Jun 10, 2010

Yazan Kategori Dünden Bugüne Hikayeler, Genel, Konsept Otomobiller, Motorsporları, Otomobil Üreticileri, Spor Otomobiller | Yorum Yok

Panoz Abruzzi ve Panoz’un kısa tarihi

Panoz Abruzzi ve Panoz’un kısa tarihi

Panoz bana hiçbir zaman çekici gelmemiş olan bir marka. Modellerine de, ismine de bir türlü ısınamadım. George Bush seviyesinde bir Amerikan milliyetçiliği kokuyor bu markanın kimliği.

Objektif olarak bakınca, Panoz’un modellerini o kadar da yetersiz bulmuyorum. Panoz, Le Mans kültürüyle yoğrulmuş bir marka. Kurucusu Don Panoz ve oğlu Dan Panoz, Le Mans serilerinde çeşitli başarılar yakalamış kişiler. Şirketin temelini 1989’da atmışlar, 1997’de de Panoz Motorsports’u kurarak çeşitli yarış serilerine girmeye başladılar.

Markayı en çok Le Mans serilerinde gördük. Le Mans’ın kalbi olan Fransa’da 24 saat Le Mans, American LeMans ve Champ Car World Series’de sık sık şahit olduk Panoz’un mücadelelerine. Şimdi bakıyorum da, tedarikçi olarak IndyCar’da bile yarışmışlar.

Panoz, işe Panoz Roadster ile başladı. Onun ardından Esperante geldi ve sık sık geliştirilip makyajlanarak uzun süre esas oğlan oldu. 2006’da 24 Saat Le Mans’ın GT2 kategorisinin kazananı da Panoz Esperante GTLM oldu.

Firma sadece bu iki modelle kalmadı, önce Panoz LMP01 ile, ardından Panoz LMP07 ile American LeMans ve 24 Saat Le Mans serilerinde mücadele etti.

Amerikan milliyetçilerinin 24 Saat Le Mans yarışlarındaki en büyük temsilcisi olan firma, uzun süre başka bir model çıkarmadı. 2006’daki GT2 şampiyonluğundan sonra pek bir başarı da kazanamadı.

Panoz, 24 Saat Le Mans haftasına girdiğimiz şu günlerde sessizliğini bozdu ve yeni modelini tanıttı: Panoz Abruzzi.

İlk kez bir Panoz modelini -en azından tasarım olarak- beğendiğimi söyleyebilirim. Oldukça dikkat çekici ve keskin çizgilere sahip olan Abruzzi, 2013 yılında piyasaya çıkacak ve Le Mans’da yarışacak.

Üretim sayısı ilginç: Sadece 81 adet. Nedeniyse, Panoz’un 2013 yılında 81. Le Mans yarışına çıkacak olması. Katıldıkları her yarış için bir Abruzzi üretmiş olacaklar ve her otomobilin üzerinde farklı bir Le Mans yarışının tarihiyle pilot isminin baş harfleri yer alacak. Dolayısıyla araçların hepsi birer koleksiyon parçası olarak Le Mans tutkunlarının ve Panoz taraftarlarının rüyalarına yerleşecek.

Aracın gövdesi, Panoz’un karbon fiberden daha dayanıklı ve hafif olduğunu iddia ettiği bir teknolojiyle üretilecek. REAMS (Recyclable Energy Absorbing Matrix System) ismini verdikleri bu sistem, tahminimce nanoteknoloji desteğiyle, darbelere karşı daha dayanıklı oluyor.

Panoz, henüz araç hakkında tüm detayları vermiş değil. Sadece 81 adet üretileceği, gövdesinde REAMS teknolojisinin kullanılacağı ve gücünün de 600 HP civarında olacağı bildirildi. Sanırım kalan detayları seneye açıklarlar.

Panoz Abruzzi

Panoz Abruzzi

Panoz Abruzzi

Yorumlara kapımız açık