendilerine ve bu unvanı sonuna kadar hak ediyorlar.

SLS AMG ise, Mercedes’in 1952’de otomotiv tarihine bir inci gibi astığı 300 SL Gullwing’in AMG tarafından günümüze uyarlanmış versiyonu. Ekim 2009’da piyasaya çıkan otomobil o kadar tutuldu ki, birkaç ay içinde belki 10 performans firması tarafından modifiye edildi, şimdiden tarihe geçti.

Cigarette Racing de bu kadar sükse yapan SLS AMG için boş duramamış ve Mercedes USA ortaklığında yepyeni bir tekne geliştirmiş: 46′ AMG Boat.

Tasarımında SLS AMG’den esinlenilen teknenin tam boyu 14, genişliği 2.5 ve yüksekliği 1.90 metre. Boyası, SLS AMG’de de kullanılan, AMG’nin “AMG Alubeam” olarak isimlendirdiği, nanoteknolojiden mümkün olduğunca yararlanılarak hazırlanan gümüş ve yine SLS AMG’lerde kullanılan “Mystic White” beyaz boya. Gümüşün detaylara vurgu yapan pırıltısı, sedefli dediğimiz boyayı anımsatıyor. Yan taraflardaki AMG logoları tekneyi her türlü havada tanımaya yetecek büyüklükte.

Teknenin iç dizaynı da SLS AMG’yi anımsatması için tasarlanmış. Beş koltuğun tamamı SLS AMG’de kullanılan koltuklardan. Siyah ve beyaz olmak üzere çift renk kullanılan kokpitte SLS AMG’lerde olduğu gibi “AMG designo porcelain” ve Nappa deri kullanılmış. Alcantara kaplamalar kullanılan başaltı kabini böylesi bir powerboat için yeterince konforlu görünüyor.

Mercury Racing QC4v turbo şarjlı, sekiz silindirli çift motorun 6.500 RPM’de verdiği 1.350 HP güç, tekneyi 130 milin üzerine çıkarabiliyor.

Fiyatı henüz açıklanmayan Cigarette Racing AMG ile offshore yarışlarına katılmak pek akıllıca olmaz belki ama SLS AMG’yi marinaya çekip AMG powerboatla 130 mil sürate çıkmak keyifli olacaktır.

Teknenin büyük fotoğraflarını aşağıdakilere tıklayarak görebilirsiniz.

Cigarette Racing 46′ SLS AMG Boat

Cigarette Racing 46′ SLS AMG Boat

Cigarette Racing 46′ SLS AMG Boat

Cigarette Racing 46′ SLS AMG Boat

Cigarette Racing 46′ SLS AMG Boat

Cigarette Racing 46′ SLS AMG Boat

Cigarette Racing 46′ SLS AMG Boat

Önceki Yazı Post

Sonraki Yazı Post

Sen ne diyorsun?

© 2007 - 2020 Pit Café