Pit Café

Otomotiv eksenli seyahat, sanat, iş dünyası, gündem yazıları

Shit happens

BMW E30, Türkiye’de özellikle oto drag yarışlarında sık rastlanan bir model. Sadece Türkiye’de değil, dünyanın birçok yerinde modifiye meraklıları tarafından tercih edilen otomobillerden biriydi zamanında. Yıllar geçtikçe eskidi, gelişmiş ülkelerde pek bir değeri kalmadı ama “faça şahin”cilerin terfi ettiği otomobil olarak Türkiye’de hâlâ revaçta.

Bugün Jalopnik’te gördüğüm bir haber ise ayrı eğlendirdi beni. Bill Caswell adlı bir Amerikalı, Ankaralı dragcıların yaptığını birkaç adım ileri taşıyarak WRC’nin Meksika ayağına katılmış.

FIA tarafından şart koşulan kriterleri karşılayabilenlerin lokal yarışlara katılabileceğini hepimiz biliyoruz da, Craiglist’ten 500 dolara satın aldığı arabayla yarışa çıkıp milyon dolarlık takımlarla aynı parkurları arşınlayanları görmek heyecan verici oluyor.

Chicagolu bir yarış delisi olan Bill Caswell’in (country şarkıcısı olan değil) ralli tecrübesi yok denecek kadar az. Geçtiğimiz sene Craiglist’ten 500 dolara aldığı 1991 model BMW 318i ile Rally America’ya katılmış ve yarışa çıktıktan beş dakika sonra motoru dağıtarak çekilmek zorunda kalmış.

Beş dakikalık tecrübesiyle ralli yapabileceğini düşünen Caswell bu kez WRC’ye heveslenmiş ve kurallar kitabını hatmederek WRC’de bazı kural boşlukları bulmuş. Biraz modifiye edip gerekli güvenlik önlemlerini alarak, biraz da kural boşluklarından yararlanarak 20 yaşındaki E30’sini WRC’ye kabul ettirmeyi başarmış.

Nasıl anlaştılar bilmem, Rally America’nın önemli isimlerinden Ben Slocum’ı da ayartarak kendine co-pilot yapmayı başarmış. Ben Slocum ve Bill Caswell arasındaki ilişkinin sadece birkaç e-mailden ibaret olduğunu, daha önce birlikte hiç otomobil kullanmadıklarını da hatırlatmak gerek. Hem vakit darlığı, hem de parasızlık nedeniyle sadece birkaç dakikalık test sürüşüne çıkabilmişler.

Bill Caswell onay aldıktan sonra tek başına çalışmaya başlamış. Herhangi bir teknik ekibi olmadan, motoru bir M3 motoruyla değiştirmiş, ikinci el bir şanzıman bulmuş. Kiraladığı bir panelvan minibüsü de servis amaçlı kullanmak için getirmiş parkura.

Ve nasıl başardılarsa artık, öyle bir sürmüşler ki emektarı, kendi sınıflarında üçüncü olarak tamamlamışlar ralliyi.

WRC’nin Meksika ayağının resmi ismi Corona Rally Mexico. Rally America da aynı tarihte, aynı parkurlarda düzenlenen lokal bir yarış. Yani Caswell dünya şampiyonasında Petter Solberg’e, Sébastien Loeb’e meydan okumuş değil, ancak aynı parkurda onlarla yarışıp, aynı servis alanlarını, aynı garajları kullanıyor. Zaten en sevindiği nokta da bu, “500 dolarlık hurdamı 400.000 dolarlık WRC otomobillerinin yanına park ettim,” diyor. Arabasının arkasına da yazmış, “shit happens”. (Olur öyle).

Aynı sınıftaki rakipleri Peugeot 206, Mitsubishi Evo IX gibi WRC standartlarındaki otomobilleri geride bırakıp 5:29:38.4 gibi bir zamanla ralliyi tamamlaması da takdire şayan.

WRC’nin Türkiye ayağı 16 – 18 Nisan’da İstanbul’dan start alacak. Bir de bakarsınız, Bill Caswell’den ilham alan Ankaralı E30 cengaverleri Şile yollarında WRC’ye meydan okumaya kalkarlar. WRC haftasonunda muhtemelen Türkiye’ye dönmüş olamayacağım ama öyle bir şey olacağını bilsem, o eğlenceyi görmek için anında uçarım Türkiye’ye.

Caswell SS12’de gazlarken.

İmza bile dağıtmış, daha ne istesin.

Meksika’dan aşağı gazlamaya devam.

Bir tarafta 500.000 dolarlık WRC otomobilleri, bir tarafta 500 dolarlık BMW E30.

FIA’in motor sporlarında maliyetleri kısma çabası bu gidişle pistlerin Bill Caswell gibi adamlara kalmasına neden olacak.

Önceki Yazı Post

Sonraki Yazı Post

2 Yorum

  1. Yalçın Pembecioğlu 1 Nisan 2010

    Hikayedeki “nasıl yapmışsa” boşluklarında BMW’nin devrede olma ihtimali olabilir mi acaba? Sonuçta F1’den çekildikten sonra motorsporlarında pist yarışlarında rekabet etmeye başlayacak olan marka, böyle bir trikle küçücük bir bütçe ile deli gibi bir imaj kampanyası yapmış oluyor aslında.

  2. Akay 4 Nisan 2010 — Post Author

    Aslında aklıma gelmedi değil. Zaten o yüzden duyunca biraz araştırdım fakat internetteki birkaç haber sitesinden başka yerde denk gelmedim bu habere. Birkaç güçlü medya organında da yer alsaydı emin olacaktım işin arkasında BMW’nun olduğuna. BMW gizliden de olsa destek verseydi olay sadece otomobil bloglarında kalmaz, başka yayınlarda da haber olurdu diye düşünüyorum.

Sen ne diyorsun?

© 2007 - 2020 Pit Café