Aug 19, 2010

Yazan Kategori Genel | Yorum Yok

Bonneville Salt Flats

Bonneville Salt Flats

Bonneville Salt Flats, ABD’nin Utah eyaletinin kuzeybatısında kalan alabildiğine düz, alabildiğine beyaz bir kurumuş tuz gölü. 1830’lu yıllarda Amerikan subayı Benjamin Bonneville tarafından keşfedilmiş ve ABD’nin o dönemki “ilk gelen alır, alamasa da en azından ismini verir” kuralları uyarınca Bonneville ismini almış. Benjamin Amca’nın bu araziye sadece ismini verip bırakmasının en önemli nedeni de, kurumuş tuz gölünün tuz üretmeye artık elverişsiz olması.

Kocaman arazi yıllarca boş kalmış. 1907 yılında yeni aldıkları Pierce-Arrow’u test eden iki işadamı araziye girmişler ve kurumuş tuz gölünde araba sürmenin ne kadar keyifli olduğunu keşfetmişler.

ABD tarihinde hayran olduğum noktalardan biri olan demiryolu çalışmaları, Bonneville Salt Flats’e 1910 yılında uğramış ve araziyi boydan boya geçen bir demiryolu yapılmış.

Teddy Tetzlaff ise bir Indy 500’ün ilk dört yılında yarışmış “terrible” lakaplı bir otomobil yarışçısı. Terrible lakabının nedeni, dört sezon yarıştığı Indy’de sert sürüş stili yüzünden sürekli motor arızası veya kaza nedeniyle yarış dışı kalması. Terrible Teddy zaten bir süre sonra Indy’de bu kafayla duramayacağını anlamış, aktör Wallace Reid’e asistan olarak sinemaya transfer olmuş.

Indy’de pek başarılı olamasa da, Bonneville Salt Flats’in sürat rekoru amacıyla kullanılmaya başlamasına neden olan kişi de Terrible Teddy. 1914 yılında bu gölü keşfederek sürat rekoru kıran Teddy’nin ardından birçok firma ve pilot, sürat rekoru için Bonneville’i kullanmaya karar vermişler.

Bonneville Salt Flats’in otomotiv endüstrisi açısından önemi bu. Rekor denemeleri için ideal bir ortam ve yıllardan beri bu amaçla kullanılıyor.

Otomobillerde Pontiac Bonneville ve motosikletlerde Triumph Bonneville, ismini bu mekândan alan ürünler. Bonneville adlı yol filmine ismini ve kendini veren Bonneville ayrıca The World’s Fastest Indian, Warlock ve Pirates of the Caribbean: At World’s End gibi filmlerde mekân olarak kullanıldı.

200 mil (321 km) sınırını geçmeyi hedefleyenlerin kullandığı önemli pistlerden biri haline gelen Bonneville’de rekor denemeleri için çeşitli dönemlerde etkinlikler düzenleniyor. Bonneville Speed Week etkinliklerinde araçlar belirledikleri mesafeyi sonuna kadar gidip geri geliyorlar. Eğer geri dönemezse veya yavaş dönerse rekor yazılmıyor.

Bonneville, dün de Suzuki Kizashi’nin rekor denemesine sahne oldu. İki kalkışında da arıza çıkarmadan 203.720 mil (327.855 km/s) sürate ulaşan Suzuki Kizashi, Bonneville’in Blown Gas Coupe kategorisindeki yeni rekorun sahibi oldu.

Geçtiğimiz ay detaylarından fazla bahsedilmeyen bir arıza nedeniyle 5.100 tanesi geri çağrılan Suzuki Kizashi için bu rekor bir nebze de olsa güven tazeleyici olsa gerek.

Suzuki Kizashi

JCB Dieselmax, 482 km/s üzerine çıkarak rekor kırıyor. (2006)

Alan van der Mewe pilotajındaki Honda RA106, 400 km/s rekoruna koşuyor. (2006)

Toyota Prius, 210 km/s ile elektrikli otomobil sürat rekorunu kırıyor. (2004)

1970 Plymouth Cuda’nın bu pozu, Bonneville’de çekilmiş en hoş fotoğraflardan biri olsa gerek.

1957 – 2005 arasında üretilen Pontiac Bonneville, ismini buradan almıştı. Üstte 1965’den bir örneği var.

Bonneville sadece otomobiller için değil, motosikletler için de önemli. Bugüne kadar sayısız motosiklet rekoru kırılan gölün ismini verdiği bir başka ürün de Triumph Bonneville.

Captain Jack Sparrow, Bonneville’de gemisini kovalıyor.

Sonuç itibariyle Bonneville, tuz üretmek için pek elverişli olmasa da başta otomotiv olmak üzere birçok sektörün işine yarayan devasa bir arazi. Onu sevelim, koruyup kollayalım.

Yorumlara kapımız açık