Aug 12, 2010

Yazan Kategori Formula 1, Genel, Motorsporları | Yorum Yok

Formula 100 sponsorlar birliği

Formula 100 sponsorlar birliği

Formula 1’ı takip eden büyük çoğunluk takımların başarısına, pilotların yeteneğine bakar. Bazısı işin magaziniyle ilgilenir, kimisi de arka planını merak eder. Harcanan paralar milyar dolara yaklaşsa bile konuşulurken çok önemsenmez, harcanmış denir, geçilir.

Oysa bazı kişiler, Formula 1’ın sadece finans kısmıyla ilgilenirler. Televizyonda ne kadar göründüklerine bakar, takım grafiklerinden çok satış grafiklerini incelerler. Çünkü takımların hoyratça harcadığı milyon dolarlar, onların cebinden çıkmaktadır.

Formula 1’da harcanan paranın neredeyse tamamını sağlamalarına rağmen, sponsorların spor üzerinde çok ciddi bir yaptırımı yoktu bugüne kadar. Tamam, televizyon yayınlarını etkilerler, arkalardaki takımların da gösterilmesini sağlarlar ancak bir FOTA kadar sesleri çıkmaz, çünkü kendi aralarında bir organize olabilecekleri bir ortak toplulukları bulunmaz.

Bridgestone gibi genel sponsorlar sporun tamamını etkileyen kararlar verebilseler de takım sponsorları sadece kendi takımlarıyla ilgilendikleri için genele pek söz geçiremezler. Marlboro sadece Ferrari ile muhatap olur, Vodafone ise McLaren Mercedes ile ilgilenir. Oysa sponsorlar olmasa ne o zengin görünümlü takımlar olur, ne şık padoklar, ne de hızlı otomobiller. Her yıl milyonlarca doları Formula 1’a akıtan sponsorlar, ekonomik krizin herkesi zorladığı 2010 sezonunda Formula 1 izleyicilerine ulaşabilmek için 723 milyon dolar harcadılar.

Formula 1’da herkesin bir topluluğu var. Kuralları FIA koyar, paraları FOM sayar, üreticiler FOTA ile rüzgar yapar, pilotlar GPDA aracılığıyla kankalık ilişkilerini derinleştirirler. Ancak tüm bu çalışmalar sponsorlardan gelen paralara bakar.

“Dünya kadar para akıtıyoruz ama nereye gidiyor bu paralar arkadaşım?” diye birbirlerine soran sponsorlar da artık akıllanmışlar ve kendi aralarında organize olmaya karar vermişler. Formula 100 adını verdikleri organizasyonun ilk toplantısı 1 Eylül’de Londra’daki Waldorf Hilton’da yapılacakmış.

Takımlara ismini veren dev sponsorlardan, daha az para harcayan görece küçük sponsorlara kadar tüm sponsor firmalar bu organizasyona üye oluyor. Ne yapacaklarını, kuruluş amaçlarını henüz açıklamamışlar.

Formula 100 adlı kulüp, dernek, organizasyon veya oluşumun -ismi her ne olacaksa artık- ne amaçla kurulduğunu tahmin etmek çok zor değil. Sporun parasını verenler olarak, sporda daha fazla söz hakkına sahip olmak istedikleri bir gerçek.

Umalım ki maliyetleri kısma çalışmalarında FIA ile ortaklaşa çalışıp daha fakir bir ortama sürüklemesinler Formula 1’ı.

Yorumlara kapımız açık