Jun 20, 2010

Yazan Kategori Dünden Bugüne Hikayeler, Genel | 1 Yorum

İngiliz stili ve Japon kültürü

İngiliz stili ve Japon kültürü

Geri kalmış ülkelerin kendine ait, sıradan yol otomobilleri üreten basit bir markası bile yokken, kendi markalarını tüm dünyaya pazarlayan toplumlar bazen sıkıntıdan ne yapacaklarını şaşırabiliyorlar. Böylesi ülkelerin kimisi amfibi otomobillere merak salarken bazıları supercar modellerine, bazıları da retro tasarımlara heves ediyorlar.

Japonya merkezli Mitsuoka da retro modellere merak salanlardan biri. Japon üreticilerin otomobillerini İngiliz tasarımlarıyla bütünleştirip, özellikle iç döşemelerde kullandıkları malzemelerle olduğundan daha lüks hale getirmek, Mitsuoka’nın uzmanlık alanı. 1968 yılında kurulan firmanın en önemli işi retro body kit üretmek. Tasarımların çoğunda Bentley, Jaguar gibi İngiliz klasiklerinden esinleniyorlar. Çalışmalarını iddialı otomobiller yerine sıradan yol otomobilleri üzerinde gerçekleştirmeleri onları diğer bodykit üreticilerinden ayırıyor.

Firma aynı zamanda Malezya’nın retro modeli TD2000 için de Japonya distribütörlüğü yürütüyor.

Honda, Toyota, Nissan gibi Japon markalarıyla çalışan Mitsuoka, bir modelinde Ford Mustang de kullanmış. En çok tutan modelleriyse aşağıda:

Mitsuoka Galue I

Galue, Mitsuoka’nın farklı otomobiller üzerinde seri halinde hazırladığı bir model. 1996 – 1999 arasında Nissan Crew üzerinde çalışılmış, 2001 yılında modeli yenileyince ilk modelin ismini Galue I yapmışlar. 2.0 lt motorla yürüyen otomobilin Bentley’i andıran dış tasarımında bol miktarda krom kullanılmış. Daha klasik bir görüntü için tel jant opsiyonu da mevcut. İç döşemede sadece ahşap ve deri kullanarak bir lüks otomobil denemesi yapmışlar.

Mitsuoka Galue II

Galue’nun bir üst modeli olarak üretilen Galue II, Nissan Cedric ve Nissan Gloria üzerine inşa edilmiş. Galue I tasarımını biraz geliştirmişler ancak klasik çizgilerden vazgeçmemişler. Nissan Cedric’in 2.5 lt ve 3.0 lt V6 motorlarını kullanan otomobil 1999 – 2005 arasında üretilmiş. Nissan 2005’de Cedric üretimini bırakıp Fuga’ya geçene kadar Galue II üretimi devam etmiş.

Mitsuoka Galue III

Galue çizgilerinin biraz daha sadeleştirilerek devam ettiği Galue III, Nissan Fuga üzerine inşa edilmiş. İç döşemelerin kalitesi biraz daha yükseltilmiş, dış tasarım sadeleştirilmiş. Galue kimliğini tanımlayan krom parçalar azaltılarak kullanılmış. Nissan Fuga ile birlikte motor seçenekleri de değişmiş, Fuga’da kullanılan 2.5 ve 3.5 lt VQ motora geçilmiş. 2008 yılına kadar üretilen Galue III, yeni model Galue 204’ün gelişiyle birlikte emekliye ayrılmış.

Mitsuoka Galue 204

Galue 204 ile ikinci jenerasyona geçen Mitsuoka, Nissan’ı bırakarak Toyota ile çalışmaya başlamış ve klasik çizgilerden, devasa boyutlardan vazgeçerek Toyota Corolla E140 modelini kullanmaya başlamış. Hem araç, hem de motoru küçük olunca, tasarım da değişmiş ve bol kromlu, klasik görünümlü bir model yerine daha sade bir tasarım hazırlanmış. Bu modelde istedikleri, markayı alım gücü düşük müşterilere de ulaştırabilmek. İç dizaynda kullanılan malzemelerin kalitesi fazla düşürülmemiş, hâlâ lüks bir Galue havası veriyor ama daha hafif gövdesi sayesinde Toyota’nın 1.5 lt ve 1.8 lt motorlarını kullanabilir hale gelmiş. 2008 yılında trafiğe çıkan Galue 204, üretime devam ediyor.

Mitsuoka Galue Convertible

Galue serisinin açık tavanlı bu modeli diğer kardeşleriyle aynı ismi taşısa da, aslında serinin en farklı modeli. Önden ve arkadan görünüşü yine Galue çizgilerini taşıyor ancak bu model Nissan ile değil, Ford Mustang ile yürüyor. Galue serisinin tamamı sağdan direksiyonluyken, Galue Convertible ihracat talepleri nedeniyle hem sağ, hem soldan direksiyonlu olarak üretilmiş.

Ford Mustang’in 4.0 lt V6 ve 4.6 lt V8 motorlarını kullanan Convertible, oldukça iddialı bir model olarak birçok ülkeye ihraç edilmiş.

Mitsuoka Nouera

Yuvarlak farları ve dalgalı hatlarıyla klasik İngiliz otomobillerini andıran bir tasarımla hazırlanan Nouera, aslında Honda Accord. Dört çeker seçeneği de bulunan 20ST ve 20LX modelleri, Honda’nın 155 HP üreten 2.0 lt DOHC i-VTEC motorunu kullanırken, sadece önden çekişli olarak üretilen 24LX modeli, Honda’nın 200 HP üreten 2.4 lt DOHC i-VTEC motorunu kullanıyor. Mitsuoka’nın Nissan’dan farklı bir firmayla çalıştığı ilk model olan Nouera, aynı ebatlardaki Galue’ye bir alternatif olarak üretilmiş.

Mitsuoka Viewt

Üretimine 1993 yılında başlanan Viewt için, Mitsuoka’nın en sevimli modeli diyebilirim. Nissan Micra üzerine hazırlanan Viewt hem küçük, hem şık bir otomobil olmuş. Kei car boyutlarına rağmen başarıyla uygulanan klasik Jaguar Mark 2 tasarımı sayesinde epey dikkat çekici bir otomobil. 1.0, 1.3 ve 1.5 lt motor seçenekleriyle hesaplı ve sıradışı bir model olan Viewt, iç döşemede kullanılan malzemer ve işçilik açısından da oldukça lüks.

Mitsuoka Orochi

İsmini sekiz kafalı Japon ejderhası Yamata no Orochi’den alan Mitsuoka Orochi, lansmanından altı yıl sonra piyasaya çıkabilen bir model. İlk kez 2001’de tanıtıldı, anlaşmalarını tamamlayamadılar, daha sonra çeşitli dönemlerde makyajlanarak yeniden reklamı yapıldı, bazı otomobil fuarlarına katıldı ama bir türlü üretimine geçilemedi. En sonunda 2006’nın sonunda piyasaya sürmeyi başardılar.

Mitsuoka Orochi, Honda NSX üzerine inşa edildi. Şasi olarak Honda kullanılsa da, motor tercihlerini 230 HP üreten, 3.3 lt V6 Toyota’dan yana kullandılar. Yılda sadece 400 adet üretilen Orochi, Mitsuoka için bir prestij modeli oldu.

2007 yılında Orochi Kabuto adıyla özel bir model çıkardılar. Tasarımında fazla bir farklılık olmasa da, renk seçenekleri ve iç malzemeleriyle Kabuto, oldukça ilgi çekti.

2008 yılındaysa, Orochi Zero adıyla bir model daha çıktı. Sadece 20 adet üretilen Orochi Zero, tek renk seçeneğiyle, öncelik Mitsuoka koleksiyonerlerine verilmek üzere tanıtıldı.

Mitsuoka’nın son Orochi modeli de, bu ayın başında tanıtıldı: Mitsuoka Orochi Premium Gold. İç döşemelerinde Zero’da olduğu gibi bonkör davranılmış. Alcantara kaplı direksiyon simidi, konsoldan tavana kadar deri döşemelerle aracın içi hem lüks, hem spor olmuş. Motorda değişiklik yapılmamış ancak dış görünüş epey makyajlanmış. Tamponlar yenilenmiş, arkaya iki parçalı spoiler yerleştirilmiş ve dört çıkışlı egzoz sistemine geçilmiş. Bu model de diğer özel seri Orochiler gibi sadece 20 adet üretilecek.

Mitsuoka Orochi Premium Gold

Mitsuoka Orochi Premium Gold

Mitsuoka Orochi Premium Gold

Mitsuoka’nın modelleri sadece bunlar değil elbette. Geçmişte üretip tedavülden kaldırdığı BUBU Series, Le Seyde, Yuga gibi birçok modeliyle birlikte, üretimine devam edilen Cute, Himiko gibi modelleri de mevcut.

Sadece bodykit üreterek başladıkları işte birçok büyük markayla çalışacak hale gelmeleri, çeşitli ülkelere ihracat yapmaları yabana atılacak bir başarı değil. Otomobil üreticisi değiller, ancak Nissan, Honda, Toyota gibi Japon otomobillerine İngiliz stilini yerleştirip lüks otomobiller haline getirmek de büyük iş.

Mitsuoka’nın başarısı, aynısını Türkiye’nin yapabileceğini de düşündürdü bana. Türkiye’nin henüz bir otomobil markası olmasa da, yan sanayi konusunda oldukça başarılı şirketler var. Karbon fiber body kit üreticilerimiz arasında Avrupa’ya iş yapanlar var. Keza iç dizayn işinde büyük başarılara imza atan Ertex gibi şirketler de mevcut.

Aslında bir otomobil imal etmek için gereken tüm bilgi ve tecrübeye sahip olan bir ülke Türkiye. Ancak cesaret yok, özgüven eksikliği çok ve en önemlisi, Türkiye’nin kendi otomobilini üreten bir ülke olması bazılarının canını sıkar. O nedenle elektrikli otomobiller gerçek anlamda piyasaya çıkana kadar Türkiye’nin kendi otomobil markasını piyasaya sürme imkânı olduğunu düşünmüyorum.

Elektrikli otomobil yatırımları dünya genelinde yaygınlaştığında treni kaçırmaz ve biz de kendi markamızı çıkarırsak belki bir iş başarırız, ancak bu zihniyetle gidersek onu da yapamayız.

Sözün özü, Türkiye kendi markasını üretemeyen bir ülke olsa da, en azından Mitsuoka gibi işler yapabilir. Böyle bir girişim tepki de çekmeyecektir. Umarım bir gün bir girişimci çıkar da böyle bir işe yatırım yapar.

  1. mitsuoki orokhi,galue ve wiev arabalarindan hoslandik.arabadan almaq isteyimiz olduu icin fiyatini para odenisini ve kac zamanda teslim edilme suresini bildirseniz cok seviniriz.Sayqilarla Vusal

Yorumlara kapımız açık