Pit Café

Otomotiv eksenli seyahat, sanat, iş dünyası, gündem yazıları

AMG Driving Academy

Süper spor otomobil satın almak, sadece parayla ilgili bir durum. Yeterince paranız varsa her türlü otomobili satın alabilirsiniz. Ancak aldığı otomobili hakkını vererek kullanmak herkesin harcı değil. Türkiye birçok konuda olduğu gibi sürüş eğitimleri konusunda da oldukça geri bir ülke olduğundan, otomobil sahiplerinin kendilerini geliştirmeleri ve limitlerini öğrenmeleri için Autodrom’dan başka mekân yok. Adam gibi pist olmadığından ve varolanları da kullanamadığımızdan, spor otomobil sahiplerinin bir çoğu, sahip oldukları aracın limitlerini bilemezler, hakkını vererek süremezler.

Spor otomobilin tadı, insanlar “Adamda M6 var” dediklerinde değil, o otomobili hakkını vererek, limitlerinde kullanınca çıkar. Ancak otomobilinin ve kendisinin limitlerini bilmeyen bir sürücü, ya aracına zarar gelmesin diye fazla sakin kullanıp tadını alamaz, ya da fazla zorlayıp kaza yapar. Ustalardan biraz ders almak ve işin püf noktalarını öğrenmek her zaman daha sağlıklıdır.

Gelişmiş ülkelerde, sistem Türkiye’dekinden çok farklı işliyor. Her ülkede mutlaka uluslararası organizasyonlarda kullanılan bir pist ve birçok orta halli pist bulunuyor. İsteyenler bu pistlere çıkıp yarışıyor, yeni otomobil aldığında test sürüşüne çıkıyor veya sadece kendini geliştirmek için turlar atıyor.

Pistlerin kullanım rahatlığıyla birlikte, bir de sürücü okulları var. Çocuklar için yarış okulları, büyükler için ileri sürüş tekniklerine yönelik kurslar, pistler bulunuyor. Spor otomobil satıcıları da bu pistleri müşterilerine eğitim vermek amacıyla kullanıyorlar.

Bu üreticilerden biri de Mercedes. Spor Mercedes sahiplerinin otomobillerinden daha randımanlı yararlanmalarını isteyen firma, Mercedes AMG Driving Academy ile ünlü pistlerde, usta pilotlarla eğitim görme imkânı sağlıyor.

Eğitimcileri arasında Formula 1 güvenlik aracı pilotu Bernd Mayländer ve eski DTM pilotu Bernd Schneider gibi ustaların bulunduğu kursta eğitim parkuru olarak birçok pist kullanılıyor. Performans eğitimleri için Hockenheim, Nürburgring, Spa-Francorchamps, Imola, Brno, Laguna Seca gibi pistlerin yanısıra, yağışlı havada sürüş eğitimleri için İsveç’teki Arjeplog, trafiğe açık touring eğitimleri için de Almanya, Fransa, İsveç gibi ülkelerin en güzel manzaralı yolları kullanılıyor.

Mercedes AMG sahibi olan veya olmayı düşünen herkes, bu eğitimlere katılabiliyor. Akademinin garajında E 63 AMG, SL 63 AMG, SLS AMG, SLK 55 AMG ve C 63 AMG gibi modeller var. İsteyen akademinin otomobiliyle çıkıyor, isteyen kendi otomobiliyle. Üstelik fiyatlar da AMG işi bir Mercedes’i satın alacak maddi güce sahip olanlar için oldukça düşük. İki günlük temel eğitimin bedeli 990 euro, üç günlük ileri eğitim bedeliyse 2.690 euro. Üç günlük ileri eğitime İsveç’in kış eğitimi de dahil olursa harika İsveç manzaralarında kar motosikleti gezisi de bonus olarak ekleniyor ve fiyat 3.590 euro oluyor.

Eğitimler, yarışlarda kullanılan bilgisayar sistemleriyle ölçülüyor ve öğrencinin hangi alanlarda ne kadar başarılı veya başarısız olduğunun detaylı bir haritası çıkarılıyor.

Bu eğitimlere katılmanın sürüş stiline çok büyük etki edeceğine ve kısa sürede birçok şey öğreteceğine eminim. Bir AMG Mercedes sahibi olsaydım AMG Driving Academy eğitimlerine mutlaka katılır ve otomobilimi daha verimli kullanmanın yollarını arardım.

AMG Mercedes sahibi olanlar veya almayı düşünenler için kayıt formu, broşür ve diğer bilgiler akademinin resmi sitesinde.

Kuru havada eğitim.

Slalom eğitimi.

Yağmurda daha iyi araba kullanmak için eğitim şart.

Kar yağışında daha iyi araba kullanmak için bu tip bir eğitimden geçmek hem sürücüye, hem trafikteki diğer otomobillere fayda sağlar.

Bir spor otomobili hakkını vererek kullanmak trafik canavarlığı değildir. İyi bir sürücü ne kendi otomobilini ne de trafikteki diğer sürücüleri tehlikeye atmaz.

İleri sürüş eğitimi de sadece performans arayanlar için değil, her türlü yol durumunda daha iyi otomobil kullanmak isteyenler için gereklidir. Özellikle Türkiye gibi sürücü kurslarında hiçbir şeyin öğretilmediği ülkelerde bu tip eğitimler çok daha önemlidir.

Önceki Yazı Post

Sonraki Yazı Post

Sen ne diyorsun?

© 2007 - 2020 Pit Café