Aug 19, 2010

Yazan Kategori Formula 1, Genel, Motorsporları | Yorum Yok

Pirelli’nin ilk testleri

Pirelli’nin ilk testleri

Sezon başında yedek pilot olarak Mercedes GP’ye geçen Nick Heidfeld, geçtiğimiz günlerde Pirelli test pilotu olabilmek için takımdan ayrılma izni istemişti. Ross Brawn da yaptığı açıklamada Heidfeld’in Pirelli ile piste çıkmasının hem Pirelli’ye, hem de Formula 1’ın geneline fayda sağlayacağını söylemiş ve sözleşmesini feshetmişti.

“Nick çok tecrübeli bir pilot. Yarış bilgisi ve tecrübelerinin Pirelli’ye büyük fayda sağlayacağından eminiz. Genel anlamda Formula 1’ın tamamı kendisinden faydalanmış olacak,” diyen Ross Brawn, Pirelli ve Nick Heidfeld’e başarı dilemişti.

Heidfeld de kendisini serbest bıraktıkları için Ross Brawn, Norbert Haug ve Nick Fry’a teşekkür ederek Mercedes GP yedek pilotluğundan Pirelli test pilotluğuna adım attı.

Pirelli’nin ilk Formula 1 testi, Toyota Motorsport tarafından hazırlanan bir Toyota TF109 ile Salı günü Mugello’da başladı.

Pirelli Motorsport başkanı Paul Hembrey’in açıklamalarına göre testler gayet başarılı gidiyormuş . “Bu testler, Formula 1’a dönmek ilk adımlarımız ve denediğimiz lastiklerin durumundan da, elde ettiğimiz bilgilerden de oldukça memnunuz. Tam istediğimiz durumdayız,” diyen Hembrey, pist için de “Lastikleri aşındıran asfaltı, sürekli yön değiştiren orta ve yüksek hızlı uzun virajları ve hairpinleriyle Mugello, lastik geliştirmek için çok uygun bir pist,” diyor.

Toyota’dan ve Nick Heidfeld’den de son derece memnun olduklarını belirten Paul Hembrey, kısa sürede büyük adımlar attıklarını ve Formula 1’ın yeni lastik tedarikçisi olarak başarılı olacaklarına emin olduklarını belirtiyor.

Mugello’da kuru ve güneşli bir günde yapılan testler için Pirelli’nin açıklamaları bu yönde. 2011’den itibaren üç yıl boyunca Formula 1’ın resmi lastik tedarikçiliğini yürütecek olan Pirelli, bakalım yarışlarda nasıl bir performans gösterecek.

Nick Heidfeld’in Mugello’daki Pirelli test sürüşü

Pirelli P Zero

Michelin’in 2006’da çekilmesinden beri tek lastik tedarikçisi konumuna gelen Bridgestone, 1997’den beri Formula 1’daydı ve çok alışmıştık. Hatta son iki senedir Michelin’i bile unutturdu. Üç yıl boyunca sporda kalmayı planlayan Pirelli bakalım Bridgestone’u unutturabilecek mi, bu sponsorluklar satış rakamlarına ve marka bilinirliklerine nasıl etki edecek.

Bridgestone’un beyazlarına alıştıktan sonra Pirelli’nin sarısına alışmak ne kadar sürecek merak ediyorum.

Yorumlara kapımız açık