Jun 20, 2010

Yazan Kategori Genel, Otomobil Üreticileri, Spor Otomobiller | 1 Yorum

Kore’den ilk supercar: Spirra

Kore’den ilk supercar: Spirra

Koreli otomobil firması Oullim Motors, uzun zamandır üzerinde çalıştıkları supercar projesinin tamamlandığını en sonunda açıkladı. Spirra adlı supercar, diğer ortadan motorlu rakipleriyle mücadele etmek üzere yakında Avrupa’ya geliyor.

Spirra oldukça sade görünen, fazla albenisi olmayan bir otomobil aslında. Ve her ne kadar supercar sınıfında olsa da, tam dört motor seçeneğiyle üretiliyor olması, sıradan sedan üreticisi zihniyetiyle hazırlandığını gösteriyor. Hem supercar üreteceksin, hem de 175 – 500 HP arasında değişen motor seçenekleriyle piyasaya süreceksin. İşin bu kısmı sporcu ruhtan çok ticari zihniyeti yansıttığı için, itici geldi bana.

Spirra’nın en alt modeli, Spirra N olarak isimlendirilmiş. Hyundai tarafından hazırlanan 2.7 lt V6 motor 175 HP güç üretiyor ve 0 – 100 km arasını 6.8 saniyede tamamlıyor. Bırakın supercarı, ortalama bir spor otomobille mücadele etmesi bile zor.

Bir üst model olan Spirra S, turbocharger kullanan motoruyla 330 HP üretebiliyor. Onun üstündeki Spirra T ise 400 HP gücüyle biraz etkilemeye başlıyor. Bu modeller, supercar sevenlere değil, parası sadece supercar görünümlü spor otomobillere yetenlere hitap ediyorlar.

Projenin esas oğlanıysa, twin-turbo V6 motoruyla 500 HP üretip, 0 – 100 km arasını 3.5 saniyede tamamlayarak 308 km/s sürate çıkabilen Spirra EX modeli. Altı ileri manuel vitesli, arkadan itişli otomobil, Kore’de üretilmiş en iddialı supercar olarak pistlerde Avrupalı rakipleriyle buluşmaya hazırlanıyor.

Spirra modellerinin önemli özelliklerinden biri de, el yapımı olarak imal edilmeleri. Tasarım, tüm modellerde aynı. N ve S modelleri 18″ jant kullanırken, T ve EX modelleri 19″ jant kullanıyor. Araçların görünümünde göze batan başka fark yok. Hafif karbon fiber gövdeleri yüksek süratlerden aşağı indirmek için Brembo kitler kullanmışlar.

Basın bülteninde demişler ki, “otomobil üreten ülkeler arasında dünyada beşinci sıradayız, ancak hâlâ Kore’yi temsil edebilecek safkan bir performans otomobilimiz yok. Spirra’yı bu nedenle ürettik.”

Açıkçası ben bu otomobili pek beğenmedim. Hani ucuz otomobillere uzaktan bakınca bile anlaşılan bir hafiflik vardır ya, bunda da öyle bir görüntü var. Tasarımının sadeliği değil yalnızca, kassız ve detaysız görünümü de Spirra’yı çok boş gösteriyor. Her ne kadar supercar olarak üretilmiş olsa da, bir Ferrari gibi değil, Hyundai gibi duruyor. Hatta önden görünüşü sıfırdan üretilmiş bir sporcardan çok, Koenigsegg replikası gibi görünüyor. Arkadan görünümü fena değil ama, hakkını vermek lazım.

Oullim Motors Spirra

Oullim Motors Spirra

Oullim Motors Spirra

Oullim Motors Spirra

Oullim Motors Spirra

Oullim Motors Spirra

  1. mehmet says:

    Görsel hitabet çok klasık,ferrari havası var.İç yapıyıda görmek isterdim.Koreliler otomotıv işini bayağı ciddiye aldı ve otomotıv konusunda da iyi standartlar yakaladılar.Otomotıv meraklıları da artık farklı kaliteler görmek istiyor;kendini tekrar eden kaliteli teknolojiler,değişimi yaşamaktan çok hoşlanmamaları farklı beyinlerden farklı düşüncelerin üretimini beklemekte olan otomotıv meraklılarını hayal kırılığına uğratmakta.

Yorumlara kapımız açık