Feb 22, 2010

Yazan Kategori Genel, Spor Otomobiller | Yorum Yok

goldRush Rally 2010

goldRush Rally 2010

En iyisinden en kötüsüne neredeyse tüm otomobil markalarının kullanıcı kulüpleri var ve çeşitli organizasyonlar düzenliyorlar. Ancak Honda, Peugeot gibi markaların kullanıcıları herhangi bir organizasyon düzenlediklerinde bunu cümle aleme duyurup nasıl eğlendiklerini anlatmak isterken, egzotik veya supercar kullanıcıları kendi organizasyonlarını kolay kolay dış dünyaya ilan etmezler. Kendi aralarında yarışıp eğlenirler, otomobil dergilerinin magazin sayfalarında pek denk gelemezsiniz bu tip özel organizasyonlara.

Bir egzotik/supercar organizasyonu haber olacaksa, genellikle sembolik bir katılım ücretiyle, -sözde- halka açık olarak düzenlenir, işte o zaman da gerçekten şenlik olur. Avrupa’ya yayılan Gumball 3000, Dubai’de bu yıl başlayan ve her yıl devamının geleceğine emin olduğum Royal Drive gibi maratonlar da bu şekilde halka ve medyaya açık organizasyonlar.

Californialı egzotik sahiplerinin heves edip başlattığı goldRush Rally de böyle bir organizasyon. 2008’de 50 otomobille başlayan maratona katılım 2009’da 75 otomobile çıkmıştı, bu yıl 100 otomobile çıkmış. Henüz katılacak potansiyele ulaşamamış olsam da bir gün katılmaya kararlıyım.

Organizasyon geçen yıl San Francisco’dan start alıp Las Vegas’da bitmişti. Bu yıl ise Seattle’dan start alıyor. Sırasıyla Portland, San Francisco ve Los Angeles’dan geçtikten sonra Las Vegas’da son buluyor ve toplamda 2000 milin üzerinde yol kat ediliyor. Dört gün üç gece sürecek olan goldRush’ın her gecesi geçilen şehirdeki sponsor otellerde düzenlenen VIP partilerle renkleniyor. Mankenler, çeşitli oyuncular ve DJ’lerin katılımıyla şenlenen partiler, yarışçılarla birlikte özel davetli 100 kişiye açık.

Organizasyonun tüm masrafları aralarında WTW, Giovanna, Gianelle gibi lüks jant üreticilerinin ve çeşitli lüks markaların Beverly Hills şubelerinin bulunduğu sponsorlar tarafından karşılanıyor. Yarışa sürücü olarak veya partilere VIP yancı olarak katılmak yine sembolik, sadece 6.000 USD. Ancak başta da belirttiğim gibi, başvuranlar arasından seçimle özel davet şart. Talebin yoğunluğu 2008’de 50 otomobille başlayan goldRush’ı 2010’da 100 otomobile çıkardı ancak daha fazlası işi Gumball’a çevireceği için seneye bu rakamın yükseleceğini zannetmem.

Başvuranların sosyal statüsü, mesleği ve elbette ki kullanacakları otomobil çok önemli. Klasik otomobillerde model yılına çok dikkat edilmese de, supercar ve egzotiklerde model yılı da seçimi etkiliyor.

8 – 13 Haziran 2010 tarihleri arasında düzenlenecek olan organizasyon için başvurular kabul edilmeye başlandı. O tarihlerde ABD’de olup bu muhteşem yarışa bir şekilde dahil olmayı düşünenlere duyurulur.

Aslında bugün eğlence amaçlı kullanılan gold rush deyimi, ABD tarihinin en önemli sosyolojik olaylarından birinin ismidir. Kısa bir hikayesini okumak için buradan buyrun.

goldRush 2009 fotoğraflarından birkaç kare aşağıda:

goldRush Car RallygoldRush Car Rally

goldRush Car RallygoldRush Car Rally

goldRush Car RallygoldRush Car Rally

goldRush Car RallygoldRush Car Rally

goldRush Car RallygoldRush Car Rally

goldRush Car RallygoldRush Car Rally

goldRush Car RallygoldRush Car Rally

goldRush Car RallygoldRush Car Rally

Yorumlara kapımız açık