Aug 24, 2010

Yazan Kategori Genel | Yorum Yok

Ben Collins, sen ha!

Ben Collins, sen ha!

Röportajlarıyla, testleriyle, Jeremy Clarkson’ın fırlamalığıyla, Stig’iyle ve daha birçok özelliğiyle, Top Gear’ın dünyanın gelmiş geçmiş en mükemmel otomobil programı olduğunu hepimiz kabul ediyoruz.

Birçok güzel özelliği gibi, bir de gizemi var bu programın: The Stig!

Top Gear’ın iki Stig’i oldu. İlk Stig, siyah giyinen Black Stig’di ve kimliğini uzun süre saklamayı başardı. Ancak 2003 yılında otobiyografisini yayınlayınca F3 pilotu Perry McCarthy olduğu ortaya çıktı.

O zamandan beri pistleri arşınlayan Stig ise, beyazlar içindeki White Stig.

Stig, dünyanın en gizemli adamlarından biri. Piste çıkıyor, rekorlar kırıyor, F1 pilotlarını, Le Mans pilotlarını ipe diziyor (sadece Rubens Barrichello’ya yenildi) ama kim olduğu hiçbir zaman bilinmiyor. Birkaç BBC yöneticisi, Jeremy Clarkson, Richard Hammond ve James May haricinde Stig’in kimliğini bilen yok.

Sağda solda sürekli tartışmalar, iddialar dolaştı. Çeşitli F1 pilotlarının ismi, Stig oldukları iddiasıyla anıldı, emekliliğinden sonra Michael Schumacher’in bile ismi karıştı bu iddialara.

Hatta İngiltere’de “bu yüzyılın en büyük gizemi nedir” konulu ankette, Bermuda Şeytan Üçgeni, John F. Kennedy suikastı, Marilyn Monroe’nun ölümü gibi seçeneklerin arasında açık ara farkla birinci olan, %24 oyla “Stig’in kimliği” oldu.

Stig geçtiğimiz hafta otobiyografisini yayınlamak istemiş, ancak kimliğinin ifşa olacağı gerekçesiyle BBC bu isteği reddetmişti. Adamın gizemi programın izlenme oranlarını o kadar yükseltiyor ki, anılarını bile yayınlayamıyor.

Stig, BBC’den program başına 5.000 – 10.000 sterlin arasında bir para alıyor. BBC ise hem programdan, hem de Stig temalı ürünlerin satışından yüzbinlerce sterlin kazanıyor. Markasının bu kadar para kazandırmasına rağmen kendine fayda sağlamaması, Stig’in moralini bozmaya başlamıştı.

Sanırım, artık kimliği ortaya çıktı. Telegraph’ın haberine göre, Collins Autosport’un kestiği faturalar arasında en çok yer tutanlar BBC’ye, ağırlıklı olarak Top Gear programı için kesilen servis faturaları. Collins Autosport ise, eski F3 pilotu Ben Collins’in şirketi. Stig’in yol parasını fatura karşılığında BBC’ye kitlemeye çalışması, kimliğinin ortaya çıkmasına neden olmuş gibi.

Aslına bakarsanız firmanın gizli muhasebe kayıtlarının medyaya çıkması, BBC ile arası pek hoş olmayan Stig’in Ben Collins olduğunu düşündürüyor bana. Tutup da şirketten herhangi birisi bu faturaları Telegraph’a gönderecek değil.

Eğer Stig’in Ben Collins olduğu onaylanırsa muhtemelen sözleşmesi feshedilecek ve yeni bir Stig çıkacak ortaya. Bakalım şimdi bizi ne renk Stig bekliyor…

Stig’i geçmeyi başaran Barrichello, Hockenheim’a “I beat the Stig” yazılı t-shirtüyle gelmişti. Stig’i geçemeyenlerden biri olan Jenson Button da, Barrichello’nun hediyesi olan “I didn’t beat the Stig” t-shirtüyle arz-ı endam etti Hockenheim’da.

Böylesine gizemli bir adam olunca Stig’in yeğeniyim diyen de çıkar, Stig’in kendisi olduğunu iddia eden de. Alpinestars, sırf Stig taklitçileri için ciddi sayılarda beyaz tulum sattı.

Stig ve cicileri.

Şu tulumun altından bir F3 pilotu değil de, daha gizemli bir adam çıksaydı daha çok sevinirdim. Hatta bir kadın. Sürpriz ne kadar şaşırtıcıysa değeri o kadar yüksek olur sonuçta.

Bu kadar fikir yürüttük ama Stig’in Ben Collins olduğu henüz kesin olarak onaylanmadı. Bekleyip görelim.

Yorumlara kapımız açık