Apr 26, 2010

Yazan Kategori Genel, Motorsporları | Yorum Yok

Güvenlik yetmiyor bazen

Güvenlik yetmiyor bazen

Motor sporlarında güvenlik, her zaman süratten önce gelir. Saatte 500 km’nin üzerine çıkılan drag yarışlarında da, sağdan sağdan turlanan klasik otomobil yarışlarında da en öncelikli konu güvenliktir. Formula 1’da turbo motor macerasının yasaklanmasından, rallilerde Group B canavarlarının tedavülden kaldırılmasına kadar birçok değişikliğin arkasında da elbette güvenlik yatıyor.

Güvenliğe bu kadar özen gösterilmese Robert Kubica, iki sene önce attığı taklada ölebilirdi.

Yarışların heyecanını kaçırmak uğruna alınan bunca güvenlik önlemine rağmen, bazen kişisel hatalar, bazen organizasyon hataları günümüzde bile ölümlere neden olabiliyor. Levent Kesen’in 2006’da Türkiye Drag Şampiyonası’nda yaptığı kazada üç kişinin ölmesi, tamamen organizasyon hatasıydı. Alexander Saliuk WRC 2010 İstanbul ayağında kuşlar gibi uçmaya çalışırken yola değil de izleyicilerin üzerine konsaydı, bu kendi hatası olacaktı ama giden geri gelmeyecekti.

Sürat felaket değil kabiliyettir desek de, siz ne kadar kabiliyetli olursanız olun, bazen şanssızlıklar bu becerileri aleyhinize çevirebiliyor.

Geçtiğimiz yıl NASCAR Mexico Series’de ölen Carlos Pardo, son saniyelerine kadar tamamen hatasız ilerlemişti. O pistte tasarım hatası olduğu düşünülse yıllardır yarış düzenlenmezdi. Ancak binde birlik ihtimal gerçekleşti ve arkasındaki otomobilin Pardo’ya hafifçe dokunuşu, beton bariyerlerin başlama noktasının ne kadar hatalı olduğunu ortaya çıkardı. 200 km süratle bariyerlere çarpan Pardo, kaza yerinde öldü.

Başka ölümlü kaza olmaz diye düşünüyorduk ama dün de VLN’de yarışan Aston Martin pilotu Leo Löwenstein, Nürburgring’de yaptığı kazada ölmüş.

En zevkli pistlerden biri olan Nürburgring’de, 1928’den bugüne tam 68 kişi öldü. Aston Martin V8 Vantage ile yarışan Löwenstein ise, Nürburgring’deki ikinci ölümlü Aston Martin kazasının kurbanı oldu. Önceki kaza 1964’de gerçekleşmiş ve bir Aston Martin DP214 ile yarışan İngiliz pilot Brian Hetreed ölmüştü.

Yanmaz tulumlar, kocaman kasklar kullanıyor, otomobilleri rollcage, rollbar ile donatıyor, teknolojiyi süratten önce güvenliğe yönlendiriyoruz ama bazen yapacak bir şey kalmayabiliyor. Aston Martin V8 Vantage gibi bir otomobilin içinden ceset çıkacağına inanmak bile istemiyor insan.

Umarım Löwenstein’in kazası motor sporlarındaki son ölümlü kaza olur.

Yorumlara kapımız açık