Aug 25, 2010

Yazan Kategori Çevreci Otomobiller, Genel, Otomobil Üreticileri | Yorum Yok

Buckeye Bullet’den dünya rekoru

Buckeye Bullet’den dünya rekoru

Ohio State University öğrencileri boş durmuyorlar. Dünyanın en hızlı elektrikli otomobilini üretmek için çıktıkları yolda ilk rekorlarını geçen sene kırmışlardı. Buckeye Bullet adını verdikleri hidrojen yakıt hücreli otomobil aslında bir melezdi ve Bonneville Salt Flats’de yapılan rekor denemesinde, FIA gözlemcilerinin önünde 484 km/s sürate ulaşarak iddialı bir rekor kırmışlardı.

Aynı ekip, bu sene otomobili yenilemiş. Üstelik kendilerine Venturi gibi, elektrikli otomobil uzmanı bir ortak da bulmuşlar. Yeni Buckeye Bullet’da hidrojen yakıt hücresi yerine A123 Systems tarafından hazırlanan lithium-ion pilleri kullanmaya başlamışlar ve geçtiğimiz Pazar günü Bonneville’de yeni rekor denemesine çıkmışlar. Sadece elektrik motoruyla yürüyen Buckeye Bullet, bu kez gidişte 460 km/s, dönüşte 477 km/s yaparak dünyanın en hızlı elektrikli otomobili oldu.

Önceki rekorlarla birlikte Buckeye Bullet rekorları da gösteriyor ki, elektrikli otomobiller performans açısından artık “oldu.” Morgan LIFEcar 2 projesine bakarsak, ağırlık sorunu da çözülmek üzere. Artık menzil ve şarj istasyonu sorunu var ki birçok büyük firma şarj istasyonu zincirlerini kurmaya başladılar. Menzil sorunu da halledildiğinde elektrikli otomobiller ani bir patlamayla yayılacaklar dünyaya.

Dünyanın en hızlı elektrikli otomobili Buckeye Bullet

Dünyanın en hızlı elektrikli otomobili Buckeye Bullet

Yorumlara kapımız açık