Aug 5, 2010

Yazan Kategori Genel, Konu Dışı Mevzular | 2 Yorum

Sinkaf Telekom

Sinkaf Telekom

Bundan tam bir yıl önce taşındım ve taşınırken Türk Telekom Kadıköy Müdürlüğü’ne giderek dilekçe verip, tüm borçlarını ödeyerek sabit telefon hattımı iptal ettirdim. O telefon numarasının artık benimle ilgisi olmayacaktı.

Ancak iki hafta önce Çakır Hukuk Bürosu’ndan cep telefonuma gelen mesajda “Türk Telekom’a borcum olduğu, ödemezsem haciz yoluna gidileceği” söyleniyordu. Aradım, durumu sordum; bir senedir biriken borçlarımın XXX TL olduğu söylendi. Oysa o hattın iptal edilmiş olması gerekiyordu. “Neden iptal edilmemiş?” diye sordum, “geçen ay (Haziran) borcundan dolayı kapanmış” yanıtını aldım.

Yani Türk Telekom, iptal edilmesi için dilekçe verdiğim bu hattı iptal etmemiş. Cep telefonumu bilmelerine rağmen (bilmeseler icra bildirimi gönderemezler) bugüne kadar hiç ses de çıkarmamışlar.

Sadece beklemişler. Telefonun sabit kullanım bedeli olan 18 TL sürekli birikmiş, biriktikçe üzerine faiz binmiş, bunlar da “tahsil edilebilir yeterliliğe” geldiğine kanaat getirdikten sonra bana icra kağıdı göndermişler.

Türk Telekom adlı şirket eğer nitelikli dolandırıcılık yapmıyorsa, benim merak ettiklerim var.

1. Telefonumun iptal edilmesine dair dilekçe vermeme rağmen hattım neden iptal edilmedi? İptal edilmediyse o gün bana neden “hattınız iptal edilmiştir” dendi?

2.Verdiğim dilekçe nereye gitti? Neden durumu anlattığımda benim verdiğim dilekçeyi bulmuyorlar da benden “hat kapatma makbuzu” istiyorlar? Türk Telekom kendisine verilen dilekçeleri, yazışmaları saklamıyor mu?

3. Bir telefonun borcu 3 ay ödenmeyince borcundan dolayı kapatılıp, hat sahibine bilgi verilmiyor mu? Bu telefon neden bir sene boyunca kapatılmadı? Borçların iyice birikmesi mi beklendi?

4. Geçen ay FriendFeed’de bu konudan bahsettim, orada da bazı kişiler başlarına benzeri olayların geldiğinden bahsettiler. Türk Telekom hat kapatma başvurularını kafasına göre mi uyguluyor?

5. Elimde “hat kapatma makbuzu” olmadığı sürece, Türk Telekom’a dilekçe vermiş olmama ve Türk Telekom’un bana “isteğiniz üzerine hattınızı kapattık” demesine rağmen aradan bir sene geçince haksız olarak borç tahakkuk ettiriliyor. Türk Telekom tarafından bu şekilde mağdur edilen birçok insan var. Türk adaletinin bu yapılanlardan neden haberi yok?

Eğer bu soruların mantıklı birer yanıtı yoksa, Türk Telekom’un kanunlardaki boşluklardan yararlanarak nitelikli dolandırıcılık yaptığına, müşterilerini mağdur ettiğine inanıyorum.

Borcum 40 TL de olsa, 40.000 TL de olsa önemli değil. Önemli olan, borcum olmadığı halde Türk Telekom’un verdiğim dilekçeyi kaybetmesi yüzünden borçluymuş gibi gösterilmem; icrayla, hacizle tehdit edilmem. Türk Telekom Deli Dumrul’u oynamaya karar verdiyse bunu bilelim, ona göre davranalım.

Bu yapılan ahlâksızlıktır.

  1. arif kartal says:

    Sonuç ne oldu ödediniz mi yoksa yasal yollara başvurdunuz mu ?

  2. Ne ödedim ne de yasal yollara başvurdum. Bu aralar pek ses çıkarmıyorlar, ben de çıkarmıyorum. Ama kesinlikle ödemeyeceğim.

Yorumlara kapımız açık