Jul 28, 2010

Yazan Kategori Genel, Pist - Endurance | Yorum Yok

Drag anavatanında

Drag anavatanında

En azından Türkiye için öyle diyebiliriz. Drag yarışları her zaman en çok Ankara’da ilgi gördü, ulusal şampiyonaya en çok Ankaralılar katıldı. Bunun sosyolojik sebeplerini araştırmaya çalışsak sıkıcı bir şehir olan Ankara’nın her türlü eğlenceyi bağrına basmaya hazır olması gibi bilinen bir sonuca varacağımızdan hiç kurcalamayalım.

1998’den beri TOSFED nezdinde düzenlenen Türkiye Drag Şampiyonası 2009 sezonunda iptal edildi ve sadece mahalli yarışlarla ilgilenmek zorunda kaldık. İzmit Körfez Pisti’nin kapatılması ve Pınarbaşı Pisti’nin el değiştirmesi gibi nedenler, drag sevdalılarının düzenlediği mahalli şampiyonalara da sekte vurdu.

Burada Konya Otomobil Sporları Kulübü’nün hakkını vermek lazım. Yeni pistlerinde güzel organizasyonlar yaptılar, özellikle İç Anadolu’daki drag yarışçıları KOSK tarafından düzenlenen organizasyonlarda bol bol eğlendiler.

Türkiye’de dragların anavatanı olmasına rağmen bir tane pisti olmayan, yarışlarını Hipodrom’da düzenleyen Ankara ise -Gölbaşı’ndaki gece yarışlarını saymazsak- epey sessiz kaldı bu dönemde.

Ankara, bu hafta sonu Başkent Otomobil ve Off-Road Sporları Kulübü’nün düzenleyeceği drag organizasyonuyla sessizliğini bozuyor.

Ankara’da uzun süredir kapsamlı bir drag yarışı düzenlenmediğinden, bu hafta sonu yüksek miktarda katılım bekliyorum. Draglarda İstanbul’un en önemli temsilcisi olan Cengiz Şıklaroğlu ve ünlü Taxi’si gelmese de çok miktarda Amerikancının katılacağını biliyoruz. Ankara’dan ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinden binlerce izleyici de bu heyecana ortak olmak için Eski Hipodrom’da olacak.

Ankara’nın eğlencesi sadece drag yarışıyla da bitmiyor. Cumartesi günü slalom yarışıyla başlayan haftasonu, gece seksi DJ Annatalya’nın katılacağı partiyle şenlenecek, Pazar günü lastikler Hipodrom’un asfaltında iki yılın acısını çıkaracak.

Pit Café ve Drag Türk ekibi olarak, güzide chip tuning firması Remaps’in Audi S3, Audi A4, Audi S4 ve Peugeot 106 GTi ile gövde gösterisine hazırlandığı yarışı kaçırmıyor ve Cuma gününden Ankara’ya gidiyoruz, tüm drag sevdalılarını bekliyoruz.

1 Ağustos 2010 Ankara Drag Yarışı.

Güzel olacak.

Yorumlara kapımız açık