Pit Café

Otomotiv eksenli seyahat, sanat, iş dünyası, gündem yazıları

Polisin imajını Mini One’da aramak

Türkiye’nin en ünlü caddesidir İstiklal Caddesi. Türkiye tarihini reddeden, tarihi eserlerini pazarlayamayan, koruyamayan bir ülke olsa da, hiç reklamı yapılmasa bile turist çekmeye devam edecektir bu cadde. Yüzlerce yılın kokusunu, dokusunu taşır, onu görmeye gelen turistlerin kültürüyle harmanlanarak İstanbul’a bambaşka bir ülkeden düştüğünü düşündürür insana.

İstiklal Caddesi ne kadar güzel ve tarihi olursa olsun, devletin kokusunu da en çok orada duyarsınız, çünkü çok göze batar. Türkiye’nin başarısız şehircilik anlayışını da en iyi burada teşhis edersiniz. Belediyelerimizin hizmet anlayışı da çok farklıdır diğer ülkelerden. Hizmetin sonucunu görüp takdir etmenizi beklemezler, hizmet sürecini gözünüze soka soka “belediye çalışıyor abi” demenizi beklerler. Siz demezseniz kendileri yazarlar her yere: “Büyükşehir çalışıyor.”

Çalıştıklarını belli etmek için, İstiklal Caddesi gibi kalabalık bir mekânı altüst etmekte de bir sakınca görmezler. Bir Cumartesi akşamı caddede yürürken yanınızdan dev gibi süpürge kamyonları geçebilir, kocaman çöp kamyonları büyük bir gürültü ve koku eşliğinde çöp toplarlar. Polisler çürük çarık polis otomobilleriyle caddeyi turlarken, bir yandan zabıtalar, bir yandan diğer devlet memurları devleti temsilen ortalıkta dolaşıp hem kalabalık yaparlar, hem gürültülerinden durulmaz.

Oysa İstiklal Caddesi gibi turistik ortamlar, kolluk kuvvetleri ve temizlik görevlilerinin ortalıkta mümkün olan en asgari seviyede görünmelerini gerektirir. Güvenlik görevlilerini uzaktan görmek zaten güven verecektir, sivil dünyada çoktan tedavülden kalkmış otomobillerin polis otomobili olarak ortalıkta dolaşması güven vermez, bilakis sinirlendirir.

Polisler ortalıkta görünecekse de, en azından imajları düzgün olmalıdır. Son birkaç yıldır polisin imajına yönelik çalışmalar yapıldığını görüyoruz. Çeşitli yerlerde Segway kullanan polislere de denk geldim, bu gayet hoş bir şey.

Yıllarca Toros, Şahin gibi sefil otomobiller görmekten bıktık. Özellikle halkın imaj için çabaladığı turistik noktalarda polislerin bu tip otomobillerle dolaşarak çıtayı aşağı çekmesi pek hoş değildi. Şimdi biraz düzeldi, dar sokaklarda Fiat Fiorino, Hyundai Accent gibi -en azından dökülmeyen- polis araçları görüyoruz.

Şimdi de yeni bir çalışma yapan Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü’nün polis ekiplerine Mini One tahsis ettiğini öğrendik. İlk başta hoş bir çalışma gibi görünüyor. Ancak imaj açısından şık gibi görünse de kullanışlılık açısından yerlerde sürünen bir fikir bu.

Polislerin İstiklal Caddesi’nde Mini One ile dolaşmasının çeşitli avantajları var. Boyutları sayesinde Taksim’in yoğun trafiğinde daha rahat hareket edebilecekler, daha şık bir görüntü çizecekler, 1.4 Lt, 90 HP motorla da pek fazla yakıt harcamayacaklar.

Ancak coupé otomobilden polis arabası yapmak saçma duruyor. Herhangi bir olay durumunda şüpheliyi otomobile bindirebilmek için ön koltuğu yatırmak zorunda kalmak gerekecek, polisle şüpheli/suçlu arasında cam, kafes vs gibi herhangi bir güvenlik önlemi olmayacak. Yani bu otomobillerle suçlu nakliyesi imkânsıza yakın bir olay.

Herhangi bir suçlu nakliyesi yapılamayacaksa geriye sadece şık görüntü ve trafikten kurtulmak kalıyor ki, Honda Varadero bunu hayli hayli başarıyor zaten.

Polisin lüks otomobil kullanmasına karşı değilim, kullansınlar, ancak bir teenage hayali olan Mini ile olacak iş değil bu. Kaldı ki araba Cooper veya Clubman de değil, kara jant kullanan, donanım fakiri One. Mini kullanmayı çok istiyorlarsa Mini Clubman alabilirlerdi, en azından küçük de olsa bir arka kapısı var. Gerçi o zaman da Mini’nin miniliği kalmıyor, demek ki Mini polisin işine pek fazla yarayabilecek bir otomobil değil.

Polisin otomobil konusunda sınıf atlaması Mini One gibi modellerle değil, yeni teknolojilere yatırım yapan modellerle olmalı aslında. Yakıt tasarrufu ve imajın yanında vatandaşa da örnek olmak için fosil yakıtlardan yakasını kurtarmış modellere, hybridlere, elektrikli otomobillere yönelseler çok daha iyi olacak.

Tesla’yı Türkiye’ye tanıtan Ali Ağaoğlu oldu. Adamlar yıllarca çalıştı, projeler çıkardı, arabayı üretti, satmaya başladı, Türkiye daha ithalat için gerekli olan mevzuatı hazırlayamadı. Ali Ağaoğlu da %37 ÖTV ödemek zorunda kalarak satın aldı arabasını. Ve medyaya Tesla’yı tanıtırken dedi ki, “Türkiye’den biri çıkıp elektrikli otomobil üretsin, 500 adet sipariş vereceğim.”

Bunu söylemesi gereken Ali Ağaoğlu değil, Türkiye Cumhuriyeti’nin yöneticileridir aslında. Polise Mini One yerine Toyota Prius alınabilir, elektrikli otomobillerin kullanımı özendirilebilirdi. Ama bizim devletimizin o seviyeye ulaşmasına daha çok var.

Polisin şehir içinde hybrid veya elektrikli otomobiller kullanması birçok açıdan avantajlı olurken, otoyol polisinin de spor otomobilleri kullanması şart.

Otoyol polisinin mevcut otomobillerinin çoğunluğu Renault Megane. Ve sanırım bu otomobillere bazı modifikasyonlar uygulanmış, çünkü stock bir Megane’dan çok daha hızlı hareket edebiliyorlar. Plakasız CBR 600 RR’ı yakalamaya çalışan cesur polislere denk gelmiş biri olarak derim ki, Megane kullanan otoyol polislerine dikkat edin.

Türkiye’de chip tuning uygulanmış Megane görünce şaşırıyoruz ama yurtdışında gördüklerimiz hiç şaşırtmıyor. ABD, Japonya, Avustralya ve birçok Avrupa ülkesinde egzotik polis arabaları bulunuyor.

Aşağıda bazı örnekler var:

Carbon Motors, Los Angeles’da kurulup sonradan Connersville, Indiana’ya yerleşen bir butik üretici. BMW ile motor anlaşması yapan firmanın en büyük hedefi, Carbon Motors E7 adlı çok amaçlı polis arabası projesini tamamlayabilmek. 2009 yılında açıklanan proje emniyet güçleri ve hükümet tarafından oldukça ilgi çekti ve otomobilin 2012 yılına yetiştirilmesi planlanıyor.

İngiltere’nin butik spor otomobil üreticilerinden Caparo, T1 modelinden bir polis arabası üretmeye kararlı. Konsepti geçtiğimiz yıl açıklayan firma, İngiltere’nin kullanmakta olduğu Lamborghini, Ferrari ve Lotus gibi polis arabalarının yerine yerli bir otomobil olan T1’ın kullanılmasını öneriyor.

Aşağıda çeşitli ülkelerden polis arabaları var. Türkiye’nin en hızlısı ise henüz Renault Megane.

Abu Dhabi’den Chevrolet Camaro polis arabası

Abu Dhabi’den Nissan Skyline GTR polis arabası

Almanya’daki Brabus CLS Rocket, dünyanın en hızlı polis arabası olarak piyasaya çıkmıştı.

Almanya’dan TechArt modifiyeli Porsche 911 polis arabası.

Avustralya polisinin en sevdiği modellerden biri, Mitsubishi Evo X. Çöl yollarına taşabilecek kovalamacalar için iyi bir seçim.

Avustralya polisi uzun asfalt yollarda Pontiac GTO kullanıyor.

Avusturya polisinin tercihlerinden biri Porsche 911 polis arabası.

Porsche 911, emniyet güçlerinin en sevdiği otomobillerden biri sanırım. Bulgaristan polisi de Porsche 911 kullanıyor.

Hollanda polisi otobanlarda BMW M3 ile devriye atıyor.

Hollandalı spor otomobil üreticisi Spyker, polise özel üretim için Spyker C8 seçmiş.

Ferrari Scaglietti, İngiltere’nin tercih ettiği polis arabalarından biri.

İngiliz markası Jaguar emniyeti boş bırakmıyor ve Jaguar XF polis arabası ile otobana çıkıyor.

Lamborghini Gallardo polis arabaları birçok Avrupa ülkesi gibi İngiliz otobanlarında da görülüyor.

Lamborghini’yi pek beğenen İngiliz polisi, Lamborghini Murcielago polis arabası da kullanıyor.

Lotus Exige, İngiliz polisinin beğendiği polis arabalarından biri.

Mitsubishi Evo VIII polis arabası, ralli yetenekleri sayesinde İngiliz polisine yardımcı oluyor.

Lamborghini, anavatanı İtalya’ya Lamborghini Gallardo polis arabasıyla hizmet veriyor.

Japonya, Nissan Skyline GTR ile otoban delilerini yakalamaya çalışıyor.

Suudi Arabistan’ın lüks polis arabası seçimlerinden biri Lamborghini Gallardo.

ABD’nin California ve Florida eyaletlerinin dışındaki en zengin şehirlerinden biri olan Bloomfield Hills, çeşit çeşit lüks Amerikan arabasının polis devriyesi attığı bir bölge. Cadillac XLR-V bunlardan biri.

Bloomfield Hills polis arabalarından bir kısmı Corvette Z06.

Florida’nın şık bölgelerinden Broward Country polisleri, Dodge Challenger R/T ile devriyeye çıkıyorlar.

Colorado polisinin tercihlerinden biri Subaru Impreza WRX STi.

Dodge Magnum, tüm eyaletlerde kullanılması için üretilen, ancak pek yaygınlaşamayan polis arabalarından biri.

Sweet Home Alabama’nın Hoover bölgesindeki polislerin tercihi de Porsche 911.

Illinois polisi, Subaru Impreza WRX STi ile devriyeyi tercih ediyor.

Texas polisi cadde dragcılarını Chevrolet Camaro ile kovalıyor.

Elbette bu kadar polis arabasından bahsetmişken, ABD’nin tarihe geçmiş modeli Ford Crown Victoria’yı anmamak olmaz. Sadece ABD’nin tüm eyaletlerinde değil, ABD’nin sesinin çıktığı neredeyse tüm ülkelerde polis arabası olarak kullanılan Crown Victoria, bugüne kadar en çok satılmış polis arabalarından biri olsa gerek.

Taksim’de görev yapan polisler için alınan Mini One’lar, gazetelerde Mini Cooper olarak tanıtılıp, sessiz sedasız hizmete girdiler. İmaj için Mini One almak ilginç bir fikir de, o jantlarla o iş olmaz.

Türk polisi de yukarıdaki gibi bir lansman yapsa neler olurdu acaba…

Aslına bakarsanız polisin otoyollarda bir Porsche Carrera 911 S yerine modifiyeli Renault Megane kullanmasını tercih ederim. En azından Porsche’ye karşı hazırlıklı olurum. Beklenmedik süratlere çıkabilen bir Megane çok sürpriz oluyor.

Önceki Yazı Post

Sonraki Yazı Post

4 Yorum

 1. alp 8 Kasım 2010

  jantlara çok takılmışsın ama aslında çok orjinal. ve bu hali yani mini one salt paket alınabilecek en iyi paketten biridir. diğeri de mini cooper s chili pakettir. diğerleri tamamen arada kalmış ve gereksiz modellerdir. dünyada bırak bir cooper s’i çok daha pahalı araçları alabilecek kişilerin garajlarında senin beğenmediğin bu çok orjinal jantlı mini one salt bulunmaktadır.

 2. deniz kjah 28 Temmuz 2011

  tüm yazını merak , üzüntü , sevinç ve beğeni ile okudum.hocam emniyet mini one ları devlet eliyle almadı. yani devletten para çıkmadı mini one alırken. sporsonlar yani borusan tr disbrütörü sponsorluğunda alındı . o yüzden emniyetin tercihi doğrultusunda alınmadı. haklısın hantal ve kullanışlı değil. ekipler göze sokulmaz diyorsun ama şunu söleyim dünyada bir çok ülkeye gittim. özellikle abd n.york – s.fransisco texas polis resmen imzalı tşört satıcak sokaklarda heryerde adamlar her 2 blok içinde polis ekibi ,yaya devriyesi vs. meganlara gelince o yıl alınan tüm meganlar özel bir seriydi emniyete verildi.bide memur arkadaşların canla başla ve aşkla :D araçları kullanması sayesinde otobanlarda dikkat etmek lazım meganlı polislere… benim ilerde tek umut ettiğim emniyete yada tüm kamu araçlarının devletin kendi ihtiyaçlarına göretasarlaması ve üretmesidir. tşk ederim iiyi günler dilerim.

 3. berkay 12 Eylül 2011

  ABİ TÜRKLERİN ARABALARI İYİSİ OLSUN BN BAŞKA ÜLKELERDE OLDUMU ÇOK BOZULUYORUM BENCE EN ÇOK BİZİM ÜLKEMİZ HAKKEDİYO BU ARABALARI BİZİM POLİSLERİMİZ HAKKEDİYO .

 4. mhmtky 11 Ocak 2012

  ben o meganlardan birini kullanan biriyim iyi hoş ama 200 vurdm ama güvenemiosun ki basasın bi kazada etlerimizi tek tek toplarlar

Sen ne diyorsun?

© 2007 - 2020 Pit Café