Jun 10, 2010

Yazan Kategori Genel, Motorsporları, Pist - Endurance | Yorum Yok

Pistler Koska ile tatlanacak

Pistler Koska ile tatlanacak

Motorsporlarının Türkiye’de hak ettiği yere gelememesinin birçok nedeni var. Yarış okullarının olmaması, pilot yetiştirme programlarının olmaması, doğru düzgün bir pistin olmaması, federasyonun yeniliklere kapalı olması gibi onlarca neden sayabiliriz. En büyük neden ise, Türkiye’nin kendi otomobilini üretemeyen, kendi markasına sahip olmayan bir ülke olması. Medyanın umursamazlığı ve firmaların sponsorluktan uzak durması da sonraki nedenler.

Tüm bunları gördükçe boşa uğraştığımızı, motorsporlarının Türkiye’de hiçbir zaman gereken yere çıkamayacağını düşünüp, ümidi kestiğim oluyor. Sonra bazı haberler alıyorum, küçük değişiklikler oluyor, yeniden ümitleniyorum bir şeyler olacak diye.

Medyanın tüm umursamazlığına rağmen hâlâ azimle yarışanları ve o azmi sponsorluğuyla destekleyenleri görüyorum mesela. Çeşitli serilerde sponsor çalışmaları için çok çabaladım zamanında, anlı şanlı firmaların sponsorluğu sadaka vermek zanneden yöneticileri yüzünden küfrederek bıraktım. O nedenle yeni sponsorluk haberleri aldıkça mutlu oluyorum.

İki gün önce Koska’dan bir basın daveti aldım. Borusan Otomotiv Motorsports ve Koska’nın sponsorluk anlaşması yaptığını, takım ve firma yöneticilerinin de orada bulunacağını bildiriyorlardı. Şu anda İstanbul’da olmadığımdan icabet etme imkânım olmadı ancak bu haber beni çok mutlu etti.

Borusan Otomotiv Motorsports, Türkiye Pist Şampiyonası’nın yanı sıra WTCC ve ETCC gibi uluslar arası şampiyonalarda da Türkiye’yi temsil eden başarılı bir takım. “Türk rengi” olarak bilinen turkuaz renkli BMW 3.20 SI E90, tavanındaki Türkiye logosuyla, Borusan, Castrol, Toshiba ve Ağaçkakan sponsorluğunda dünya pistlerini arşınlayıp, yarışlar kazandı.

Türkiye Pist Şampiyonası’nda Aytaç Biter ile şampiyonluk yaşayan takım, 2008 sezonunda girdiği WTCC’yi İbrahim Okyay ile 6. sırada tamamlayarak ciddi bir başarıya imza attı. Bu sezon ise WTCC’ye oranla daha düşük bütçe gerektiren ETCC’de yarışmaya başladılar.

Koska ise, 1907’den bugüne, Türkiye’nin nesiller boyu ağzını tatlandıran bir firma. Dünya şampiyonalarında Türkiye’yi temsil eden bir takıma sponsor olmaları, vizyonlarının ve pazarlarının ne kadar geniş olduğunu da gösteriyor. Bundan sonra ETCC yarışlarını takip edenler Koska’yı daha iyi tanıyacak, bu sponsorluk belki de Koska’nın yeni ihracat pazarları bulmasını sağlayacak.

1907’den beri gıda dünyasında Türkiye’yi temsil eden Koska ve 2008’den beri WTCC’de Türkiye’yi temsil eden Borusan Otomotiv Motorsports’un sponsorluk anlaşmasında iki tarafın da mutlu olacağına inanıyorum.

Umarım bu anlaşma uzun soluklu olur ve Koska’yı uzun yıllar motorsporlarında görebiliriz. Alışveriş yaparken motorsporlarında sponsorluk yapan firmaların ürünlerine öncelik veren biri olarak bu anlaşmanın bana epey keyif verdiğini söyleyebilirim.

Borusan Otomotiv Motorsports’a ve Koska’ya başarılar diliyorum.

Borusan Otomotiv Motorsports pilotu İbrahim Okyay ve Koska Genel Müdürü Emin Dindar

İbrahim Okyay yağmurlu Fransa yarışında.

TIR önemli. TIR takımın her şeyi.

Çek Cumhuriyeti yarışında pit kızları. Çek kızlarında Slav kanı biraz eksik gibi. Soldan üçüncü iyi.

Brezilya’nın uzun düzlüğünde liderlik mücadelesi.

Ve Koska. Borusan Motorsports’un otomobilinin yanında, mutfak alışveriş listesinin başında.

Yorumlara kapımız açık