Jun 18, 2010

Yazan Kategori Genel, Konsept Otomobiller, Otomobil Üreticileri | Yorum Yok

SUVudi bir 4×4: Gazal 1

SUVudi bir 4×4: Gazal 1

Arapların SUV merakını internette dolaşan videolar sayesinde hepimiz biliyoruz. Toyota FJ Cruiser, Jeep Wrangler, Mitsubishi Pajero gibi 4×4 canavarlarla kum tepelerine tırmanmaya çalışmaları, iki teker üzerinde yüzlerce metre yol gitmeleri dillere destandı.

Sonradan gelen petrol parasıyla görmemişliğin âlâsını yaşıyor olmaları, otomobil kullanmaktaki ustalıklarını kabullenmemize engel olmamalı. Doğru düzgün bir eğitim kampanyası başlattıkları takdirde uluslar arası organizasyonlarda iddialı Arap pilotlar görmemiz mümkün.

Kral Abdullah’ın son girişimi de, bu görüşümü doğrular nitelikte. Artık SUV üretimine başlıyorlar, muhtemelen yakında pilot yetiştirmeye de başlayacaklardır. BAE Abu Dhabi pistiyle motorsporlarına dalarken Suudiler boş duracakmış gibi görünmüyorlar.

Gazal-1 projesinin ortaya çıkışı çok hoş: Kral Abdullah, aracın tasarımını Kral Suud Üniversitesi’nde otomotiv mühendisliği okuyan öğrencilerin yapmasını istiyor. Üstelik sıradan bir araç değil, Suudi Arabistan’ın ithal SUV’lerden aldığından daha çok verim alabilecekleri bir SUV istiyor. Yani hedef, sert çöl iklimine ve arazi şartlarına en uygun arazi aracını üretmek. (Bizim üniversitelerimizde de otomotiv bölümleri var ama hayata geçirilmesi için bir tasarım yapmalarını isteyen olmadı kendilerinden. Olsaydı, duyardık.)

Konsept, ilk olarak Geneva Motor Show’da açıklanmıştı. Açıkçası Suudi Arabistan’ın gösteriş yapma hevesi olarak düşünmüş ve pek ihtimal vermemiştim projenin gerçekleşeceğine. Sonuçta ortada sadece bir kasa vardı ve hangi platformda üretileceği, hangi motoru kullanacağı bile belli değildi.

Fakat yanıldım. Kral Abdullah bu işi laf olsun diye değil, gerçekten yapmak istiyormuş. Üretim için de Mercedes’in G Serisi temel alınacakmış. İlk kez otomobil üretecek bir ülke için %100 yerli malzemeyle başlamak bir hayal olurdu, onlar da gerçekçi düşünüp Motorola, Magna ve Mercedes gibi büyüklerden yardım almışlar. Tamamen kendi işleri değil belki ama en azından tasarımı ve markası Suudi Arabistan’a ait olan bir proje Gazal-1. Bu şekilde başlayıp, yeterli tecrübe edinirlerse gelecekte tamamen kendi teknolojileriyle üretebilirler Gazal’ın yeni versiyonlarını.

Arapçada Ceylan anlamına gelen Gazal, Suudi Arabistan’ın ilk yerli otomobili olarak 3 yıl sonra piyasaya çıkacak.

Hoş bir girişim, tebrik etmek lazım.

Gazal-1

Gazal-1

Gazal-1

Gazal-1

Gazal-1 logosu

Yorumlara kapımız açık