May 9, 2010

Yazan Kategori Genel, Motosiklet | Yorum Yok

Supersport Monza

Supersport Monza

Kenan Sofuoğlu bugün pole positiondan başlayınca çok ümitlenmiştim. Monza kolay bir pist olmasa da, daha önce Monza’da zafere ulaşmış olan Kenan’ın bugün de ulaşabileceğini düşünüyordum.

Beklediğim olmadı, Eugene Laverty mükemmel bir startla daha yarışın başında kaptı liderliği. Kenan startta dördüncü sıraya düşse de ilk tur tamamlanmadan üçüncü sıraya çıkarak Lascorz’u zorlamaya başladı. Lascorz uzun süre iyi defans yapsa da yerini çok iyi bastıran Kenan’a kaptırmaktan kurtulamadı.

Kenan Lascorz’u geçmeye çalışırken Laverty farkı 2 saniyeye çıkarmıştı bile. Başına bir şey gelmediği sürece ne Kenan’a ne de Lascorz’a yakalanmazdı, liderliği garantilemişti.

Kenan buna rağmen iyi zorladı, farkı azaltmaya başladı ama süratini o kadar abarttı ki, son tura girerken pist dışına çıktı ve çakıl havuzunun kenarından zor döndü. Yarışın en korkutucu anı da o çıkıştı benim için, düşme tehlikesi yüksekti.

Üstelik orada vakit kaybetmesi Lascorz’a yaradı, daha birkaç saniye önce birincilik için Laverty’i zorlamaya çalışan Kenan, ikinciliğini korumak için Lascorz’a defans yaparken buldu kendini. Lascorz ikinciliği geri alabilmek için epey bastırsa da Kenan’ın defansını alt edemedi ve üçüncülüğe razı olmak zorunda kaldı.

Yarışın asıl heyecanı arkalardaydı aslında. Michele Pirro, Katsuaki Fujiwara ve Matthieu Lagrive’den oluşan üçlü grup birbiri arasında ciddi çekişmeler yaşarken, onların iki saniye arkasından gelen Chaz Davies, David Salom ve Gino Rea kendi aralarında çekişiyorlardı. Özellikle Pirro’nun yaptığı ataklar izlenmeye değerdi.

Bu sonuca göre Kawasaki Motocard.com’dan Joan Lascorz 101 puanla liderliğini korurken, HANNspree Ten Kate Honda’dan Kenan Sofuoğlu 97 puanla onu takip ediyor. Parkalgar Honda sürücüsü Eugene Laverty, bu yarışta aldığı galibiyet sayesinde 91 puana ulaştı ve Kenan’a biraz daha yaklaştı.

Eurosport’un Supersport yarışlarını canlı vermesi çok güzel olsa da, birkaç dakika daha harcayıp podyumu göstermiyor olmaları sinir bozucu. Türkiye’den canlı izleyenler Kenan’ın kupa kaldırmasını yine göremiyorlar.

Yorumlara kapımız açık