Jul 25, 2010

Yazan Kategori Formula 1, Genel, Motorsporları | 1 Yorum

Fernando senden hızlı!

Fernando senden hızlı!

Formula 1’da kesinlikle yeri olmayan bir şey varsa, o da korkaklıktır. Sponsorların milyonlarca doları, pilotların canlarını riske attığı, takımların otomotiv sektöründeki en cesur teknolojileri denediği bir ortamda “aman kaza yaparlarsa n’aparız,” diyen adamın yeri yoktur.

Ferrari, bugünkü takım emriyle korkaklığın âlâsını sergileyerek, büyük bir başarının nasıl rezalete dönüştürülebileceğini gösterdi.

Massa zaten Alonso kadar hızlı değildi. O garip hareketler yapıp sürekli blokaja düşerken Alonso yaklaşıyor, hamle yapmak için yer arıyordu. Takım emri olsa da olmasa da Massa’yı geçeceği zaten belliydi. Ferrari temiz bir duble yapacaktı ve yarış sonrasında protesto edilmek yerine alkışlanacaktı.

Ancak Ferrari’nin iki pilotun kapışmasından doğabilecek tehlikeden korkarak Massa’yı durdurması bu güzel dubleye gölge düşürdü. Alonso’nun Massa’ya yapacağı hamle, Red Bull’un İstanbul’da yaşadıklarının bir tekrarı haline gelebilirdi.

Rob Smedley, telsizden Massa’ya sadece “Fernando senden hızlı,” dedi ve bunun ne anlama geldiği belliydi. Massa yol verdi, Alonso yarışı kazandı.

Yarış sonrası basın toplantısında Alonso’nun sevinci, “süperim, kazanırdım, kazandım” havaları ve Massa’nın yüzündeki o buruk ifade uzun süre unutulmayacak. Massa’yı bileğinin hakkıyla geçebilecekken takım emriyle geçmesine rağmen bu şekilde sevinmesi profesyonel bir pilota yakışmadı.

Rob Smedley’in söyledikleriyse kendi karakterini ortaya koyuyor: “Massa 3. vitese geçerken hata yapınca Alonso’ya geçildi. Takım emri falan yok, ceza geleceğini düşünmüyorum.”

Hem adamı uyaracaksın, bariz takım emri vereceksin, hem de pişkin pişkin “Massa hata yaptığı için geçildi,” diyeceksin. Görünen o ki Formula 1’da kolpacı Briatore zihniyetinin soyu hala kurumamış.

FIA yarış sonrası Ferrari’ye 100.000 USD para cezası verse de dosyayı inceleme için Dünya Motorsporları Konseyi’ne gönderdi, bakalım oradan nasıl bir karar çıkacak.

Takım için çok önemli puanlar kazanılmış olsa da, yaşananlar Ferrari tarihine yeni bir kara leke olarak geçecek.

Aylar sonra gelen zafer böyle olmamalıydı Ferrari için.

Alonso Massa’yı takım emriyle geçer…

… ve şampanyasını tek başına içer.

  1. hükümdar says:

    dediğin gibi formula 1 in eskisi kadar ilgi çekmemesinin sebeplerinden biri de aman kaza olmasın, aman arabalar bozulmasın zihniyetidir. Jackie Stewart vakti zamanında “Her yarış sezonu öncesi pilotlar olarak topluca fotoğraf çektirirdik ve ben bu fotoğrafa bakarak sezon sonu kaç kişinin aramızda olmayacağını düşünürdüm” demiş. Ben de birileri ölsün demiyorum ama arada da iki üç motor patlasın, lastik kopsun arkadaş. Bu nedir ilk 6 hatta ilk 10 sürekli aynı pilotlardan oluşuyor.F1’in en büyük avantajı ne zaman ne olacağının belli olmamasıydı. Yok 3 yarışlık motor, yok sezonluk motor derken arabalar inanılmaz dayanıklı hale geldi heyecan da uçup gitti. Ben eski F1’i istiyorum. Sennanın,Mansellin,Schuminin çılgınlıklarıyla şampiyon olduğu seneleri, Button gibi düz pilotların şampiyon olduğu F1’i değil :(((

Yorumlara kapımız açık