Aug 20, 2010

Yazan Kategori Dünden Bugüne Hikayeler, Fuarlar & Organizasyonlar, Genel | Yorum Yok

Woodward Dream Cruise

Woodward Dream Cruise

Ted, para kazanmak isteyen ancak ne yapacağına bir türlü karar veremeyen heyecanlı bir gençtir. Hayatını kazanabilmek için çeşitli işler dener ama Büyük Buhran’ın devam ettiği yıllarda Michigan’da iş bulmak herkesin harcı değildir. Bir gün arkadaşlarıyla oturup “n’olcak bu Amerika’nın hali” diye dertleşirken bir tanesi der ki, “krizden etkilenmeyen tek iş gıdadır hacı. Cebinde para olmasa da en azından bir hamburger yer, yine karnını doyurur bu insanlar.”

“Gıda işinde para var hacı” sözü, Ted’in bugün ismi bile anılmayan o arkadaşından kalır işte. Ve Ted der ki, “doğru lan!”

Ancak dükkân açacak parası yoktur. Babasının emektar kamyonetini alıp Bloomfield Hills’deki Square Lake Road’un kenarına çeker ve hot dog satmaya başlar. “Gıda işinde para var” lafını duyan herkesin hamburger, hot dog sattığı o dönemlerde herkes gibi iş yapmak kolay değildir elbette. İnovatif bir fikir bulmaya karar veren Ted düşünür taşınır ve “uzun sosisli sandviç” satmaya karar verir. Kamyonetinin üzerine tabelasını asar, dünyanın en uzun hot doglarını sadece 35 cente satmaya başlar.

Bugün California dışındaki en zengin bölgelerden biri olan Bloomfield Hills, o zamanlar da epey zengindir. 1934’ün Amerikasında en çok otomobilin bulunduğu bölge de otomotiv sektörünün kalbinin attığı Michigan’dır. Zaten bu otomobil yoğunluğu yüzünden ABD’nin ilk otobanlarından biri olan M-1 (Michigan Highway) de bu bölgeye yapılır. (Resmi ismi M-1 olsa da halk Woodward Avenue ismini benimser.)

Ted’in uzun sosisleriyle otobanın dibindeki kamyoneti bir anda meşhur olur ve Bloomfield Hills civarında cirit atan, arabasıyla turlayan zengin gençlerin buluşma noktası haline geliverir. Sadece Bloomfield Hills gençleri değil, Michigan’a giren çıkan herkes bir sosisli yemek için Ted’in kamyonetine uğramaya başlarlar. Ted’s Inn kısa sürede İsmail’in Yeri gibi bir mekân halini alıverir.

Arabasıyla turlamayı sevenler arasında zaten oldukça popüler olan bölge, Ted’s Inn sayesinde popülaritesini iyiden iyiye arttırır. Her akşam onlarca otomobil sokaklarda turlar, kendi aralarında yarışırlar. Bölgenin yükselişini gören başka girişimciler de dükkânlar, pub’lar, oteller açarak bölgenin değerini yükseltmeye devam ederler.

Sürekli organizasyonların, eğlencelerin, yarışların düzenlendiği Woodward Avenue, en sonunda üç büyüklerin de dikkatini çeker. GM, Ford ve Chrysler test sürüşlerini, reklamlarını, yeni modellerinin lansmanını bu caddede yapmaya başlar. Chrysler’ın Hemi motoru, Pontiac GTO, Ford Mustang, Dodge Charger, Chevrolet Camaro gibi efsaneler, hayatlarına bu caddede başlarlar.

Woodward Avenue’nün namı diğer eyaletlere taşmaya başlayınca işin hepten suyu çıkar, caddede adım atacak yer kalmaz. Bunu değerlendiren başka girişimciler de bölgede resmî organizasyonlar yapmaya karar verirler. Bazı organizatörler haftalık, aylık eğlenceler düzenlerken, bazıları kalabalık ve yıllık organizasyonlar düzenlemeye başlarlar.

Ancak Woodward’ın popülaritesi 1960’ların sonuna kadar devam eder ve bir süre sonra biter.

1995 yılında ise, geçmişe özlem duyan bir grup otomobil meraklısı, Woodward’da eski günleri yadedip o günlerin otomobillerini süreceklerini duyururlar. Haber o kadar kısa sürede yayılır ve o kadar çok insan tarafından benimsenir ki, 25.000 kişinin katılması düşünülen organizasyona 250.000’den fazla insan gelir.

Geçmişe duyulan özlemin bu kadar yüksek olması organizatörleri çok etkilemiştir. Oturup düşünürler ve bunu her yıl tekrarlamaya karar verirler.

İşte Woodward Dream Cruise bu heyecanla başlar. İsmi dünyanın her tarafına yayılan, dünyanın her tarafından ziyaretçi çeken organizasyon, bugün “dünyanın en geniş katılımlı tek günlük otomotiv organizasyonu” olarak biliniyor.

Sadece bir gün sürmesine rağmen Woodward Avenue 40.000 otomobilin ve 1.5 milyondan fazla insanın katılmasıyla bir karnaval ortamına dönüşüyor.

1950 – 1970 arasında doğan renk renk muscle car’lar, hot rod’lar, modifiyeli Amerikanlar ile şenlenen ortamın Michigan’a dolaylı yollardan getirdiği yıllık kâr, 56 milyon doları buluyor. Bu kâr, Michigan için 2006’da düzenlenen Super Bowl XL veya 2005’de düzenlenen MLB All-Star organizasyonlarından daha yüksek.

Yarış yok. Gazlamak yok. Sürat yapmak, gerektiğinden fazla gürültü yapmak yok. Tek amaç onbinlerce otomobillik bir konvoyla Woodward Avenue’yü takip ederek Pontiac’dan başlayıp, Ferndale üzerinden Oakland Country’i dolaşmak. Hepsi bu.

Woodward Dream Cruise, her yıl Ağustos’un üçüncü cumartesi günü düzenleniyor. Yani büyük gün yarın.

Aşağıdaki fotoğraflar geçen seneden.

Woodward Dream Cruise

Woodward Dream Cruise

Woodward Dream Cruise

Woodward Dream Cruise

Şimdi 1960 model bir Chevrolet Impala ile Woodward’a katılıp sakin sakin süzülmek vardı.

Yorumlara kapımız açık