Feb 16, 2010

Yazan Kategori Genel | Yorum Yok

Otobanları verimli kullanmak

Otobanları verimli kullanmak

Greener Gadgets Konferansı, 25 Şubat’ta New York City’de düzenlenecek. Yeşil enerjiler üzerine kafa yoran yeni nesil mühendislerin projeleri de bu konferansta sunulacak, belki aralarından yakın gelecekte kullanabileceğimiz alternatif enerji kaynakları da çıkabilir.

Greener Gadgets için oy kullanırken, dikkatimi en çok çekenlerden biri otoban ışıklandırması için gereken enerjiyi geçen araçların oluşturduğu rüzgardan elde etme fikri oldu. Hatta bu fikir birkaç yıl önce Arizona State University’de bir öğrencinin hazırladığı bitirme tezini anımsattı bana.

joeArizona State University öğrencilerinden biri, birkaç yıl önce otobanlarda araçların oluşturduğu rüzgardan enerji üretmeyi planlayan bir bitirme tezi hazırlamıştı. Projesine göre otobanın üzerinde çeşitli noktalara yerleştirilecek olan rüzgar türbinleri araçların rüzgarıyla harekete geçerek ve elektrik üreteceklerdi. Hesaplarına göre, Phoenix Highway’deki trafik akışı, üzerindeki her bir türbinin yılda 9.600 KwH elektrik üretmesini sağlayabilirdi. Joe’nun projesi ne oldu bilmiyorum. En azından California’da henüz görmedim.

Greener Gadgets başvurularından biri, Joe’nun projesinin biraz geliştirilip değiştirilmiş hali. Joe rüzgar türbinleri için sadece yolun tek yönünü kullanmayı amaçlarken, bu proje iki yönde oluşan zıt rüzgar akımlarından yararlanarak kanatları daha hızlı döndürmeyi hedefliyor.

Ortalama 70 mil süratle gidilen Amerikan otobanlarında bu proje ne kadar yararlı olur, araçların oluşturduğu hava akımı ne kadar ışığı yakmaya yeter bilemem. Üstelik böyle bir projenin uygulanması pek ucuz da olmayacaktır. Ancak 25 Şubat’taki konferansa halk oylamasını son sırada tamamlayarak gidecek olsa da fikir çok hoşuma gitti.

25 Şubat’ta New York civarında olacaksanız Greener Gadgets konferansına katılarak yeni fikirleri yerinde görebilirsiniz.

Kendi elektrigini ureten otobanKendi elektriğini üreten otoban

Kendi elektrigini ureten otobanKendi elektriğini üreten otoban

Kendi elektrigini ureten otobanKendi elektriğini üreten otoban

Yorumlara kapımız açık