Pit Café

Otomotiv eksenli seyahat, sanat, iş dünyası, gündem yazıları

Isle of Man Tourist Trophy

Dünyanın en eski parlamentosuna sahip olmakla ve kuyruksuz kedileriyle gurur duyan Isle of Man (Man Adası), Birleşik Krallık’ı oluşturan altı ülkeden biri. İlk yerleşimler milattan önce Vikingler tarafından başlamış, 1266’da Norveç Kralı tarafından İskoçya’ya verilmiş, 1765’de Birleşik Krallık’a bağlanmış.

80.000 nüfuslu minicik bir ülke olmasına rağmen dünyanın en zengin ülkelerinden biri olmasını da birçok ada ülke gibi offshore cenneti rolünü başarıyla oynaması sağlıyor. Bin yaşından büyük köyleri, yine aynı yaşlarda yolların birbirine bağladığı ada, buram buram tarih kokuyor.

Isle of Man’in bizim için en önemli özelliğiyse, hız sınırı olmayan bir ülke olması. Otomobilinize veya motosikletinize atlayıp yüzlerce yıllık yollarda sonuna kadar gazlayabilir, limitlerinizi test edebilirsiniz. Jeremy Clarkson, Nigel Mansell, James Toseland gibi adamların burada ev almalarının en önemli nedeni de bu özgürlük.

Ada yönetimi, bu özgürlüğü turistik bir atraksiyona çevirmek için 1907 yılında bir yarış uyduruyor: Isle of Man Tourist Trophy. Dünyanın her tarafından yüzlerce motosikletçi Haziran başında adaya giderek bu geleneksel yarışa katılıyor, ölüme meydan okuyarak ada yollarında gazlıyorlar.

1907 – 1910 arasında St. John’s Short Course adlı parkurda düzenlenen yarışlar, 1911’de Mountain Course’a alınmış. 1915’de 1. Dünya Savaşı yüzünden 5 yıl, 1940’da 2. Dünya Savaşı yüzünden 8 yıl ara verilmiş. 1949’da Dünya Motosiklet Şampiyonası’na dahil edilmiş, 1977’de güvenlik sorunları nedeniyle takvimden çıkarılmış. 1978’de Isle of Man TT Festival adını alan yarışlar, her yıl daha da popülerleşerek günümüze kadar gelmiş. Diğer yarış serileri yarışçı güvenliği, seyirci emniyeti gibi nedenlerle sürekli yavaşlarken, Isle of Man TT sürekli hızlanmış.

Motosiklet yarışlarının birçok farklı türü var. MotoGP gibi pist yarışları farklı, freestyle farklı, cross yarışları farklı. Isle of Man TT ise, bütün yetenekleri bir arada bulunduranların kazanabileceği türden bir disiplin. 60 kilometrelik parkurda, 300 km üzerinde giderken bir tepeden atlayabiliyor, girdiğiniz köydeki keskin virajları hızla yavaşlayarak, evlerden birine girmeden dönmeye çalışıyorsunuz. Diğer serilerde olduğu gibi yarış içinde herhangi bir hız sınırlaması da olmadığından, ölümle sonuçlanan kazalar sık sık yaşanıyor.

Formula 1’ın bazı pistlerinde 2010’da kırılan tur rekorlarıyla 1970’lerde ulaşılan rekorlar arasında sadece birkaç saniye olmasının en büyük nedeni, güvenlik önlemleri. Isle of Man’de ise tehlike her sene artarken, rekorlar da yükseliyor.

Günümüzün en sert motosiklet yarışlarından biri olan Isle of Man TT’de kurallar çok basit: Kural yok!

Yarışçılar, onar saniye aralıklarla parkura başlar, en çabuk bitiren kazanır. Hepsi bu kadar.

125 cc – 1000 cc arasında tüm motosiklet sınıflarının katılabildiği yarışın tur rekoru, 17.12:30 süre ve 211.754 km/s ortalama süratle Honda CBR 1000 RR sürücüsü John McGuinness’in elinde. En çok kazanan ise, tam 26 birincilikle Joey Dunlop.

Isle of Man’in bir diğer güzel özelliği, isteyen herkesin katılabilmesi. Üretici firma desteği, süper lisans gibi prosedürler yok. “Sürat yapmayı seviyorum, gerekirse bu yolda ölürüm, no problem” diyorsanız, Isle of Man TT organizatörleri “buyur gel beraber ölelim” diyorlar.

Motosiklet, otomobil, tekne fark etmez, sürat yapmayı severim. Ancak bu organizasyona katılacak cesareti kendimde bulamıyorum. Ama günün birinde izleyici olarak da olsa bu organizasyonda bir şekilde yer almayı planlıyorum.

Isle of Man TT parkurunun dünden bugüne gelişimini, değişimini de gösteren harika bir promo videosu.

Diğer yılların highlight videoları da var ama 2006 görüntülerinden yapılan bu video çok güzel olmuş.

“İnternet videoları beni kesmez” diyenler, tüm yarış görüntülerini Isle of Man TT resmi sitesinden DVD olarak satın alabilirler. 2010 yarışı Blu Ray olarak çıkmış, muhteşem olmuş.

2009’da Isle of Man TT’ye katılan Rossi, Agostini’nin arkasındayken.

2. Dünya Savaşı öncesinde Hitler’in propaganda emriyle yarışa katılan Georg Meier 1939’da BMW ile Nazi zaferine uçuyor.

Isle of Man TT’deki 26 birinciliğin ardından, Estonya’daki 125 cc yarışlarında yaptığı kazada hayatını kaybeden TT efsanesi Joey Dunlop’un heykeli.

Norton yöneticileri, Isle of Man TT’yi altı kez kazanan Jimmy Guthrie’yi 1937 yarışı sonrası tebrik ediyorlar.

George Cohen, 1927’de Norton’ıyla zafere koşuyor.

Yıl 1962. Beryl Swain, Isle of Man TT’ye katılan ilk kadın sürücü olarak yarışı tamamlamayı başarıyor.

Erkeğiyle kadınıyla bütün dünyanın katıldığı, takip ettiği, bir şekilde yer aldığı Isle of Man TT’ye katılan bir Türk pilot henüz yok. Bakalım gelecekte cesaretini toplayıp bu yollarda yarışacak yetenekte biri çıkacak mı…

Önceki Yazı Post

Sonraki Yazı Post

2 Yorum

  1. özgür 23 Ağustos 2010

    selam..bu adaya nasıl gidebilirim..vize şartmı ?

  2. Akay 25 Ağustos 2010 — Post Author

    Birleşik Krallık vizesiyle gidebilirsiniz.

Sen ne diyorsun?

© 2007 - 2020 Pit Café