Aug 22, 2010

Yazan Kategori Deniz Dünyası, Genel, Tekne Üreticileri | Yorum Yok

Köpekbalığıyla yüzmek: Seabreacher X

Köpekbalığıyla yüzmek: Seabreacher X

Dominik Cumhuriyeti’ne beni ilk davet eden arkadaşım, oradaki eğlence imkânlarını anlatırken köpekbalıklarıyla da yüzebileceğimizi söylemişti. “Deli misin köpekbalığıyla falan yüzmem ben,” dediğimde “bunlar eğitimli köpekbalıkları, kimseye zarar vermezler, yüzgeçlerine tutunup yüzüyoruz, tıpkı yunuslar gibi,” demişti.

Ne olursa olsun köpekbalıklarıyla yüzmem ve yüzmedim de. Ancak ABD’li Innespace firmasının yeni oyuncağı Seabreacher, köpekbalıklarıyla yüzmeyi değil, köpekbalığı gibi yüzmeyi vaat ediyor.

Rob Innes ve Dan Piazza tarafından 1997 yılında kurulan Innespace, ismi daha önce pek duyulmamış bir firma. İlk üç yıl farklı tekne projelerine yoğunlaşan şirket, 2000 yılında mini denizaltı yapımına heveslenmiş. Yaptıkları denizaltını suya bir türlü batıramadıklarından mıdır nedir, sürekli su altında giden denizaltı yerine, suya batıp çıkan eğlenceli denizaltılar yapmaya karar vermişler.

Firmanın bu yöndeki ilk adımı Innespace Dolphin adlı üründü. Yunus şeklinde tasarlanan alet, suya batıp çıkarak ilerlemeyi sağlıyordu. Ancak projeyi geliştirmeye karar veren firma, Dolphin’i prototip olarak bıraktı ve üretime geçmedi.

İkinci proje, Innespace Dolphin’in geliştirilmesiyle ortaya çıkan Seabreacher J oldu. 40 mile kadar hızlanabilen J, su altında pek hızlı değildi. Üretimine geçildi ve satışına da başlandı ama sanırım firmayı pek tatmin etmedi.

Üçüncü ve son proje ise, Innespace’in dünya çapında üne ulaşmasını sağladı. Yunus yerine köpekbalığı şeklinde tasarlanan Seabreacher X, süpersarjlı 260 HP motoruyla su üzerinde 50 mile, 3 metreye kadar su altına indiğinde 25 mile kadar hızlanabiliyor.

Teknenin ön tarafında köpekbalığı ağzı şeklinde tasarlanmış pencere sayesinde su altında gitmek artık daha zevkli. Monokok gövdesiyle oldukça sağlam olan teknede güvenlik önlemleri de geliştirilmiş. İç donanımda uçak kokpitlerinden esinlenilmiş ve döşemeler müşterinin arzusuna göre tasarlanıyor.

Suyun hem altında hem üstünde eğlenerek ilerlemek için ideal bir taşıt olan Seabreacher X’in fiyatı 60.000 sterlin (yaklaşık 140.000 TL).

Birçok parçası el yapımı olan ve 7 kişilik bir ekip tarafından imal edilen Seabreacher X, en çok ortadoğu ülkelerinden sipariş alıyormuş.

Yunus tasarımlı Innespace Dolphin, acemilik dönemi projesiydi.

Seabreacher J, yunus tasarımlı ilk modelin gelişmişi olarak hazırlandı.

Seabreacher X, firmanın uzmanlığa ulaştığını gösteren başarılı bir proje.

Seabreacher X suya dalıyor.

Seabreacher X dalıp çıkarken.

İç mekân şık ve kullanışlı.

Motor çalıştığında bu sakinlikten eser kalmıyor.

Yukarıdaki video Seabreacher X’in marifetlerini güzel özetliyor.

Yorumlara kapımız açık