Pit Café

Otomotiv eksenli seyahat, sanat, iş dünyası, gündem yazıları

Dikkat çeken reklamlar yasaklanmalı!

Reklam yüzü olarak İngiliz manken Kelly Brook ile anlaşan Reebok, Kelly Brook’un çırılçıplak bir pozunu kullanarak iddialı billboardlar hazırlamış. Reklamlar İngiltere’de yayınlanmaya başlamış ama Türkiyeli “trafik güvenlik uzmanları” eleştirilerini yetiştirmekte vakit kaybetmemişler: “Bu reklam kaza yaptırır!”

“Trafik güvenlik uzmanları” kimlerdir, nereye bağlı olarak çalışırlar, uzmanlıklarını kim onaylamıştır, İngiltere’deki reklam yüzünden Türkiye’deki televizyonlara açıklama yapma ihtiyacını neden hissederler, bunlar zaten apayrı komedi unsurları da, yaptıkları açıklamalar görevlerinden daha trajikomik.

Bunu gerçekten anlamıyorum Türkiye’de. “Bu reklam kaza yaptırır, bu reklam çok dikkat çekiyor, bu reklam dikkat dağıtıyor” ne demektir? Devasa bir billboardda gördüğüm Audi R8 reklamı neden dikkat çekmiyor, kaza yaptırmıyor da çıplak Kelly Brook fotoğrafı kaza yaptırıyor?

Billboardlara reklam veren bir marka ve o reklamın tasarımını yapan ajansın tek hedefi vardır, dikkat çekmek. Kimsenin dikkatini çekmeyen bir reklamın hiçbir değeri de yoktur zaten. Reklam için harcanan paralar “aman bizim reklam dikkat çekmesin, kıyıda köşede beklesin” diye değil, mümkün olduğunca çok dikkat çekmek, olabildiğince çok kişiye ulaşabilmek için harcanır.

Bu reklamı “trafik güvenlik uzmanları” yerine çıplak kadın vücudundan rahatsız olanlar eleştirseydi, konu trafikle değil ahlâkla ilgili olurdu ve ses çıkarmazdım. Bir muhafazakâr çıkıp “sizin yüzünüzden harama bakıyoruz” diyebilir, bir feminist çıkıp “kadın vücudunu meta olarak kullanıyorsunuz” diyebilir. Ancak bir “trafik güvenlik uzmanı” çıkıp da Kelly Brook’un çıplak resimleri yüzünden sürücülerin dikkatinin dağılacağını, kaza yapacaklarını söylerse bu, reklamın amacına ters olur.

Sadece Reebok reklamıyla ilgili değil bu iddialar. Zaman zaman başka reklam mecraları da, dikkat çeken başka reklamlar da sürücülerin dikkatinin dağılacağı iddiasıyla yasaklanıyor Türkiye’de.

ABD’de, İspanya’da, İngiltere’de peynir ekmek gibi sattığımız bir otomobil parçasını Türkiye piyasasına da sürecektik, çok dikkat çekeceği ve kazaya neden olacağı iddiasıyla veto yedik, giremedik Türkiye pazarına.

Sanırsınız ki sadece Türkiye’deki sürücüler reklamlardan etkileniyor, diğer ülkelerdeki dikkat çeken reklamlar kimseyi etkilemiyor. Türkiye’deki sürücüler reklamlar yüzünden kaza yapacak kadar aptal veya dikkatsiz değiller ancak devlet, bizi aptal yerine koyarak bizim adımıza karar veriyor, neye bakacağımızı, nasıl reklam yapacağımızı öğretmeye çalışıyor.

Reebok reklamının eleştirilmesinin nedeni, Kelly Brook’un çıplak fotoğrafları. Hiç çıplak kadın görmemiş bir adam yolda giderken o billboardu görecek, Kelly Brook’la ilgili hülyalara dalacak, o nedenle kaza yapacak.

Pekala, benzer şeyler bizim de başımıza gelebilir. Aston Martin DBS hayalleriyle yaşayan ben, yolda giderken bir Aston Martin DBS billboard’u görsem, onunla ilgili hülyalara dalarak kaza yapabilirim.

Sucuğu, mangalı çok seven bir sürücü, Pınar Sucuk billboard’unun önünden geçerken sucuk & mangal hayalleri kurabilir, kaza yapabilir.

Aysun Kayacı’yı çok beğenen bir sürücü, Pepsi içen Aysun Kayacı billboard’unun önünden geçerken dikkati dağılıp kaza yapabilir.

Almanya’da güzel anıları olan bir sürücü, THY’nin Almanya – İstanbul billboard’larına bakıp hatıralara dalabilir, kaza yapabilir.

Örnekler çoğaltılabilir.

O zaman bu reklamların hepsi yasaklansın, hatta en güvenlisi için yol kenarlarına billboard konulması yasaklansın, hiçbirimiz kaza yapmayalım.

Benzeri tartışmalar televizyon reklamlarında da dönmüştü zamanında. Bir sucuk firmasının reklamları, halkın RTÜK’ü arayıp “çocukların canı sucuk çekiyor, alamıyoruz” şikayeti yüzünden yasaklanmıştı. Yaptığı reklamdaki ürünü hedef kitlesinin canı çekmeyecekse, ne demeye reklam yapsın bu firma? “Bizim sucuklarımız çok boktan, sakın yemeyin” mi deseydiler?

Dikkat çekiyor diye reklam yasaklayan bir ülkede yaşamak çok garip.

Kelly Brook Reebok reklamı

Kelly Brook Reebok reklamı

Türkiye’deki “trafik güvenlik uzmanları”nın İngiltere’deki reklamı eleştirmesi de ayrı bir gariplik.

Önceki Yazı Post

Sonraki Yazı Post

Sen ne diyorsun?

© 2007 - 2020 Pit Café