Jun 20, 2010

Yazan Kategori Genel, Otomobil Üreticileri | 2 Yorum

Bir sen eksiktin Hyundai

Bir sen eksiktin Hyundai

Mini ve Porsche arasındaki didişmeye Hyundai de dahil olmuş. “Porsche’yi bırak, gel benle kapış,” demiş Hyundai. Hikâye eğlenceli, baştan anlatalım o zaman.

Efendim Mini’nin ABD CEO’su, zamanında Porsche’de yüksek görevlerde bulunmuş olan Jim McDowell. Bu arkadaş geçtiğimiz günlerde Porsche’yi yarışa davet etti. Yarış 21 Haziran’da, Mini Cooper S ve Porsche 911 Carrera S arasında, Atlanta’da gerçekleşecekti. New York Times’da tam sayfa ilanla yapılan davet, eğlenceli afişlerle ve internette bizzat McDowell’ın konuştuğu videolarla desteklendi. (McDowell’ın t-shirtlerine dikkat)

Porsche bir süre çevresinde hoplayıp zıplayan Mini’ye yanıt vermedi. Fakat Mini işi abartıp Porsche’nin ABD’deki binasının üzerinde davetiye taşıyan uçak gezdirmeye başlayınca, Porsche’nin sabrı taştı ve kendisinden beklenen ciddiyette bir basın bülteniyle yanıt vererek, Mini ile yarışmayacağını değil, kendi sınıfındakilerle zaten yarışmakta olduğunu açıkladı. Mini’ye de dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir piste giderek, herhangi bir Porsche ile yarışmasında bir sakınca görmediğini bildirdi.

İlk etapta Mini’nin utanıp, geri adım atacağını düşündük. Fakat Jim McDowell geri adım atmak yerine yeni bir video yayınlayarak davetini tekrarladı. Hatta bu kez yarışa ödül koyduklarını söyleyerek, iki Justin Bieber biletinin de aralarında bulunduğu bir dünya ıvır zıvır ödül saydı.

Porsche yine yanıt vermedi. Olayın böyle kapanacağını düşünürken, Mini yine geri adım atmadı ve bir Porsche 911 Carrera S bulduklarını ancak Mini Cooper S’in karşısına çıkacak pilot bulamadıklarını söyleyip, pilot aradıklarını açıkladı. Pazartesi günü, 400 izleyicinin önünde gerçekleşecek olan yarış için, Mini’nin pilot arayışı devam ediyor.

Herkes Porsche’den yanıt beklerken, Hyundai lafa karışıverdi. Hyundai’den Dan Bedore, “Porsche yerine gel bizimle yarış, Hyundai Genesis Coupe ile Road Atlanta’da tecrübelerimiz de var,” diyerek Mini’ye meydan okudu.

Mini, Hyundai’nin çağrısına henüz ses çıkarmadı ve yarışa da sadece bir gün kaldı. Mini Hyundai’ye “hacı sen nerden çıktın şimdi?” mi diyecek, Porsche “oğlum bi’ susun lan kafamız şişti,” mi diyecek, Ferrari gelip hepsini dövecek mi, henüz bilmiyoruz.

Büyük firmaların böyle eğlenceli didişmelerle medya önünde kapışması güzel. Santa Monica’da BMW ile Audi’nin billboard savaşına şahit olmuştum. Caddenin kenarındaki billboardda yeni A4 için “sıra sende BMW” yazan bir reklam yayınlayan Audi, o sözü söylediğine söyleyeceğine pişman olmuştu. Çünkü hemen ertesi gün BMW, Audi billboardunun iki katı büyüklükteki M3 reklamını Audi reklamının tam karşısına yerleştirerek tek sözcük yazmıştı: Şah mat! Audi yanıt olarak billboardı değiştirip R8 reklamı yerleştirince BMW kendi billboardını kaldırdı, Audi kendi kendine konuşur gibi ortada kalıverdi.

BMW – Audi reklam savaşı, Santa Monica.

Bakalım Mini – Porsche – Hyundai didişmesi nasıl sonlanacak.

“Ben bu işi başarırım, altımda bir Porsche Carrera 911 S olursa Mini Cooper S’in tozunu attırırım,” diyenler, Mini’nin Facebook sayfasından başvuru yapabiliyorlar. Afişi de aşağıda:

  1. Gokcen says:

    ve mini yarisi 2 saniye ile kaybeder!

  2. evdeki hesap carsiya uymaz:) unutmuslar bunu. ya ztn sacmaligin daniskasiydi ya hadi neyse… yarisi kaybetselerde milyonlarca kisi mini konustu. reklamin iyisi kotusu olmaz hesabii

Yorumlara kapımız açık