Sep 15, 2010

Yazan Kategori Formula 1, Genel, Motorsporları, Otomobil Üreticileri, Spor Otomobiller | 10 Yorum

Alonso ve Massa’ya yeni oyuncaklar

Alonso ve Massa’ya yeni oyuncaklar

Fenerbahçe’nin öncelikli amacının şampiyon olmak, ikinci önemli amacının Galatasaray’ı yenmek olması gibi, Ferrari’nin öncelikli amacı şampiyon olmak, ikinci önemli amacı da Monza’yı kazanmak. Tifosilerin kutsal mekanı Monza’da yarış kazanmak, Ferrari için bir gurur meselesi.

Ancak Ferrari’de bu sene işler istendiği gibi iyi gitmiyor. İstedikleri kadar hızlı değiller, McLaren’la başetmek yeterince uğraştırırken bu sene bir de Red Bull çıktı karşılarına. Takım emri tartışmaları da tuz biber oldu yaşananlara. Alonso’nun liderle arasındaki fark 41 puana çıktı, şampiyonluk yarışından kopmanın eşiğine geldi. Bu sezonun sıkıntılarının yanında, Monza’da 2006’dan beri kazanamıyor olmanın stresi de yüklenmişti ekibe.

Tüm bunların etkisiyle Ferrari, bu sezon Monza’ya eskisinden daha hırslı geldi. Monza’da kazanmak hem Monza’nın gerçek sahibini gösterecek, hem de Alonso’yu yeniden şampiyonluk yarışına dahil edecekti.

Başardılar da… Üstelik araya Button girmese duble yaparak sezonun en mükemmel kürsüsüne ulaşacaklardı. Alonso pole pozisyon, en hızlı tur, galibiyet üçlemesini gerçekleştirerek F1 deyimiyle perfect race çıkardı. Duble yapamasalar da 2006’dan beri kazanamadıkları Monza’da şeytanın bacağını kırdılar.

Fiat grubunun Monza galibiyetine kayıtsız kalmayacağı belliydi. Üstelik bu hafta Ferrari’ye moral veren tek olay Monza galibiyeti değildi. Belçika’daki takım emri skandalından sadece 100.000 dolar cezayla yırttıklarını da Monza’ya birkaç gün kala öğrendiler.

Takım için büyük bir doping olan Monza haftasonunun ardından Fiat grubu boş durmadı ve pilotlarını medya önünde ödüllendirerek başarılı bir imaj kampanyasına girişti.

Fernando Alonso ve Felipe Massa’nın Monza’daki başarı için ödülleri, birer Abarth 695 Tributo Ferrari.

Fiat 500 üzerinden geliştirilen ve daha iki ay önce satışa sunulmasına rağmen şimdiden 600 siparişe ulaşan Abarth 695 Tributo Ferrari, Abarth & Ferrari ortaklığının ürünü olan minik bir sporcu.

Ferrari’nin sporcu ruhunu ve Fiat 500’ün şirinliğini buluşturan otomobil, 1.4 L motoruyla 180 HP güç üretiyor. 17″ jantları, Brembo frenleri, Sabelt koltukları, Jaeger iç donanımı, karbonfiber parçaları ve Scuderia kırmızısı gövde rengiyle minik otomobil lüks, hızlı ve 47.000 dolarlık fiyatıyla da biraz pahalı.

Ancak önemli bir başarının ardından pilotlara hediye etmek için oldukça şık bir seçim. Fiat bu çalışmasıyla hem pilotlarının ikisini de desteklediğini gösterdi, hem de Abarth 695 Tributo Ferrari için başarılı bir reklam çalışması yapmış oldu.

Alonso’ya verdikleri otomobile Massa’ya geçilmemesi için ayrıca chip tuning yapmışlar mıdır bilmem. Otomobillerin arka camlarında “Massa’dan hızlı” veya “Alonso’dan yavaş” gibi ibareler de yok. Belki şasi numaralarında vermişlerdir mesajı Massa’ya. O mesajı vermeden duramazlar çünkü.

Arabalar çok şeker yalnız, tıklayıp büyük halini görebilirsiniz.

Fernando Alonso ve Felipe Massa bakkala giderken binerler artık bu afacanlara.

Abarth 695 Tributo Ferrari

Abarth 695 Tributo Ferrari

İçi çok şık olmuş.

Abarth 695 Tributo Ferrari

 1. Hayatımda gördüğüm en güzel modifiye edilen bücürlerden bitanesi bu sanırım =) İç dizaynını bende çok beğendim umarım fiyatı düşer yada seri üretime geçirip piyasaya çıkarırlar, uzaktan görmek bile yeter :)

 2. Küçük otomobil sevmem ama bu çok şirin olmuş. Kendim almasam bile trafikte görmek isterim. Fiyatının düşmesi biraz zor görünüyor çünkü hem limitli üretim, hem de kullanılan malzemeler biraz pahalı.

  Umarım Türkiye’den de birkaç sipariş alır :)

 3. Kendimce benzetmeye çalışsam teknik kısmında çok sıkıntı çekicem kesin =) Her ne kadar kopyalasakta aynını orjinali kadar sürüş zevki vermeyeceği kesin. İnşallah zengin olurumda alırım bitane dicem ama buna sıra gelene kadar almamı bekleyen bi çok araç var =)

 4. Fiat 500 mü var? Görüntüyü benzetirsin, motoru da chip tuning ile bir yerlere getirirsin ama F1 şanzımanı başta olmak üzere bazı teknik kısımları yapmak zor.

 5. Yok ama almayı düşünüyorum ufak tefek araçlarda hoşuma gidiyo hep, mini cooper, honda jazz, fiat 500.. Fakat bu tributoyu görünce tüm fikirlerim değişti :) Dediğin gibi dış görünüş sorun değil pek, motor güçlendirmeside öyle ama şanzıman ve iç tasarım malesef aşar bizi.. Böyle koltukları nerden bulucaz yada karbonfiber aksesuarları. Alonso bi tur versede binsek :P

 6. Koltuklar Sabelt, istersin gönderirler. Fiber aksesuarlar da yaptırılır bir ustaya. Direksiyon, pedallar, paspaslar falan orijinal Abarth olsun demezsen onlar da bulunur bir şekilde.

  Hmm aslında yapılırmış bunun benzeri. Ama çok çakma olur. En güzeli Alonso’dan bi tur istemek :)

 7. Evet modifiye fuarında görmüştüm gerçeğinden farkı olmayan fiber kaplamalar var onlardan yapılabilir. Koltuklarda kimbilir ne kadardır, araç fiyatındaysa kalsın, iki tane sparco getirtirim onları deri ve süet kaplattırırım maksat uyumlu olsun içine. Ama hepsinden önce bi deneme sürüşü yapmak isterdim alonsoyla beraber :)

 8. Recaro’nun çok güzel süet koltukları var, onlardan da olabilir. Ben bu aralar Caravelle alıp VIP yapma hayali kurduğum için minik otomobillere pek bakasım gelmiyor gerçi :)

  Fiat belki Alonso ve Massa ile çekilişle deneme sürüşü kampanyası yapabilir ama Türkiye’de değil. Bu kampanyaların dışında kalıyoruz genelde.

 9. Aaa benimde aklımda vardı bu =) Hatta aile kavramını çok fazla benimsediğim için ilerde hep sedan bi araç alıp onu modifiye etmek istemişimdir o yüzden ufak araçlardan sonra favori araçlarım subaru impreza ve mitsubishi evo serisidir :) Caravelle inde 911 turbo motorlusu var o beni kendine bağladı :)

 10. TH tasarımı bir Transporter vardı 911 motoru kullanan. O bana göre değil ya, motoru arkaya koydukları için kamyonetlere uyguluyorlar. Minibüse uygulanınca da VIP yapmaya yer kalmaz içerde :)

  Aile kavramını fazla benimsemekle sedan araç alıp modifiye etmek arasındaki ilişkiyi çözemedim yalnız ben :)

Yorumlara kapımız açık