Aug 26, 2010

Yazan Kategori Çevreci Otomobiller, Genel, Konsept Otomobiller, Otomobil Üreticileri | Yorum Yok

Epic’den elektrikli ATV ve roadster

Epic’den elektrikli ATV ve roadster

Californialı Epic Electric Vehicles, sonbaharda iki süper modelle geleceğini duyurmuştu. Sitelerine bakılırsa halen sonbaharda geleceklerini söylüyorlar ama yeni açtıkları Twitter hesabı ve Flickr’a ekledikleri fotoğraflara bakılırsa iki model için de hazırlıklar tamamlanmak üzere.

İki modelden biri çift kişilik bir ATV, diğeriyse üç tekerlekli bir roadster tadında.

Epic’in bildirdiğine göre tasarımı California’da yapılan iki model de Çin’de üretilecek.

Minik arazi aracımızın adı, Epic Amp. Dört tekerlekten çekişli bu model, tek butona basılarak önden çekişli hale getirilebiliyor. Fox süspansiyonlar, Momo direksiyon ve LCD göstergelerle emek harcanmış bir araca benziyor. Elektrikli olmasına rağmen debriyaj pedalı bulunan otomobilde, 5 ileri 1 geri vites bulunuyor.

Azami süratinin 80 km/s olduğuna bakmayın, sonuçta o iki kişilik bir arazi aracı.

Firmanın diğer modeliyse, Epic Torq adlı üç tekerlekli roadster.

Torq’un iddialı tasarımında ilk dikkat çeken nokta, arkadaki tek tekerleği. Önden görünüşü F1 otomobillerinden esinlenilmiş bir yarış otomobilini andıran Torq, 200 HP üzerindeki elektrik motoruyla sessiz ve iddialı. Araziye çıkan kardeşinin aksine, bir elektrikli otomobilde olması gerektiği gibi bir ileri, bir geri vitesi var.

Araç bu kadar ufak tefek olunca içi de olabildiğince sade tutulmuş. Ön cam olmadığı için silecek kolu yok, sadece far ve sinyal kolu bulunan direksiyonun çevresi daha sakin. Kardeşindeki gibi bunda da tüm göstergeler bir LCD ekranda toplanmış. İç donanım olarak da iki yanında bardak tutacakları olan bir iPhone tutacağı bulunuyor.

İki aracın batarya özellikleri birbirine çok yakın. İkisi de hem 110v hem 220v ile şarj olabiliyor, tam dolu bataryayla 100 km yol yapabiliyorlar.

Fotoğraflar aşağıda, daha fazlası için Epic EV’nin Flickr albümlerine göz atabilirsiniz.

Epic Amp ATV

Epic Amp ATV

Epic Amp ATV

Epic Amp ATV

Epic Torq Roadster

Epic Torq Roadster

Epic Torq Roadster

Epic Torq Roadster

İki otomobil için de 2010 sonbaharını bekleyin deniyor; belki diyorum, belki SEMA Show’da ortaya çıkabilir bu iki elektrikli kardeş.

Yorumlara kapımız açık