Pit Café

Otomotiv eksenli seyahat, sanat, iş dünyası, gündem yazıları

Evde araba yapmaca

Elektrikli otomobil macerası Thomas Edison ve Henry Ford’un denemeleriyle, yani daha otomotiv sektörü doğarken başlamıştı aslında. O zamanlar yeterli teknoloji olmadığı için bırakıldı, sonradan da petrolden elektriğe dönmek otomotiv ve petrol devlerine zahmet vereceğinden sürekli ertelendi.

Fakat artık zaman kalmadı, o devrimin eşiğindeyiz. Dünyanın her yerinde devletler elektrikli otomobiller için teşvikler açıklıyor, şarj istasyonu zincirleri kuruluyor. Gözü açık girişimciler için büyük fırsatlar var önümüzde.

Elektrikli otomobillerin getireceği değişimlerden biri de butik üreticilere, hatta bireylere şans tanıması. Trexa, bunun ilk örneklerinden biri.

Toyota Prius’un geliştiricileri tarafından 2010 başında sunulan Trexa, bir lityum-ion platform. Trexa’nın uzunluğu 162 cm, 203 cm ve 243 cm arasında ayarlanabiliyor, ağırlığı da 570 kg. 0 – 100 km hızlanmasını 8 saniyede tamamlıyor, 4 saatlik şarj sonunda 200 km menzile ve azami 170 km sürate ulaşabiliyor. Üstelik 100.000 mil garantili.

Elbette bu veriler sadece boş platform için geçerli. Üzerine inşa edeceğiniz aracın ağırlığına göre değişkenlik gösterecekler.

Trexa, yanında bir kitle birlikte geliyor. Kitteki CAD araçlarıyla, aracınızı istediğiniz gibi geliştirebiliyorsunuz. Ayarlanabilir bağımsız süspansiyonların yüksekliğini değiştirerek Trexa’yı ister araziye uygun bir 4×4, ister 4×2 yol otomobili olarak kullanabiliyorsunuz.

Yani araba değil, yürüyen aksam alıyorsunuz ve kendi tasarımınızı, kendi markanızı hazırlayarak hazır platforma giydiriyorsunuz. İsterseniz bir hatchback yapın, isterseniz convertible, aracınızın tasarımı tamamen size kalmış.

Trexa’nın satışına 2011 yılında başlanacak. İlgi göreceğine eminim.

Bu araç, elektrikli otomobil devriminin otomotiv sektörünü nerelere götüreceğinin de habercisi aslında. Birkaç yıl içinde milyarlarca dolarlık yatırımla patlama yaşayacak olan bir sektör geliyor. Trexa, belki iki sene geçmeden teknolojik açıdan geri kalacak, çöpe atılacak. Ancak çok büyük işlere öncülük edecek, açtığı yoldan çok şirket geçecek.

Coğrafi keşiflerden beri her fırsatı kaçıran Türkiye, umarım elektrikli otomobil devriminin sunacağı fırsatları kaçırmaz.

Trexa

Trexa

Trexa

Trexa

Önceki Yazı Post

Sonraki Yazı Post

Sen ne diyorsun?

© 2007 - 2020 Pit Café