Aug 5, 2010

Yazan Kategori Genel, Motorsporları, Pist - Endurance | 4 Yorum

ANOK Ankara Slalom Yarışı

ANOK Ankara Slalom Yarışı

Cumartesi günü A City AVM otoparkında düzenlenen slalom yarışıyla başlayan Ankara yarış hafta sonu, Pazar günü BOOS Drag Şampiyonası’nın Eski Hipodrom’daki ilk ayağıyla devam etti.

Slalom yarışına bakalım…

ANOK tarafından organize edilen slalom yarışı, A City Alışveriş Merkezi’nin açık otoparkında düzenlendi. Yarışçı veya izleyici olarak bugüne kadar birçok slalom yarışına gittim, mekân yönetimi açısından bu kadar başarısızını görmedim diyebilirim.

Çok sayıda izleyici olmasına rağmen, hazırlanan pist o kadar dardı ki, kimsenin ölmediğine şükretmek lazım. Portatif demir bariyerlerin bir işe yaramadığı, daha antrenmanlar esnasında bir otomobilin bariyerleri devirip izleyicilerden birine çarpmasıyla belli oldu. Buna rağmen pistte herhangi bir değişiklik yapılmadan antrenmanlar devam etti.

Yarışın başlamasıyla birlikte “pistin biraz dar olduğunu anladık, genişletmemiz için izin verin” anonsu yapıldı. Bizim daha otoparka girerken görüp çok dar ve kısa dediğimiz pistin durumunu ANOK ve A City nasıl en başta çözemedi, anlamadım.

Pistin darlığı izleyici güvenliği açısından oldukça tehlikeliyken, kısalığı da yarış zevki açısından yetersiz kalmasına neden oldu, açıkçası hiç zevk alamadım bu yarışta.

Slalomla ilgili ikinci bir başarısızlık ise, A City yönetimi ve Yenimahalle Belediye Başkanı’nın ortaklaşa aldığı “DJ çıkmasın” kararıydı. Organizasyon duyurulurken parti düzenleneceği söylendi ve DJ arayışına girildi. DJ Annatalya’nın çıkmasını istediler, ben de Ankara’ya Drag Türk halkla ilişkiler yöneticisi Bahar ve DJ Annatalya ile birlikte gittim.

Fakat tam Annatalya’nın sahneye çıkacağı esnada A City yönetiminden olduğunu söyleyen bir hanım gelerek “belediye başkanının yanımıza geleceğini, DJ’in kıyafetlerinin fazla dekolte olduğunu, başkan gidene kadar DJ’in ortalıkta görünmemesini” söyledi. “Bu başkan Saadet Partisi’nden galiba” diye düşünürken, Ankaralı arkadaşlar CHP’li olduğunu hatırlattılar.

Başkanın gül hatırı kırılmasın DJ sahneye çıkmadı, arabada oturup hazırlık yaptı. Başkan gittikten sonra arabadan inmesiyle birlikte, A City yönetiminden olduğunu söyleyen hanımın dibimizde bitmesi bir oldu.

– Bu iş için izniniz var mı?
– Yarışı biz değil siz düzenliyorsunuz, DJ isteyen de sizsiniz.
– Benim DJ işinden haberim yok.
– O zaman gidin ANOK’a sorun, DJ’in parasını bile ödediniz, konudan haberiniz yok.

Hanımefendi pıtır pıtır uzaklaştı, ANOK’la görüştük, “tamam yaa çıkmasın DJ” yanıtını aldık ve DJ Annatalya sahneye çıkmadı; berbat bir DJ’in çaldığı setlerle ortam idare edildi.

ANOK profesyonel bir kulüptür, böyle bir hataya düşmez. O hanımın konudan gayet haberinin olduğunu, sadece Annatalya’yı kıskandığı için sahneye çıkmaması için elinden geleni yaptığını düşünüyorum. Profesyonelliğe kesinlikle yakışmayan bir davranıştı ve hem DJ Annatalya’ya, hem de onu görmek için yarışa gelenlere çok ayıp oldu.

Yarıştan pek tat alamadığım için o kadar iyi takip de etmedim, o nedenle kim kazandı bilmiyorum. İyi hazırlanıp gelenler vardı. Umarım yarışanlara tat vermiştir ve piste çıktıklarına değmiştir.

ANOK bugüne kadar onlarca yarış düzenledi ve hepsini başarıyla tamamladı. Yalnız bu kadar dar ve sadece portatif demir bariyerlerle çevrili bir pistte slalom düzenlemek ANOK’a pek yakışmadı. ANOK, slalom yarışı için ne kadar alan gerektiğini Ankara’daki herkesten iyi bilir. Pistin darlığı da muhtemelen A City başarısızlıklarından biriydi. Sadece bir yaralanmayla atlattığımıza şükrediyorum, daha tehlikeli durumlar meydana gelebilirdi.

Bu yarışların, eğlencelerin, mücadelelerin devam edebilmesi için güvenlik önlemlerinin en üst seviyede olması şart. Motorsporlarına uzak bir ülkeyiz, izleyicilerden devlete kadar birçok kesim konuya tam olarak hakim değil. İzleyicilerin bir çoğu piste çıkmış sıfır çizen modifiyeli bir otomobilin, sürücünün hakimiyeti kaybetmesi durumunda nasıl bir güçle üstlerine geleceğini bilmedikleri için ufak bir tekmeyle devrilebilen seyyar bariyerlere yapışıp yarış izleyebiliyorlar.

Devlet ise motorsporlarına neredeyse hiç destek vermediğinden, ufak bir kaza durumunda yarışları engellemeye, yasaklamaya başlayabiliyor. Medya zaten fırsat kolluyor, bir kaza olduğunda akbaba gibi üşüşüp motorsporlarının ne kadar tehlikeli olduğu hakkında ahkâm kesmeye başlıyorlar. O nedenle olması gerekenden daha dikkatli olmak şart.

A City yönetimiyse, DJ konusu kendilerine bildirildiği halde önce belediye başkanını bahane ederek, sonra da “bizim DJ’den haberimiz yok” diyerek bu eğlenceli organizasyona gölge düşürdü. Hiç hoş değil.

DJ konusunda yaşanan sıkıntı A City bahanesi değil de, gerçekten belediye başkanının işiyse, durum daha vahim. Eğer Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar mini etekli bir kızın DJ’lik yapmasından bu kadar rahatsız oluyorsa, bundan sonra haber versinler de ütülü pantolonuyla erkek DJ’ler Ankara havası çalsın sahnede. Daha ötesi belediyenin vizyonuna fazla geliyor demek ki.

*O gece tüm keyfim kaçtığı için hiç fotoğraf çekmedim. Draco Racing’in GTO’su güzel bir gösteri yapmıştı, onu da çekemedim. Yazıda kullandığım fotoğraf Draco Racing’in İstanbul Park gösterisinden.

 1. arkadasım sen organizasyonun ne kadar içerisindeydin onu bilemem ama ben organizasyonun tam içerisinden geliyorum ………
  sen dj takılmış kalmışsın eger bu organizasyonun seni bir dj in sahneye cıkarılmaması bu kadar darma duman ediyorsa git bu işin yapıldı gece clup lerinde eglen ….. bir ikincisi oraya gelen bayan dj in gayet na hoş bir şekilde giyinip ortalığa çıkması ve o mekana senin gibi sapların değil ailelerinde geldiğini düşürüsek sence çokmu doğru olurdu o bayan dj oraya cıkması ???
  …..ve parçaları çalan dj in rezalet oldugunu söylüyorsun demekki gecenin sonuna kadar beklemediğin belli arkadaş gayette güzel çaldılar senin o dj bayanda arkadaşın yanındada gayet güzel kıvırdı hani :))))) senin oaraya ne amaçla geldiğinde belli oldu o yüzdende bu kadar sen ön yargılı olma OK.

 2. Daha önce Türkiye ve ABD’de çeşitli slalom yarışlarına katıldım, kimi zaman yarıştım, kimi zaman organize ettim. Ancak bu organizasyonun içinde değildim, sadece izleyiciydim ve DJ istediler, onu getirdim. Sadece DJ’e takılıp kalmadım, güvenliğin bu derece düşük olmasıydı benim en çok canımı sıkan.

  Organizasyonun içindensin madem, ANOK’a yakıştı mı hiç güvenlik önlemi almadan, daracık bir alanda slalom düzenlemek? Sadece küçük bir kazayla atlattık, o kadının kolu kırılacağına ölseydi ne yapacaktınız? Zaten diken üstündeyiz, medya saldırmak için yer arıyor, güvenliğe her zamankinden çok dikkat etmemiz gerekmez mi? Üstelik ANOK bugüne kadar birçok başarılı slalom düzenledi, çalışmalarını çok beğendiğim bir kulüptür.

  DJ’in sahneye çıkarılmamasına eğlenemediğim için değil, parası ödenmiş ve İstanbul’dan Ankara’ya kadar sadece bu iş için yol tepmiş birine saygı duyulmadığı için canım sıkıldı. Club dance peşinde olsam Ankara’ya gitmezdim zaten.

  DJ’in giyiminde ne nahoşluk vardı anlamadım. Mini etek midir sizi rahatsız eden? (Sap açıklaması: Oraya yanımda kız arkadaşım, bir manken ve bir DJ ile geldim, şu “sap” kavramını yeniden irdelemek lazım sanırım.)

  Eğer aileler varsa ve mini etekli kızlardan rahatsız oluyorlarsa bu baştan bildirilir, DJ de ona göre giyinirdi. Profesyonel bir DJ’in sahneye nasıl çıkacağını düşünmüştünüz ki? Üstelik DJ sahneye çıkmasın denirken ailelerden bahseden olmadı, sadece A City yönetiminden olduğunu iddia eden bir hanım, “belediye başkanının rahatsız olduğunu” söyledi. Başka sorunlar varsa bunları bugün değil, orada söylemeniz daha iyi olurdu.

  Gecenin sonuna kadar oradaydım ve evet sadece set çalabilen, DJ’likle pek ilgisi olmayan bir arkadaştı sahnedeki. Bizim kızlar da dans peşinde değillerdi, senin “kıvırdıklarını” zannettiğin dakikalarda onlar poz veriyorlardı, fotoğraf çekiyorduk.

  Amacım slalom izlemek ve DJ getirmekti, bunu yazıda da belirttim, sen ne amaçla geldiğimi düşündün çok merak ettim.

 3. arkadaşım tamam talihsiz bir kaza meydana geldi onda hem fikiriz biraz geç uyandılar ve güvenlik bariyerlerini geriye aldılar bu
  a citi için ilk deneyimdi …. getirilen bayn dj lerinde gerçekten a citi nin haberi yoktu …. eger daha üsturuplu giyinseydiler belki orada çala bilirlerdi … o gece erkeklere fotograf makinelerinin karşısında bir obje olarak kalmazdı değil mi ?

 4. Talihsiz kaza sözüne hiçbir zaman inanmamışımdır. Kazaların mutlaka bir nedeni olur ve bu organizasyondaki kaza da tedbirsizlikten oldu, talihsizlikten değil. A City için ilk deneyim olsa da ANOK için ilk değildi bu iş. Güvenliğin nasıl olması gerektiğini bilmeleri ve A City’i bu konuda uyarmaları gerekirdi.

  Organizasyonun içindeyim dedin merak ettim. A City’den misin ANOK’tan mı?

  ANOK DJ geleceğini A City’e bildirmediyse bu DJ’in hatası değil ki. Hem yukarıda da söyledim, madem DJ’in kıyafetinden rahatsız oldular, belediye başkanını bahane yapmak yerine rahatsız olduklarını kendileri söyleyebilirlerdi. Anlayış gösterirdik.

  Annatalya ünlü bir DJ, birçok yerde sahneye çıkıyor, o gün de her zaman çıktığı gibi giyindi. Demek ki ANOK DJ çıkacağını en başta A City’e söylese, onlar da DJ’in nasıl giyinmesinin uygun olacağını söylerlerdi. Kimse bir şey söylemeyince her zaman çıktığı gibi çıktı kız.

  Hata ANOK’ta bile olsa, yetkililerinin üslubu nedeniyle A City’deymiş gibi görünüyor şimdi.

Yorumlara kapımız açık