May 9, 2010

Yazan Kategori Formula 1, Genel | Yorum Yok

Sigara paranoyası

Sigara paranoyası

Durup durup kafasını Ferrari’nin reklam alanlarına takan İngiliz medyası, en sonunda Montezemolo’yu çileden çıkarmış.

Araç üzerindeki kırmızı beyaz barkod görüntülerinin Marlboro’nun tescilli simgesi olmadığını söyleyen Montezemolo, “kırmızı ve barkod birlikteliği insanları sigara içmeye nasıl teşvik edebilir?” diyerek verip veriştirmiş.

Montezemolo’dan beklemeyeceğim saflıkta bir açıklama oldu bu. İnsanları salak yerine koyup, her dediğine inanmalarını beklemek genellikle politikacılarda görülen bir hastalıktır ve anlaşılan o ki, Montezemolo da bu hastalığa yakalanmış.

Formula 1’da Ferrari otomobillerinin, MotoGP’de Ducati motosikletlerinin üzerindeki kırmızı beyaz barkodların Marlboro anısına orada durduğunu sağır sultan bile biliyor.

Montezemolo’nun açıklaması fazla sert olsa da sigara üreticilerinin üzerine bu kadar gidilmesini anlamsız bulduğumdan, kendisine hak veriyorum. Ferrari ve Philip Morris arasındaki 1 milyar dolarlık reklam anlaşmasına göre, Ferrari Marlboro’yu kanunları çiğnemeden desteklemek zorunda. Logosunu ve ürünlerini araç üzerinde kullanamadığı için de Marlboro logosunun olması gereken yeri bir barkod tasarımıyla dolduruyor. Otomobili görenler de orada sansürlenmiş bir reklam olduğunu biliyorlar.

Ancak bu iş daha fazla uzarsa, Montezemolo’nun dediği gibi tadı kaçmaya başlayacak. Sigara reklamı korkusuna her kırmızı beyaz tasarımı Marlboro, her mavi beyaz tasarımı Parliament sanmaya başlarsak işimiz var demektir.

Ferrari’nin üzerinde kırmızı beyaz barkodlar var diye insanların sigaraya özeneceğini düşünenleri, Zaytung’un şu haberini okumaya davet ediyorum.

Ferrari, Philip Morris ile yaptıkları görüşmenin ardından, İspanya GP’den itibaren bu barkodların kaldırılacağını açıkladı. Montezemolo bu konunun fazla uzadığını ve üzerinde durulması gereken çok daha önemli konular olduğunu söylüyor ve “bu saçmalıkları daha fazla uzatmamak için” barkodların kaldırılacağını açıklıyor.

Haydi bakalım, kırmızı beyaz barkodlar Ferrari otomobillerinden silinince Marlboro kaç günde iflas edecek…

Yorumlara kapımız açık